Musa "Cavendish"

 

Musa "Cavendish" je kultivarem Musa acuminata. Někdy se však řadí jako samostatný druh (M. cavendishii - banánovník cavendishův). Musa "Cavendish", resp. Musa acuminata má spoustu kultivarů, z nichž některé v Česku nejznámější jsou:              

   

Musa "Dwarf Cavendish"

 Tento kultivar je nižší ovocný kultivar banánovníku. Dorůstá asi 2 - 2,5 metru. Je teplomilný, snese celoročně tropické podmínky, ale i zimování v teplotách dlouhodobě neklesajících pod 15°C. K zaplození je vhodná nádoba o objemu 50 a více litrů.

 

Musa "Super Dwarf Cavendish"

Jeden z nejnižších kultivarů banánovníku. Dorůstá výšky jen 1,5 metru a vyhovuje mu zimní teplota nad 16°C. K zaplození postačí nádoba o objemu 30 - 40 litrů.

 

Musa "Picollo"

Další ovocný kultivar, který má v mládí četné růžovohnědé fleky na listech, více než jiné kultivary. Dorůstá výšky až 3 metry a v zimě postačí teplota nad 15°C. K dobrému zaplození je třeba mít nádobu větší než 50 - 60 litrů.


 

Musa "Dwarf Chyla"

Velmi nízký ovocný kultivar banánovníku, dorůstající do výšky jen 1,2 metru. Listy skládá na sebe podobně jako Musa "Super Dwarf Cavendish". Celoroční bytová teplota mu postačuje, je možné ho i zimovat při teplotách neklesajících pod 15°C. Rostlině postačí k zaplození nádoba o objemu 30 litrů.

 

 Musa "Grand Nain"

Kultivar rozšířený v příznivých oblastech, byl vyšlechtěn za účelem dobré odolnosti a hlavně k vysoké sklizni. Jeho plodenství může vážit až 60 kg. U nás se pěstuje v nádobách nebo jako sezóní rostlina, jelikož patři k teplomilným banánovníkům, potřebuje růst celoročně. Dorůstá kolem 3,5 metru, na zaplození potřebuje nádobu větší než 60 litrů. Ideální je ho pěstovat v prostorných sklenících či zimních zahradách, jedině tak se dosáhne i v našich podmínkách vysoké sklizně.


DomůDomů