Bobkovišeň lékařská - Prunus laurocerasus

Balení obsahuje 7 semen.

Více detailů


23 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

24 zboží na skladě

Bobkovišeň lékařská - Prunus laurocerasus

 

Výška: obvykle keř do 4 metrů, ojediněle i strom až 7 metrů.

List: oválný, zelený, kožovitý, tuhý a do teplot -20°C neopadavý.

Plod: tmavě fialová peckovice velká 15 mm, rostoucí v hroznu. Dužnina plodu je jediná nejedovatá, potažmo jedlá, část rostliny. 

Květ: hrozen bílých růžovitých kvítků. Bobkovišeň je velmi blízce příbuzná se střemchami, takže má podobné květy i plody.

Odolnost: plně mrazuvzdorná rostlina do -20°C, dřevo až do -24°C.

Stanoviště: slunečné, polostinné.

Půda: písčitá, hlinitá i jílovitá, pH neutrální.

Využití: používá se zejména jako živý plot, který vypadá mnohem lépe, než z tůjí a podobných jehličnanů. Ovšem lépe bobkovišeň vynikne jako soliterní keř a nebo ještě lépe, jako soliterní stálezelený strom, kdy udržujeme jen jeden kmen. Takto působí velice exoticky. Krásné jsou její listy i květy. Plody, nejsou-li hořké, jsou jedlé, ale celý zbytek rostliny je jedovatý.


Výsev - jak stratifikovat:

Nejvhodnější období pro nákup semen ke stratifikaci je zima, jaro až časné léto a potom pozdní podzim.

Semena po doručení namočíme na 2-3 dny do vody, kterou udržujeme ideálně vlažnou až teplou (min. pokojová teplota).

Přichystáme si výsevní nádobu, která by měla být hluboká alespoň 12-15 cm, např. vaničku od masa, zmrzliny, nebo třeba truhlík. Vespod vytvoříme malé odtokové otvory.

Po namočení semena osušíme ubrouskem a ihned vysejeme do propustného substrátu, který by se měl skládat z 50% zahradnického rašelinného substrátu a 50% písku, perlitu nebo nejlépe zeolitu a tímto substrátem jsme předtím naplnili připravenou výsevní nádobu. Větší semena je možné vysévat do čistého písku nebo vermikulitu.

Semena sázíme asi 1 cm hluboko. Substrát po vysetí semen dostatečně zavlažíme.

Teď přijde na řadu samotná stratifikace; nejprve výsev dáme do ledničky po dobu 8 - 12 týdnů. Ujistíme se, že je výsev zavlažený. Výsev nepřikrýváme - musí dýchat! Musí probíhat výměna plynů. Pokud je zimní období, můžeme místo do ledničky dát semena ven. Výsev může klidně i promrznout, někdy to může být ku prospěchu a urychlit stratifikaci, ale obecně nejúspěšněji stratifikace probíhá při teplotě +2 až +5°C. Pokud bychom ale stratifikovali venku, je nutné výsev chránit před hlodavci! 

Po uplynutí 8-12 týdnů chladné stratifikace výsev vytáhneme z lednice. Kalendářně bychom nyní měli mít předjaří, jaro, nebo časné léto. Semena z lednice umístíme v nejlepším případě do zahradního skleníku nebo ven. V horším případě, a popřípadě, pokud je jiné roční období, než je uvedeno výše, tak semena můžeme předpěstovat i doma za oknem, ale toto není až tolik vhodné, neboť pro vyklíčení je důležité, aby byla teplotní denní amplituda, tzn. rozptyl teplot mezi dnem a nocí alespoň 10°C, lépe 15-20°C. Ve skleníku jsou podmínky pro klíčení nejlepší a semena zpravidla vyklíčí po úspěšné stratifikaci po 2 - 8 týdnech. Venku v polostínu také obvykle klíčení probíhá v pořádku.

 

*Poživatelnost zjednodušeně popisuje chuť a využitelnost rostliny na stupnici 0-10, kdy 0 je nepoživatelné a 10 je nejchutnější.

 

Poznámka:

Tropik.cz nemůže převzít jakoukoli odpovědnost za případné nežadoucí účinky z požití rostlin.