2009 

 

A takhle vznikal můj zahradní koutek. Původně měly být mezi zahradou a dvorem kameny, ale nakonec mi to přišlo nepraktické, takže jsme kameny zase pracně oddělaly a zatloukly se dřevěné kůly. Na fotce jdou vidět už připravené díry pro palmy.


 

Foto jedné z děr pro palmy. Zde si můžete všimnout půdního profilu. Asi 20 cm horní vrstvy je kvalitnější navožená hlína a pod tím už se jen střídá vrstva pilin, navážky a jílu.

 

Dno díry jsem vysypal vrstvou písku a na to jsem umístli do tvaru mísy cihly, mezery mezi jednotlivýmy cihlami jsem "vymazal" a zacpal pískem. Do této mísy jsem vysypal větší vrstvu štěrku.

 

Na dalším obrázku je vykopaná široká díra pro banánovníky. Tato díra se zavezla kvalitnější hlínou.

 

Takhle jsem větral čerstvě pořízenou mojí první velkou palmu. Vedle sebe má malé palmičky, které jsem taky zvykal na venkovní klima. Nutno podoknout, že ani jedna z těchto malý semenáčků později nepřežila ještě mrazivá rána. Takže se semenáčkami opatrně!

  

 

A tady už jsou obě moje první palmy. Velký Trachycarpus mi přišel o něco později, zahrada ovšem ještě nebyla hotová, takže musely pár dní strávit ještě v květináči.

 

Po několika dní pracech v mém koutku, kdy se ještě navážela hlína a urovnával se pozemek, bylo už vše připraveno na výsadbu palem do země.


 

Práce na zahradě občas přerušila silná sněhová přeháňka.

 


 

Pak ale přišlo jaro, zvedly se teploty, takže jsem zasadil trávník, ohraničil můj koutek páskou, aby na něj nikdo než vyroste trávník nechodil. Později jsem si ještě pořídil do rohu zahrady Sabal minor. A místo, kde jsem chtěl udělat záhon pro banány, jsem přikryl fólií aby tam nerostl trávník a já věděl, kde přesně je záhon.

 

 

Zde srovnání obrázků, jak to vypadalo těsně po dokončení zahrady a jak to vypadalo o pár týdnů později. Přisadil jsem ještě banánovník Musa basjoo (Irenu), pár její odnoží, kany a nějaké letničky.

 

Foto léto 2009.

 

Detaily palem.

  

 

Banánovníci 2009.

 

První sníh zimi 2009/2010.

 

 

Sníh přišel nezvykle brzy, hned po prvním sněžení jsem vykopal banánovníky a začal stavět zimní bednění nad palmami. Ovšem ještě měsíc trvalo než přišla pravá zima. Takže dokud teploty definitivně neklesly pod nulu, nechal jsem palmy bez ochrany. I některé jiné odolné květináčovové palmy jsem venku nechal nejdéle co to šlo.

 

Zazimování palem jsem provedl ke konci prosince, na velkého Trachycarpuse a sabala jsem postavil lešení, přes které jsem dal plachy nebo igelity. Menší Trachycarpus měl bednění udělané z kůlů a na nich byly také igelity. Každá palma měla potom svojí samostatnou ochranu. Listy chránila netkaná textilie, kmen a kořeny seno a černá geotextilie.

 


DomůDomů