Maliník západní - Rubus occidentalis


Výška: prutnatý keř, vysoký 90 - 170 cm.

Plod: botanicky souplodí peckoviček, velikosti klasické maliny černofialové barvy. Zraje v červnu.  

Květ: růžovitý pětiplátečný, bílý

Odolnost: Plně mrazuvzdorná rostlina.

Stanoviště: slunné, polostinné.

Půda:  hlinitá i jílovitá. 

Jedlé části: Plod, květ, list.

Poživatelnost za čerstva*: 9/10 - vynikající

Poživatelnost po úpravě*: 9/10 - vynikající

Chuť: plody jsou vynikající sladké chuti s decentním typickým aroma. Známé prodávané želé bonbony tvaru maliny s červenou barvou představují klasické maliny, ty s černou představují právě tyto černé maliny, nikoli ostružiny.

Využití: plody se jedí čerstvé, vynikající jsou z nich marmelády, sirupy, želé nebo vína.

 

Rubus illecobrosus - "malinojahoda"

 

Tento zajímavý ostružiník (Rubus) pochází z Japonska. Velké oblibě se mu dostává v některých Evropských státech, především v Litvě je často pěstován a využíván pro své plody. Právě kvůli svým zajímavým plodům, které připomínají vzheledem malinu a jahodu do hromady, se jí říká podivným názvem "malinojahoda". Přesnější překlad rostliny by měl být ostružiník přitažlivý (Rubus illecebrosus).

Rosltina je absolutně nenáročná, plně mrazuvzdorná a má ráda slunečné nebo polostinné místo v zahradě, kde bude dostatek vlhkosti. Rostlina na zimu zatahuje a zjara vyráží z podzemních pupenů. Kvete od konce června do srpna a plody zrají od srpna do konce září. Červené plody, tvořené souplodím mnoha peckoviček, jsou chutné, sladkokyselé, bez výrazného aroma.

 

Rubus phoenicolasius - ostružiník japonský, vinný

 

Tento druh ostružiníku, pocházející z japonska, je pěstován především pro své vynikající, tmavě červené plody se sladkou, navinoulou, aromatickou chutí. Dále se však pěstuje i pro svoji okrasnou hodnotu, protože na rozdíl od některých ostatních druhů ostružiníku rostlina nepůsobí jako "křoví", ale díky ochlupení celé rostliny a načervenalým řapíkům a stonkům působí poměrně dekorativně.

Rostlina je mrazuvzdorná do cca -20°C, při silných zimách, kdy mohou omrznout jednotlivé stonky, rostlina zjara bez problémů regeneruje. Lze ji pěstovat na plném slunci nebo v polostínu.


DomůDomů