Začátkem roku jsme navštívili tuto botanickou zahradu, zrovna když bylo v praze -20°C a téměř 40 cm sněhu. Takže ideální doba pro návštěvu botanické zahrady :-). Ve sklenících jsme se dosyta ohřáli a šli jsme si krátce projít i venkovní areál. Ale nic jiného než stromy a větší kameny nebyly vidět. Dokonce i z laviček koukaly jen horní opěrátka.

Nicméně ve skleníku to bylo o něčem jiném, hned při vstupu do prvního skleníku byly teploty do 20 °C a byly zde rostliny, které stály za shlédutí. Několik stovek let staré Cycasy circinalis, které spíše přípomínají svými rozměry Phoenixy, o kousek dále byla třeba Coccoloba vysoká až ke stropu a sem tam schovaná nějaká palma, jako Washingtonia, Livistona nebo Latania.

 

 

Při zatočení do prava se vstoupí do tropického skleníku, kde byla teplota i přes toto mrazivé počasí přes 20°C. Tropický skleník je větší a je dělený na více částí. Největší rostlinou je palma rodu Sabal, podle pracovníků blíže neurčený druh. Ale je velká až ke stropu a nejde ani celá vyfotit. Je také obalená semeny, která se povalují všude kolem. Při navštívení skleníku na začátku léta, kdy se tam i větralo, lítalo po skleníku několik ptáků, kteří semena z palem trhali a snažili se je rozbít o kameny.

V této tropické části skleníku jsou třeba také banánovníky, strelitzie, mnoho druhů fíkusů, v jezírku je přes sezonu i největší leknín světa, Victoria cruziana. Dále tam je třeba velká kvetoucí a plodící Caryota mitis, Pandanus velký jako strom, několik druhů bambusů a našli jsme tam i Cyperus papyrus. Celá jedna strana skleníku je také věnována všem možným druhům bromélií.

 Dále se mohlo přejít zase přes část s Cycasy do skleníku se subtropy. Tam už teplota byla kolem 10°C, tento skleník byl plný přenosných rostlin, protože tato část skleníku se v létě používá k výstavním nebo třeba přednáškovým účelům. Našla se zde velká spousta rostlin od citrusů, po Araucarie, nebo třeba Bougainvillea. Nás uchvátily obrovské rostliny Phormium tenax, ve velkých dřevěných květináčích při vstupu do palmového skleníku.

V palmovém skleníku bylo přes zimu uloženo spoustu palem. Bylo zde několik hodně starých Phoenix canariensis v obrovských dřevěných kádích, měli dokonce už i kmeny a na jednom jsme našli staré zaschlé květenství. Také tu bylo několik Trachycarpusů fortunei, ten největší mohl mít do 10 metrů! A také zde byla velká Chamaerops humilis, když jste se jí chtěli podívat na korunu, museli jste hodně zaklonit hlavu. Ještě se tu nacházela stará myrta a oleandr. Když jsme tu byli znova na začátku léta, našli jsme tu ty velké Trachycarpy, kteří zůstávají asi v těchto místech celoročně pro svoji velikost.

 

Ze subtropického skleníku je vstup do kaktusového a sukulentního skleníku. Při návštěvě v létě zrovna kvetla velká Opuntia ficus-indica, hned za vstupními dveřmi.

 

Při vstupu ven nás velmi zaujal velký keř Poncirus trifoliata, kterého jsme si před tím nevšimli. A ve venkovní zahradě jsme zase obdivovali obrovskou Araucarii araucana, ta měla k 6 metrům. To se u nás jen tak nevidí!


Při odchodu z botanické zahrady se při tak mrazivých teplotách hezky kouřilo z Vltavy. 


DomůDomů