Srpen 2016

Aktuality řazeny podle datumu od nejnovějšího.

 

16.8. 2016

Léto je v plném proudu a zahrada je v plné kráse. Letošní sezóna je ve své podstatě velmi přívětivá, nekonají se vedra jako byla loni a sucho pomalu odeznělo, díky nadprůměrně vlhkému červnu a červenci. Ovšem začátek sezóny významně poznamenaly pozdní jarní mrazíky, hlavně dubnových -4°C. Ty napáchaly ohromné škody na ovoci, pomrzly veškeré meruňky, třešně, hrušky, broskve a další sadové ovoce. Však pár kusů od každého ovoce zůstalo ale to dodělalo 16. června krupobití, které tady velmi dlouho nebylo. Zasáhlo nás přímo bílé jádro o odrazech 64 dBZ, což odpovídá hodinovému spadu srážek 465 mm! Bouře trvala ale jen 10 minut, z toho padaly kroupy jen 5 minut a největší smršť trvala necelou minutu, celkem napršelo jen 16 mm. Byl to ale ohromný fofr, během krátké chvílé se z lijáku stalo ničivé krupobití, odevšad lítaly kroupy, voda ani nestíhala stíkat ze střech a na zem padaly rovnou vodopády. Z ovoce co zbylo po mrazech, tak vše naťukaly kroupy nebo ho rovnou sklidily. Poničily veškeré rostliny, včetně palem, kterým kroupy potrhaly listy. Dokonce i tvrdolisté rostliny mají poškození, nevzhledné podlitiny, opuncie přišly o mnoho květů a tím pádem i plodů. Těšili jsme se i z prvního a jediného klastru plodů na Asimině trilobě, ale dlouho to netrvalo, krátce po krupobití klastr upadl. Přišli jsme o výsadbu melounů, kroupy je nakrájely a zmrazily, po pár dnech zašly celé sazenice. Ale co sezóna zameškala na startu, dohání krásou během léta. Je přívětivé teplo a často prší, rostliny mají krásné přírůstky a rychle dohnaly to co kroupy zničily. Nejvyšší teplota letošního léta zůstává +33,8°C z června.

   

 

 

 

21.3. 2016

Tak zima konečně za námi, aspoň doufám! Začátek tedy vypadal slibněji než závěr. V lednu přišla vlna mrazů a přinesla sníh a mráz po 3 týdny. Za tu dobu jsem naměřl nejméně -16,2°C co je nejnižší teplota za poslední 3 zimy. Nicméně sněhu napadlo žalostně málo, pouhých 9 cm. Nicméně první březnový den to vynahradil, kdy napadlo za noc 11 cm mokrého sněhu. Těžká sněhová pokrývka a část odzimovaných palem vykouzlili zajímavou podívanou. I nějaké škody, u jednoho Trachycarpuse prasknul list, který takový nápor sněhu nevydržel. Začátek března byl spíše chladný, ale přívětivý s občasným sněžením, další porce sněhu, tentokrát 7 cm napadla v druhé půlce měsíce. Ale hned 2 dny na to bylo +11°C a to byl čas odzimovat komplet celou zahradu. Druhý den byl zatím letošní nejteplejší den, s +15,5°C. Předpovědi zatím vypadají přívětivě, jaro začíná o něco dříve stromy jsou řádně napučené.


    


 

 

4.1. 2016

Zima zatím probíhá zajímavě, rekordně teplý prosinec udělal palmám v zemi radost. V prosinci jsem naměřil nejvyšší teplotu +13°C. Nejnižší pak byla -9°C. Naprosté minimum nízké oblačnosti, spoustu slunných dní a minimum srážek. Leden si už tak dobře nevede, po roce se tu objevil i ledový den a to hned 3 po sobě. Dnes prakticky celý den sněžilo a napadlo 6 cm sněhu. Některé palmy jsem nechránil, tedy palmu u zimní zahrady, kde je klima mírnější. Stejně tak vysoký Trachycarpus, se kterým se obtížně manipuluje, nechtěli jsme ho zbytečně uklízet, protože se opět má oteplit, tak aby nebyl zbytečně na zimovišti. V prosinci jsem objevil pár prvních květů na jednom Trachycarpusu.


2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015

Archiv


DomůDomů