Cocos nucifera je jediným druhem v rodu Cocos.


Cocos nuciferaTěžko bychom hledali užitečnější palmu. V oblastech kde roste, je to jeden z nejdůležitějších zdrojů k výrobě všech možných surovin. Jde z ní vyrobit prakticky celý dům, od stavebního materiálu, až po kuchyňské vybavení.

 

Užitkovost
Plodem je kokos, ten se dá zpracovat také na mnoho způsobů.  Slupka - oplodí z kokosového ořechu je z vláken,  které se dají použít na lana a podobné využití.  Kokosový ořech slouží i jako zdroj potravy,  též na mnoha způsobů.  Uvnitř kokosu je voda, která je sterilní, takže se dá použít k vyčištění ran a hlavně jako tekutina k pití.  Má sladkou,  slanou nebo chuť obojího,  obsahuje minerály,  vitamíny,  proteiny,  antioxidanty,   cukr a vlákninu.  Vnitřní strana kokosového ořechu je vyplněna kokosovou dužinou,  která se dá, když je čerstvá, jíst. Nebo se dužina vydlabe a rozmělní se s vodou a pak se výsledná "kaše" lisuje, výsledkem je kokosové mléko. Dají se použít i kořeny, třeba jako barvivo, jako ústní voda a používají se jako lék na úplavici, nebo jako ústní voda.

 

Původ
Odkud pochází kokosová palma je těžko říci. Je to hlavně proto, že si kokosový ořech uchovává dobrou klíčivost a když ho jeho vodě odolná slupka donese po moři nebo oceánu až několik tisíc kilometrů dale
ko, může vyrůst a zakořenit na jiném ostrově nebo kontinentu.

 

Formy
Kokosová palma má také spousty forem. Existují kultivary odlišné velikosti, jsou třeba zakrslé, ze kterých se dokonce dělají i bonsaje. Také existují kultivary odlišné barvou nebo velikostí plodů. Některé kokosové palmy mají ořech tak malý, že se nedá ani použít ke zpracování k potravě.

 

Popis
Je to až 30 metrů vysoká palma s listy dlouhými 4-6 metrů na 60-90 cm dlouhém řapíku. Kmen je z počátku vláknitý se zbytky řapíků. S věkem se oholuje do hladka s patrnými kruhy po odpadnutých starších listech. Květenství je oboupohlavné a objevuje se na rostlině prakticky nepřetržitě. Takže palma je obsypána plody a zároveň kvete. V do
movině kvetou kokosové palmy kolem 15. roku života. Ročně může dát až 75 kusů kokosových ořechů.


Palmě se daří v písčitých půdách a dobře snáší i zasolení substrátu. Roste v tropických slaných oblastech, kde se roční úhrn srážek pohybuje přes 1000 mm ročně, i v oblastech se srážkovým úhrnem 2500 mm ročně. Kokosové palmy pro svůj růst potřebují vysokou vzdušnou vlhkost (70-80%). Dobře prosperují v oblastech s průměrnou roční teplotou 27 st. celsia. Při teplotách pod 21 st. palma zpomaluje svůj růst. Dobře rostou i v oblastech kde se zimní minima (nárazově) pohybují od 4 do 12 st. a letní mezi 28 a 37 st. Dokáží přežít i když teplota klesne krátce na 0 st. Byly popsány případy kdy se palmy zotavily z teploty -4 st. Pokud žijí v oblastech, kde není dostatečné teplo, ale přesto tam prosperují, nejsou schopny rostliny produkovat plody.

 

Klíčení kokosového ořechu:


V domovině:  

Není vůbec složité. V domovině stačí, když spadne pod rostlinu a vlivem místního klimatu sám vyklíčí. 


U nás:

V lednu 2015 jsme zkusili naklíčit kokosy z několika zdrojů. Kokosy jsme kupovali začátkem zimy, kdy se dováží čerstvé z tropických zemí. Je vhodné si načasovat, kdy kokos koupit, měli by to být před příchodem mrazů (kokosy se během převozu snadno nachladnou).


Vybrali jsme si osvědčený způsob klíčení, který je vhodný pro naše podmínky. Z důvodů častého výskytu plísní, je vhodné, aby kokos vyklíčil co nejrychleji. K tomu je vhodné velmi teplé a vlhké prostředí, využili jsme tak topné sezóny.


