Melaleuca alternifolia - kajeput střídavolistý, tea tree

Z lístků tohoto keře se vyrábí známý Tea tree olej. Celá rostlina je aromatická. Pěstuje se podobně jako eukalypty, se kterými je i příbuzná. Od jara do podzimu na plném slunci venku, v zimě zimujeme při teplotě kolem 10°C. Krátce snáší do -2°C,

 

Balení obsahuje 30 semen

Více detailů


19 Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě


Informujte mě, až bude k dispozici

Melaleuca alternifolia - kajeput střídavolistý - "Tea tree"

 

Kajeput, známý také jako čajový strom (Tea tree) je příbuzný myrtám a eukalyptům, nikoli čajovníku. Kajeput střídavolistý je stálezelený keř dorůstající až 5 metrů. Kvete na jaře a v létě bílými květy, připomínající krásné květy štětkovce (Callistemon). Listy jsou dlouhé 2 - 5 cm a voní po citrusech.

Listy kajeputu obsahují cenný olej, který je známý svými antibakteriálními a fungicidními účinky. Listy se dříve honě používaly na čaj, proto rostlina nese lidový název "čajový strom". Dnes se z rostliny zužitkovává především olej destilovaný z listů, který se využívá v kosmetice a v medicíně. Olej pomáhá například při kožních problémech a popáleninách.

Pěstování je snadné, rostlina poměrně rychle přirůstá i v květináčích. Dopřejeme rostlině mnoho světla a dostatek vláhy, přes léto je vhodné rostlinu letnit i na přímém slunci. Na podzim, kdy hrozí mrazíky větší než -2°C rostlinu přeneseme na bezmrazé stanoviště a zaléváme jen tak, aby rostlina nevyschla. Přes léto je nutná pravidelná zálivka, jemné kořínky jsou citlivé na přeschnutí.