V létě roku 2010, jsme se vydali i do brněnské botanické zahrady. Opět bylo velmi horko a ve sklenících se dalo sotva vydržet, ale statečně jsme si prohlídli všechny rostliny a prošli jsme si i venkovní areál.

Tropický skleník je velmi bohatý na rostliné druhy, ani pořádně nevíte kam se prvně kouknout. Asi největší parádu tam dělá leknín Victoriana cruziana v jezírku u prostřed skleníku. Okolní vegetace je také k pokoukání, plodící banánovník Musa acuminata, hned vedle kvetoucí Licuala grandis nebo i velký Cocos nucifera. Najdete tam také dvě krásné a velké lahvové palmy rodu Hyophorbe.


 

Další následuje skleník s cycasy. Ten je také velmi ohromující, spousty zajímavých druhů s úctyhodnými rozměry.

 

Další skleník na řadě je palmový - subtropický. Je velmi vysoký a docela dlouhý. U prostřed skleníku roste několika metrový Chamaerops humilis, ale je pojmenovaný Trachycarpus fortunei. Takhle špatně pojmenovaných rostlin je tam více. V tomto skleníku roste třeba ještě mohutný Syagrus romanzoffianum, ale roste hodně do výšky. Pak třeba krásný a košatý Trachycarpus fortunei, který má na sobě roky staré květenství, o kousek dál je tropická neobvyklá palma Scheelea zonensis, s mohutným kmenem.Ve skleníku je také třeba Strelitzia velká až ke stropu, nebo i Eucalyptus a krásná obrovská Araucaria heterophylla.

Skleník vedle je věnovaný sukulentům a kaktusům. Staré, rozměrné, nebo vysoké kaktusy, velké kvetoucí Agave nebo několikrát řezaná Yucca elephantipes, to je jen malý výběr z tohoto skleníku.

 

A poslední částí byl skleník s bromeliemi. Obsahoval i ananasy, jeden červený zrovna kvetl.

 

Venku je přístupná venkovní terasa, kde je přehlídka různých skalniček a jiných nízkých rostlin. Najdeme tam ale i třeba mrazuodolné opuncie.

Skleník je kolem dokola zdoben spoustou rostlin, mezi nimi třeba i různé palmy, jako třeba Chamaerops humilis, Phoenix canariensis, nebo Trachycarpus fortunei. U několika palem jsem zaznamenal špatné názvy, ale mohly být jen přehozené cedulky:-).


 


DomůDomů