Postup

Postupů je mnoho, záleží spíše na tom principu, udržet kokosy v teple a vlhku. My jsme kokosy rozmístili do truhlíku, nalili cca 3 cm sterilní vody a zakryli utěrkou. Další kokosy jsme zabalili do čisté a sterilní látkové utěrky, a dali do igelitové tašky. Nalili jsme do tašky vodu tak, aby byla celá utěrka mokrá a ještě stála voda na dně tašky. Taška se pak umístí na misku, aby se lépe s klíčící igelitkou manipulovalo a celé se to dá na topení. Vhodná klíčící teplota vody je 30°C a více (do cca 38°C), taková teplota může být i stálá. Ideální jsou mírné poklesy teplot, mezi dnem a nocí (může být i 10°C), ale není to podmínka, výsledné vyklíčení to až tak neovlivňuje.

 

Začátek klíčení

Ideální klíčení trvá kolem 3 týdnů. Z našich pokusů, pokud vyklíčí kokos do někoika dní od máčení, klíček shnije. 

Po celou dobu, je vhodné kokos často kontrolovat a v případě výskytu povrchové plísně, kokos pod teplotou vodou pečlivě otřít například čistou houbičkou na nádobí. Pozor na kontakt s klíčkem, s ořechem je spojený pouze měkkou tkání, která je velmi křehká.

V případě ulomení klíčku, nebo vyhnití (klíček upadne a zbylá tkáň je kašovitá a zapáchá) můžete kokos vyhodit, respektive kokos již dál neklíčit.

Kokosy klíčí poměrně spolehlivě, z asi 20 kokosů nevyklíčily pouze 2! Ovšem ze zbylých rostlin nám zůstaly pouze 4 rostliny, zbytek kokosů shnil během klíčení. Což přisuzujeme nesterilnímu protředí při klíčení (používali jsme stále stejné pomůcky), a po ohlédnutí jsme zjistili, že nejúspěšnejší byly právě ty první pokusy s klíčením. 

 

 

První týdny

Jakmile kokos vyklíčí a přežije nálety plísní v prvních několika týdnech, přestane mu utěrka stačit a je vhodné přemístit kokosy do lepšího prostředí. My jsme dali první kokosy do upraveného kanistru s vodou (od destilované vody 5L), kde byl kokos vypodložen, aby byla 1/3 nad vodou, kořen rostliny pod vodou, klíček nad vodou. Přes kokos položen buď igelit nebo mokrý hadr, aby byl kokos stále vlhký. Kanistr umístěn na radiátoru, teplota vody přes den do 32°C, v noci 20°C. Vhodné je udržovat i nadzemní klíček ve vlhkém prostředí, například vyrobit malý pařník s kanistru.

 

 

Přesazení mladých rostlin

Po pár týdnech je i kanistr kokosu malý, jak roste kořen, nadzvedává kokos z kanistru. Jeden kokos jsme dali do ještě většího kanistru a nechali narůst kořen asi do 20 cm. Druhý kokos jsme zasadili do substrátu a pozorovali rozdíly. Po pár týdnech byly vidět zásadní rozdíly v růstu, kokos vysazený v substrátu se vyvíjel mnohonásobně rychleji. Takže i takto mladá rostlina s pár kořeny, již živiny přijímá.

 

Umístění

Postupně jsme rostliny během jara přesadili všechny do susbtrátu (směs písku, perlitu a kupované zahradní zeminy) a pokusně je rozmítily do rozličných podmínek. Jednu rostlinu jsme nechali doma, pod střešním oknem na jihozápad. Ostatní rostliny jsme dali do zimní zahrady. I v tomto byl rozdíl, rostlina doma je větší, než ty v zimní zahradě, ale pouze rozměrově, ale rychleji dospívají rostliny ze zimní zahrady. Co do počtu listů, jsou na tom všechny pokusné rostliny stejně, růstově tedy rostou stejně, ale v přirozenějších podmínkách se vyvíjí přirozeněji. Rostliny v zimní zahradě, začínají již rok od vyklíčení dělit listy na segmenty!

