Pukol indický - Lagerstroemia indica

Balení obsahuje 15 semen.

Více detailů


23 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

19 zboží na skladě

 

Pukol indický - Lagerstroemia indica

 

Výška: keř nebo nízký strom do 7 metrů, u nás zpravidla 2-3 metry.

Plod: suchá hnědá tobolka s drobnými křídlatými semeny.

Květ: půvabné a v subtropech dobře známé latnaté květenství drobných barevných kvítků s krepovitě pomačkanými okvětními lístky jsou většinou růžovo fialové. V našich podmínkách se květy objevují až od konce srpna do mrazů.

Odolnost: odolná rostlina do cca -18°C. Při -20°C mohou letorosty zmrznout, je vhodné vysazovat pouze na chráněná místa.

Stanoviště: chráněné před mrazem a větrem, plné slunce s co největší sumou tepla.

Půda: písčitá, hlinitá.

Využití: nádherná dřevina, které se pro své vzezření přezdívá krepová myrta. Využití najde všude tam, kde se pěstují středomořské a subtropické rostliny a lze ji pěstovat i v nádobách s přezimováním ve studené místnosti, garáži, dílně.


Výsev - jak stratifikovat:

Nejvhodnější období pro nákup semen ke stratifikaci je zima, jaro až časné léto a potom pozdní podzim.

Přichystáme si výsevní nádobu, která by měla být hluboká alespoň 12-15 cm, např. vaničku od masa, zmrzliny, nebo třeba truhlík. Vespod vytvoříme malé odtokové otvory.

Semena vysejeme na povrch propustného substrátu, který by se měl skládat z 50% zahradnického rašelinného substrátu a 50% písku, perlitu nebo nejlépe zeolitu a tímto substrátem jsme předtím naplnili připravenou výsevní nádobu. Větší semena je možné vysévat do čistého písku nebo vermikulitu.

Semena jsou jemná, drobná a potřebují klíčit na světle, takže je nezasypáváme, pouze přitlačíme k substrátu. Substrát po vysetí semen dostatečně zavlažíme rosením, abychom semena nevyplavili.

Nyní výsev popíšeme a uvedeme datum výsevu, abychom věděli, kdy bude stratifikace hotová. 

Teď přijde na řadu samotná stratifikace; nejprve výsev se semeny dáme do ledničky po dobu 8 - 12 týdnů. Ujistíme se, že je výsev zavlažený. Výsev nepřikrýváme - musí dýchat! Musí probíhat výměna plynů. Pokud je zimní období, můžeme místo do ledničky dát semena ven. Výsev může klidně i promrznout, někdy to může být ku prospěchu a urychlit stratifikaci, ale obecně nejúspěšněji stratifikace probíhá při teplotě +2 až +5°C. Pokud bychom ale stratifikovali venku, je nutné výsev chránit před hlodavci! 

Po uplynutí 8 - 12 týdnů chladné stratifikace výsev vytáhneme z lednice. Kalendářně bychom nyní měli mít předjaří, jaro, nebo časné léto. Semena z lednice umístíme v nejlepším případě do zahradního skleníku nebo ven. V horším případě, a popřípadě, pokud je jiné roční období, než je uvedeno výše, tak semena můžeme předpěstovat i doma za oknem, ale toto není až tolik vhodné, neboť pro vyklíčení je důležité, aby byla teplotní denní amplituda, tzn. rozptyl teplot mezi dnem a nocí alespoň 10°C, lépe 15-20°C. Ve skleníku jsou podmínky pro klíčení nejlepší a semena zpravidla vyklíčí po úspěšné stratifikaci po 4 - 8 týdnech. Venku v polostínu také obvykle klíčení probíhá v pořádku. Výsev s drobnými semínky můžeme během klíčení přikrýt sklem, plexisklem, sáčkem či jiným čirým materiálem, aby nám výsev ani na chvíli nevyschnul.