[url=http://postimage.org/][img]http://s21.postimg.org/ijdhrz06f/palma_palmovita.jpg[/img][/url]
[url=http://postimage.org/]temp image upload[/url]

Trithrinax brasilensis var. acanthocoma

 

Pochází jak název napovídá z Jižní Ameriky, jižní Brasílie, Bolívie, Paraguay, Argentina, Uruguay.


Zajímavý druh palmy rodu Trithrinax, spadá pod druh brasiliensis, ale má specifické znaky takové, že se považuje za varietu Acanthocoma. Věrně se podobá palmě Trachycarpus fortunei. Rozdíl v dospělých rostlinách mezi těmito dvěmi druhy je poměrně malý, hlavním znakem jsou pevné a rovné listy a místo měkkých vláken na kmeni, jsou tvrdé jehlice, nebo pevná téměř až dřevnatá vlákna.

Roste poměrně pomalu, ale rychleji než Tritrhrinax brasiliensis, u nás na trhu je to velmi vzácná palma, větší kusy jsou velmi ceněné. O to cenější je, že se nejedná o žádnou tropickou palmu z pralesů, ale v domovině roste i na chladnější kopcích, kde se setkává s mrazíky a občas i se sněhem.

V domovině se vyskytuje v oblastech mezi 700 až 1000 m.n.m. Ve světě s ním můžeme setkat v substropických oblastech, kde přečkává teploty do -10°C. Minimální teplotu, při které dochází k trvalým defektům je -13°C s tím, že listy snesou zhruba poloviční sadu mrazu.

Značně to u nás zjednodušuje pěstování, jelikož ho lze bez poškození přezimovat na chladném zimovišti, spolu s ostatními druhy substropickými palmami. Při našich zkouškách palma přežila i na zimovišti s průměrnou zimní teplotou 2°C (přechodně i 0°C). Zásadní při chladném zimování je suchý substrát, na vlkost reaguje velmi špatně zahníváním kořenů. Patří tedy k palmám suchomilným. Přes léto ji ale častá zálivka spíše potěší, při vegetační teplotě, jaká je i vnašem klimatu snese přes léto trvale vlhký substrát.

Pro náročné pěstitele je tu i možnost trvalé výsadby. Výrazně však doporučujeme zvolit výrazně záhřevné stanoviště, například u jižní zdi domu a s velmi dobrým odtokem vody. Přes zimu je samozřejmost vytápěný kryt, kde neklesne teplota dlouhodobě pod 0°C. Na tento typ palem se osvědčil polykarbonátový skleník, který se přes slunečné zimní dny hezky vyhřeje

 

Dospělý jedinec v domovině, zdroj Pacsoa

 

Palma v kultivaci

 

20 letý kousek pěstovaný na Hawaii

 

Pohled do vegetační vrchol, místo vláken jsou tuhé trny

 

Rozdíl mezi T. brasiliensis a T. brasiliensis var acanthocoma


DomůDomů