Maklura jablkorodá - Maclura pomifera

Balení obsahuje 6 semen.

Více detailů


23 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

22 zboží na skladě

Maklura jablkorodá - Maclura pomifera

 

Výška: v domovině na jihu USA 10 - 20 metrů, ve střední Evropě 5 - 10 m.

Plod: zeleno-žluté plodenství kulatého tvaru a "mozkovitého" povrchu, těžké až 1 kg. Opylený plod obsahuje množství centimetrových semen.

Květ: na samčích rostlinách rostou latnatá květenství dlouhá 3,5 cm. Samičí květy jsou sdruženy do 2,5 cm velké, kulaté, zelené hlávky.

Odolnost: plně mrazuvzdorná rostlina do cca -26°C.

Stanoviště: slunečné.

Půda: písčitá, hlinitá i jílovitá, pH neutrální.

Využití: okrasná funkce maklury je vysoká zejména jejími dekorativními a v našich podmínkách obrovskými plody. Dále se maklura používá jako podnož pod některé morušovité ovocné dřeviny.

Výsev - jak stratifikovat:

Maklura je jednou z mála dřevin našeho klimatu, jejíž většina semen - asi tři čtvrtiny, jsou schopny vyklíčit ihned po výsevu bez stratifikace. Pro komplexnější vyklíčení ale doporučujeme stratifikaci provést.

Nejvhodnější období pro nákup semen ke stratifikaci je zima, jaro až časné léto a potom pozdní podzim.

Semena po doručení namočíme na 2-3 dny do vody, kterou udržujeme ideálně vlažnou až teplou (min. pokojová teplota).

Přichystáme si výsevní nádobu, která by měla být hluboká alespoň 12-15 cm, např. vaničku od masa, zmrzliny, nebo třeba truhlík. Vespod vytvoříme malé odtokové otvory.

Po namočení semena osušíme ubrouskem a ihned vysejeme do propustného substrátu, který by se měl skládat z 50% zahradnického rašelinného substrátu a 50% písku, perlitu nebo nejlépe zeolitu a tímto substrátem jsme předtím naplnili připravenou výsevní nádobu. Větší semena je možné vysévat do čistého písku nebo vermikulitu.

Semena sázíme asi 1 cm hluboko. Substrát po vysetí semen dostatečně zavlažíme.

Nyní výsev popíšeme a uvedeme datum výsevu, abychom věděli, kdy bude stratifikace hotová. 

Teď přijde na řadu samotná stratifikace; nejprve výsev dáme do ledničky po dobu 8 - 12 týdnů. Ujistíme se, že je výsev zavlažený. Výsev nepřikrýváme - musí dýchat! Musí probíhat výměna plynů. Pokud je zimní období, můžeme místo do ledničky dát semena ven. Výsev může klidně i promrznout, někdy to může být ku prospěchu a urychlit stratifikaci, ale obecně nejúspěšněji stratifikace probíhá při teplotě +2 až +5°C. Pokud bychom ale stratifikovali venku, je nutné výsev chránit před hlodavci! 

Po uplynutí 8-12 týdnů chladné stratifikace výsev vytáhneme z lednice. Kalendářně bychom nyní měli mít předjaří, jaro, nebo časné léto. Semena z lednice umístíme v nejlepším případě do zahradního skleníku nebo ven. V horším případě, a popřípadě, pokud je jiné roční období, než je uvedeno výše, tak semena můžeme předpěstovat i doma za oknem, ale toto není až tolik vhodné, neboť pro vyklíčení je důležité, aby byla teplotní denní amplituda, tzn. rozptyl teplot mezi dnem a nocí alespoň 10°C, lépe 15-20°C. Ve skleníku jsou podmínky pro klíčení nejlepší a semena zpravidla vyklíčí po úspěšné stratifikaci už po 1 - 4 týdnech. Venku v polostínu také obvykle klíčení probíhá v pořádku.

 

*Poživatelnost zjednodušeně popisuje chuť a využitelnost rostliny na stupnici 0-10, kdy 0 je nepoživatelné a 10 je nejchutnější.

 

Poznámka:

Tropik.cz nemůže převzít jakoukoli odpovědnost za případné nežadoucí účinky z požití rostlin.