Rostlina 10 měsíců od vyklíčení je cca 1 metr vysoká, celou dobu pěstovaná doma pod jihozápadním střešním oknem, pěstovaná v 15 L nádobě, hnojení velmi slabé.

 

 

Stejně stará rostlina, ale pěstovaná od dubna do října v zimní zahradě. Je cca 60 cm vysoká, ale se stejným počtem listů, listy jsou ovšem mnohem pevnější, vybarvenější a dokonce začínají dělit segmenty.

 

Důležitý poznatek

Velice důležité, jež chránit kokos před přehrátím. V přírodě jej chrání silná slupka, se kterou se ale k nám nedováží! 2 pokusné rostliny v zimní zahradě, téměř zahynuli po tom, co ostré letní sluníčko přehřálo kokosy, a ty následně praskly. O zbytek se postarají plísně. Pokud nemá rostlina dostatek kořenů, tak nemá kde brát živiny a postupně odumře. Řešení je, vysadit rostlinu tak, aby byl kokos téměř celý pod povrchem substrátu. Nebo kokos trvale zastíňovat, například kusem látky, nebo kusem alobalu.

 

 

Pěstování kokosové palmy v našich podmínkách:


Dá se úspěšně pěstovat v našich podmínkách. Po domácku vyklíčený kokos má mnohem větší trvanlivost než kupovaný z marketů. Je to dáno tím, že kokos naklíčený u nás, je už od mala zvyknutý na podmínky které mu dáváme a dokáže se snadněji přizpůsobit. Kupované rostliny to většinou nedokáží.

Pokud si ale doma vyklíčíme kokosovou palmu a budeme jí dávat co nejlepší podmínky, poroste bez větších nároků, do rozměrů, které jí umožníme. U kupovaných rostlin to tak nebývá a odchází s ubývajícím světlem v zimě a s přetopeným a suchým vzduchem v domácnostech. Vyjímkou jsou skleníkové podmínky kde si rychle navyknou i kupované rostliny a vydrží mnohem déle.


Pro úspěšné pěstování stačí palmu umístit na světlé místo, nejlépe k oknu na jih. Pokud palma není navyknutá na sluníčko, rozhodně bychom ji na něj neměli navykovat hned ale postupně, během několika dní s většími intervaly. Bytová teplota jí bohatě stačí pro úspěšný růst. V letních měsících není na škodu nad palmou otevřít okno a nechat jí ovíjet větrem. Pokud teplota není příliš nízká (pod 15 st.), můžeme dělat i takové vyvětrání kdykoli během roku. Určitě je prospěšné i palmu občas vystrčit ven aby opršela. Pokud to nedovoluje teplota je dobré jí aspoň 1x za měsíc vlhkým hadříkem otřít listy.

 

Hnojení

Hnojení se nedoporučuje, nicmémě pokud se palma zdavě vyvíjí a má dostatek kořenů, hnojení jí prospěje. Hnojíme běžbým hnojivem, buď na palmy, ale doporučujeme spíše silnější hnojiva, například letní krystalické hnojivo od osvědčených značek. 

 

Vlhkost vzduchu
Vlhkost vzduchu je ideální co nejvyšší, ale aby se rostlině dostávalo to co v domovině, museli bychom jí udržovat prakticky stále vlhkou. Takže je lepší palmu po zakoupení aspoň několikrát denně rosit a postupně intervaly prodlužovat (během jednoho měsíce) a rosení vynechávat. Až jen občasně rostlinu orosit. Je to z důvodu lepšího přivyknutí na domácí podmínky.


Cocos nucifera v Mrchojedech. Jedná se o kupovanou rostlinu v běžné prodejní velikosti, ale dospětovanou 2 roky v zimní zahradě, kde začala rychle dělit listy. Do domácích podmínek se dávala pouze zimovat:Cocos nucifera v Ochozi u Brna:

 

Neuvěřitelných 15 let stará kokosová palma pana Jiřího Nágla z Vrbové Lhoty:


Krásné exempláře kokosových palem v domovině:Semenáčky Cocos nucifera; vyklíčené kokosové ořechy:

 

Přehled různých kultivarů kokosových palem a jejich ořechů:DomůDomů