Passiflora foetida FL - mučenka zápašná ochlupená

Všemi směry úchvatný a raritní druh mučenky. Je masožravá, jedlá, velice dekorativní a poměrně odolná! Nabízíme námi vypěstované rostliny o délce kolem 40 cm!

 

FL = fuzzy leaf. Tato varianta variabilního druhu mučenky zápašné má ochlupené lodyhy i listy, větší květy a měla by mít žluté plody.

Více detailů


119 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

6 zboží na skladě

Mučenka zápašná - Passiflora foetida 

 

Raritní druh mučenky, pocházející z jihozápadu USA a střední Ameriky. Díky svému původu  není zcela tropická, takže snese i chladnější zimování kolem 10°C. Tento druh je zajímavý nejen svými, ibiškově tvarovanými listy a krásnými světlými květy, ale především svými jedlými a poměrně chutnými, leč menšími, žlutými plody, které jsou obaleny ostnitým, ale nepichlavým kalichem, který je patrný již při tvorbě poupat. Další zajímavostí je zápašnost listu při promnutí, aroma by se dalo přirovnat k našemu kakostu smrdutému, který roste velmi často v našich lesích. Neméně zajímavý je fakt, že rostlina tvoří na svých listenech pasti na hmyz a to tím způsobem, že vylučuje lepkavou enzymatickou tekutinu, která mouchu přilepí a rostlina ji následně stráví.

Kromě jedlých plodů má rostlina za mlada i poživatelné a léčivé listy a výhonky, podobně jako mučenka pletní droga navozuje lepší spánek a působí sedativně.

Pěstování je velmi nenáročné a rostlina roste opravdu velice rychle. Může růst jak v celoročně tropických podmínkách (byt, zimní zahrada), tak i v chladnějším podnebí (letnění a zimování při teplotě okolo 10°C). Při chladném zimování velmi omezíme zálivku.