Curcuma longa - kurkumovník dlouhý 40 cm

Nabízíme námi vypěstované silné rostliny o výšce kolem 40 cm!

Více detailů


149 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

3 zboží na skladě

Curcuma longa - kurkumovník dlouhý


Kurkuma je zázvorovitá rostlina, používaná v thajské a indické kuchyni, ale třeba také u nás se s ní setkáváme v koření kari. Užívá se zejména oddenek, který má nasládlou a nahořklou chuť, typické pepřovité aroma a výraznou oranžovou barvu. 


Kurkuma je bylina vysoká až 1,5 metru s kopinatými listy, mezi kterými vyrůstá klas žlutých, bílých nebo narůžovělých kvítků. Hlízu vysazujeme do  propustného rašelinného substrátu, která by měla během několika týdnů začít rašit a po 4 - 8 týdnech se ukážou první listy, pak už rostlina roste rychleji. Rostlinu můžeme od jara do podzimu pěstovat i v polostínu venku nebo ve skleníku, nebo nechat celoročně doma. Za několik měsíců nám naroste několik kulovitých nebo podlouhlých oddenků. V našich (domácích) podmínkách nadzemní část rostliny přes zimu často hyne a zůstává oddenek, který buď zpracujeme v kuchyni, nebo část zase další rok můžeme vysadit, případně ji nechat od podzimu do jara stále v květináči, ale přes zimu nezaléváme! 

 

Jako zajímavost lze uvést, že se můžeme pokusit kurkumu pěstovat celoročně venku! Oddenky v zemi totiž mají určitou mrazuvzdornost a to až kolem -15°C, takže s mulčem jsou schopny přezimovat. Kurkumy ale potřebují docela velkou sumu tepla na to, aby vyrašily, takže i když se o pěstování kurkumy celoročně v zemi budeme snažit (ještě to nemáme vyzkooušeno), předpokládáme, že takto pěstovaná rostlina venku v zemi vyraší nejdříve v druhé půlce června.