Passiflora maliformis - mučenka jablkovitá

Nabízíme námi vypěstované rostliny o délce okolo 15 - 20 cm.

Více detailů


119 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

2 zboží na skladě

 

Mučenka (Passiflora maliformis)

U nás málo známý druh překrásné mučenky, květ je velmi podobný P. ligularis, ale má nádherně zdobené i kališní lístky. Plodí jedlé žlutooranžové oválné plody.

Mučenky jsou tropické a subtropické liány, dorůstající až 50 m, s úponky, krásnými květy a osobitými plody. Ty jsou velmi variabilní - rozměry dosahují velikosti třešně až kokosového ořechu a zbarvení zahrnuje téměř všechny odstíny od žluté po černou. Slupka bývá tenká. Pod ní se skrývá šťavnatá, voňavá, sladkokyselá dužnina (arilus), kterou prakticky nelze oddělit od černých hladkých semen.

 

Téměř všechny mučenky se pěstují podobným stylem, v těžší, mírně jílovité půdě, kde více kvetou a plodí, oproti lehkému, dusíkem vyhnojenému, kupovanému substrátu, kde mučenky sice dobře rostou, ale o to méně kvetou a plodí. Pozor však v těžké půdě v chladu přes zimu, abychom rostlinu nepřelili. Většinu mučenek můžeme pěstovat v nádobách v bytě, ale lépe je mučenky letnit od května do prvních mrazíků venku. Mučenky dobře snáší vysokou teplotu, pokud mají dostatek vláhy. Hnojíme pravidelně, každých 14 dní hnojivem z obsahem draslíku a fosforu. Většině druhů vyhovuje zimování při teplotě okolo 10°C se zmírněním zálivky a již nehnojíme.