Xanthosoma sagittifolium - Elephant ear (-17°C)

Nabízíme námi vypěstované silné rostliny o výšce kolem 30-40 cm.

 

Více detailů


169 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

5 zboží na skladě

Xanthosoma sagittifolium


Xanthosoma je áronovitá rostlina, připomínající alokázie a kolokázie. Je ovšem z těchto rostlin naprosto nejlepším adeptem do našeho klimatu. Rychle roste i u nás a je dokonce mrazuvzdorná! Uvádí se mrazová odolnost až do zóny 7. Mrazuodolnost se týká hlíz, která, podobně jako u banánovníku Musa basjoo, má být schopna přežít v zemi i naši zimu s alespoň základním krytím (vysokým mulčem v zimě nad rostlinou). Sami to však ještě nemáme ozkoušeno, ale pracujeme na tom :).


Navíc má Xanthosoma asi i nejhezčí listy a zbarvení, listy má oproti kolokáziím spíše šípovitého tvaru a má jasnou bílou žilnatinu. Světle zelený stonek je navíc lemován tmavě zelenou barvou.

Ke všem výhodám této rostliny patří ještě ta, že je skoro celá jedlá a bohatě využívaná, podobně jako kolokázie (taro). Taro ale roste a je využíváno v jižní Asii a Oceánii, zatímco Xanthosoma je užitkovou rostlinou tropické Ameriky. Podobně jako Taro ale i Xanthosoma obsahuje šťavelany a tak případnou konzumaci doporučujeme pouze po tepelné úpravě, lépe s výměnou vody během vaření.

Rostlinu můžeme pěstovat celoročně v nádobě, s letněním venku a pokud na ni nemáme na zimu zimovací prostor, můžeme jednoduše hlízu vyjmout, osušit a dát přes zimu do sklepa nebo jiné chladné místnosti, popř. i ledničky a koncem zimy hlízu zase zasadíme do květináče a potom po mrazíkách ji můžeme zasadit i do země. Rostlina přes zimu obvykle strádá nebo zachází, což je normální, pokud nemá skutečné tropické podmínky. Při celoročním pěstování ve volné půdě volíme polostinné až slunné místo, které je dostatečně vlhké, ale půda by přitom neměla být těžká.