Eucalyptus globulus


Oblíbený a masivně pěstovaný druh pro svojí užitečnost.

Původ druhu je těžko dohledatelný, ale je to opět jihovýchodní Austrálie a Tasmánie. Pěstuje se po celém světě v tropických i subtropických oblastech, je velmi oblíbený pro svůj vzhled a pro své schopnosti.

Název je odvozen od jeho kulatých plodů.

Listy jsou od mala stříbřitě modré, v dospělosti více do modra. Rostlina tvoří první rok po výsevu kulaté nebo oválnější listy se sytě bílo modrou barvou a typickým hranatým tvarem okrajů větviček. Roste velmi až extrémně rychle. Strom dorůstá v Evropě do 45 m, v domovině až kolem 70 m. Bohužel není příliš odolný, hodí se spíše do teplejších subtropických oblastí a výborně se mu daří v celoročně chladnějším klimatu, například v pobřežních oblastech střední Evropy. Je to velmi žíznivý Eucalyptus a používá se do bažinatých oblastí pro vysušení, jako to například dělají v bažinách kolem Říma. Listy již od druhého roku růstu rostliny se začnou výrazně prodlužovat a v dopěsloti je list typicky zašpičatělý, dlouhý až neuvěřitelných 30 cm a tedy velmi dekorativní. Listy se používají ve farmaceutickém průmyslu, pro svlůj vysoký obsah éterických olejů. Dřevo se pak používá ve stavebnictví nebo pro výrobu papíru.

Roční přírůstek je 3 m a více, v tropických oblastech může roční přírůstek činit neuvěřitelných 10 m.

Naprosto nenáročný na půdu, snese vysoké i nízké půdní pH.Odolnost

Nepříliš odolný druh, udávaná odolnost je do -7°C.

Záleží na dalších faktorech, které ovlivňují odolnost, jako je délka mrazů, pokud slunce ohřeje kůru po mrazivé noci, obecně také do odolnosti promluví holomrazy, které žádný Eucalyptus nemá v lásce. Zejména první roky bychom měli volně vysazenou rostlinu před silným mrazem chránit alespoň nějakým jednoduchým zakrytím, případně obalit spodní část kmene, aby měla případná omrzlá rostlina z čeho obrazit po tuhé zimě. Zimování provádíme zásadně až pár dní před ohlášenými mrazy a odzimujeme ihned, jakmile tuhé mrazy povolí! V hodně případech nadělá zimování víc škody než užitku, rostliny se zapaří, nebo se neprohřejí od slunce. 

Čím je strom větší a starší, tím lépe přežívá i silnější mrazy. Obecně se osvědčilo sázet tyto hraniční dřeviny na dobře chráněná stanoviště, jako jsou uzavřené dvory, vnitrobloky domů, jižní expozice před domem, někdy i dobře osluněný mírný svah na jih umí dělat divy, a podobně.

Odolnost u tohoto Eucalyptu podpořímě správnou výsabou, je vhodnější rostlinu vysadit rovnou na chráněné stanoviště a nespoléhat na mírnou zimu, nebo naší ochranu. Nám se osvědčilo vysazoval poblíž budovy, ideálně s přesahem střechy. Ochraný efekt je maximálně 1 m od zdi domu. Nejvhodnější jsou místa, kde máme vypozorováno, že tam nedochází k promrzání půdy. V případě hlášených mrazů pod -15°C bychom měli zpozornit a rostlině pomoct mrazy přečkat. Ochrana kořenů (hluboká vrstva chvojí, mulče nebo sněhu), na malé rostliny dát jakoukoliv bednu, u rostlin u zdi stačí opřít jakoukoliv nekovovou desku. Při silných mrazech rozhoduje každý stupeň. 

 

 

Počáteční pěstování

Rostliny předpěstováváme do věku 2 let v nádobě, s dobře propustným a vzdušným substrátem. Za sezónu je potřeba rostlinu nejméně 2x přesadit. Osvědčil se nám způsob postupného přesazování do "o něco" větších nádob. Pakliže jsme rostlinu přesadili ihned do příliš velké nádoby, růst se zpomalil a při deštivém počasí hrozí reálně i uhnití kořenů. Ku příkladu se nám osvědčilo rostlinu přesadit z prodejního květináčku (400 ml) do 2 L růžáku (během dubna), první 2 týdny je potřeba opatrněji zalévat, při prolití obsahu květináče je nutné další zálivku provést až vyschne vrchní masa substrátu, který obklopuje původní kořenový bal. Pakliže bychom to nerespektovali a rostlinu příliš čast zelévali, spodní masa ještě nepřokořeného substrátu se po čase přehltí vodou a kořeny do ní nezakoření. Tento postup platí obecně pro všechny přesazované rostliny, u Eucalyptusů dvojnásob, kořeny přemočený substrát nemají rády. Pokud zajistíme tento postup, nic nebrání prokořenění a již na konci května, bude nádoba plně prokořeněna, není tak na co čekat a znovu přesadíme, tentokrát do 5 L nádoby se stejným počátečním postupem při zálivce. Bude to již snadnější, původní bal je již větší a potrvá déle než proschne, nemusíme se tak obávat, že by rostlina přechla příliš brzy. Další přesazení je vhodné udělat po 4-6 týdnech, tentokrát již do nádoby 15-20 L. To nám zajistí dostatečný prostor pro kořeny až do konce sezony a Eucalyptus již v tuto dobu bude růst velmi vysokým tempem, jelikož s každým přesazením dostanou kořeny novou dávku živin z čerstvého substrátu a pokud mají kořeny kam růst, velmi rychle přirůstá i nadzemní vegetační masa. Většina druhů, je schopna v prvním roce vyrůst ze 20 cm sazenice až 1,5-2 metry a kmínek u země má průměr jako palec na ruce dospělého muže.

 

První zimu takto mladé rostliny doporučujeme přezimovat mimo venkovní klima, rostlinu přenést před silnějším mrazem (až pod -5°C!) do skleníku, nebo nevytápěné garáže. Nedoporučujeme sklepy, nebo budovy, kde nemáte přehled o zimní teplotě! Bezpečná zimovací teplota je co nejnižší možná, nikoli co nejvyšší možná. Nejnižší možná je rozpětí teplot 0 až 8°C. U nižších teplot po dobu měsíce a déle mohou začít nahnívat větve u takto mladých rostlin. U vyšších rostlin hrozí, že se rostlina probudí,což může vést k úhynu celé rostliny.

Druhým rokem je tedy rostlina již připravena k trvalé výsadbě ven, což by mělo proběhnou od konce března do srpna. Není problém v letní výsadbě, jen je potřeba myslet na to, že rostlině potrvá několik týdnů, než dostatečně prokoření a během té doby může uschnout. Při výsadbě do země se přemočení bát nemusíme, voda se vsakuje rovnoměrně a rozprostře se do okolí, neusazuje se tak v půdě a nepřemáčí kořeny, jako v nádobě.

 

Naše pěstování

Tento Eucalyptus jsme pěstovali před lety jako přenosnou rostlinu a to po několik let. Je to dost náročná rostlina na péči, v létě je nutná každodení zálivka a pro svůj rychlí růst vyžaduje časté přesazování. Ale pokud se to nepřehánělo, dal se udržet v květináči ve výšce pohodlné pro zimování. Nejlépe zimoval v zimní zahradě, jakmile se nechal na chladnějším zimovišti, snadno se přehlédly jeho neustále vysoké nároky na vodu a uschnul.DomůDomů