Halézie karolínská ("sněženkový strom") - Halesia carolina

Balení obsahuje 3 velká semena.

Více detailů


23 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

8 zboží na skladě

Halézie karolínská - Halesia carolina

 

Výška: velký keř nebo malý strom, 4 - 6 (10) m.

Plod: zpočátku zelený, kyselý, v této fázi se plody mohou nakládat na kyselo, posléze hnědý, tvrdý se 4 křidélky, velký asi 2 cm.

Květ: koncem dubna vykvétající bílý zvonkovitý květ se 4 bílými lístky poněkud připomíná květ sněženky, nebo spíše bledule. Květy vykvétající na horizontálních větvích keře jsou fascinující podívanou.

Odolnost: plně mrazuvzdorná rostlina.

Stanoviště: slunné, polostinné.

Půda: písčitá, hlinitá, spíše mírně kyselejší.

Využití: další z netradičních okrasných dřevin, který si u nás získává svoji oblibu. Svým kvetením je halézie v našich podmínkách zcela jedinečná a originální. Jako zajímavost lze uvést, že plody jsou jedlé, zralé prý místní žvýkají pro svoji osvěžující kyselost, nezrálé nakládají.

Výsev - jak stratifikovat:

Nejvhodnější období pro nákup semen ke stratifikaci je zima, jaro až časné léto a potom pozdní podzim.

Semena po doručení namočíme na 2-4 dny do vody, kterou udržujeme ideálně vlažnou až teplou (min. pokojová teplota).

Přichystáme si výsevní nádobu, která by měla být hluboká alespoň 12-15 cm, např. vaničku od masa, zmrzliny, nebo třeba truhlík. Vespod vytvoříme malé odtokové otvory.

Po namočení semena osušíme ubrouskem a ihned vysejeme do propustného substrátu, který by se měl skládat z 50% zahradnického rašelinného substrátu a 50% písku, perlitu nebo nejlépe zeolitu a tímto substrátem jsme předtím naplnili připravenou výsevní nádobu. Větší semena je možné vysévat do čistého písku nebo vermikulitu.

Semena sázíme asi 1 cm hluboko. Substrát po vysetí semen dostatečně zavlažíme.

Nyní výsev popíšeme a uvedeme datum výsevu, abychom věděli, kdy bude stratifikace hotová. 

Teď přijde na řadu samotná stratifikace; nejprve výsev dáme do ledničky po dobu 8 - 12 týdnů. Ujistíme se, že je výsev zavlažený. Výsev nepřikrýváme - musí dýchat! Musí probíhat výměna plynů. Pokud je zimní období, můžeme místo do ledničky dát semena ven. Výsev může klidně i promrznout, někdy to může být ku prospěchu a urychlit stratifikaci, ale obecně nejúspěšněji stratifikace probíhá při teplotě +2 až +5°C. Pokud bychom ale stratifikovali venku, je nutné výsev chránit před hlodavci! 

Po uplynutí 8-12 týdnů chladné stratifikace výsev vytáhneme z lednice. Kalendářně bychom nyní měli mít předjaří, jaro, nebo časné léto. Semena z lednice umístíme v nejlepším případě do zahradního skleníku nebo ven. V horším případě, a popřípadě, pokud je jiné roční období, než je uvedeno výše, tak semena můžeme předpěstovat i doma za oknem, ale toto není až tolik vhodné, neboť pro vyklíčení je důležité, aby byla teplotní denní amplituda, tzn. rozptyl teplot mezi dnem a nocí alespoň 10°C, lépe 15-20°C. Ve skleníku jsou podmínky pro klíčení nejlepší a semena zpravidla vyklíčí po úspěšné stratifikaci po 4 - 8 týdnech. Venku v polostínu také obvykle klíčení probíhá v pořádku.