K čemu je to vlastně dobré?

Projíždíte si internetové bazary rostlin a nad některými nabídkami Vám zůstává rozum stát?

Jedním s častých dotazů na nás, je určení hodnoty rostliny z internetového bazaru. Většinou je to v souvislosti, v zájmu koupě od jiného majitele a ani jeden neví, o kolik si mají říct peněz při obchodu. Jaká hodnota je správná, reálná nebo naopak přemršťěná či směšně nízká? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v tomto článku. Stránka je rozdělena na 2 sekce. V první části se věnujeme popisu problematiky, v druhé názorné příklady a odhadní ceny.

 

Problematika

 

Druh rostliny

Obecně čím obyčejnější druh, tím menší hodnotu má. V dnešní době, kdy se snad v každém bytě najde aspoň jedna rostlina, je tak celkově v nabídkách nepřeberné množství druhů rostlin. Čím obyčejnější rostlina, tím je i méně náročná, logicky je proto i obyčejná, protože se spokojí s laickou péčí i v hrozných podmínkách a na bazarovém trhu rostlin, má naprosto minimální hodnotu. Důležité také je, vědět, o jaký druh rostliny jde. Těžko přeci kupovat rostlinu, s názvem "Palma".

 

Stav a vzhled

Asi druhá nejzásadnější věc, která promlouvá do ceny. Čím je rostlina krásnější a udržovanější, tím budí u zájemce chuť si ji koupit. Dnešní nabídka rostlin, funguje téměř výhradně formou bazarů, kdy vybíráme podle fotky oné rostliny. První co zaujme je tvar, velikost, barva, někdy nás zaujme inzerát už jen proto, že má v popisu napsáno "Palma", zaměřujeme se tedy i podle názvu, což je u hodně nabídek zavádějící údaj, majitel většinou ani sám neví, co má vlastně za rostlinu. A palmu mu pouze připomíná. Což je velmi špatný způsob prodeje, či nákupu. Kupující potřebuje co nejvíce informací a inzeráty bez popisu a jen s cenou, tak zůstávají bez povšimnutí.

Co by nás však mělo zajímat nejvíce, je prvotní vzhled rostliny, je-li dobře rostlá, má-li dobrou barvu. Hlavně, v jakých podmínkách rostla. Častým problémem je to, že majitel roky pěstuje rostlinu v domění, že jí dopřává dobré podmínky a tak jí i prodává. Je na nás, abychom posoudili, jestli je v dobré kondici a stojí za to jí koupit.


Co skutečně ovlivňuje cenu rostliny?

Nadneseně by se dalo říct, že touha onu rostlinu získat. Není to cena, napsaná u inzerátu, ta je v naprosté většině případů úplně mimo. A běžný pěstitel takovou rostlinu ani nekoupí, jelikož za takovou cenu, jako je u většiny inzerátů, by mohl mít těch z marketů rostlin několik a mnohem hezčích, ba i kvalitnějších (resp. lépe rostlých).

 

Proč jsou ceny u inzerátů vysoké?

Je to z jednoduchého důvodu, ty rostliny, které jsou nabízeny k prodeji, mají pro majitele velkou citovou hodnotu. Bohužel cena rostliny se neřídí podle citových hodnot, ale podle reálných hodnot. 

 

Něco o reálné hodnotě

Reálnou hodnotu významně ovlivňuje cena rostlin na trhu (tedy rostliny prodejné ve specializovaných prodejnách, v e-shopech, v marketech,..), ta se neustále mění, ale ve své podstatě je stále stejná- má jen hodnotu dané doby a hodnotu měny. Nicméně je velmi složité, takovou cenu určit, ne každý si všímá, za kolik se pokojové rostliny dnes prodávají a nedokáže na nabídku přiložit adekvátní částku, zahrne do ní citovou hodnotu rostliny, popřípadě pořizovací hodnotu a cenu květináče.

Po uvážení všech faktů, se od ceny odvíjí především druh rostliny, stav, velikost a pak i druh květináče. 

Například prostorná hliněná nádoba má větší hodnotu, než plastový květináč, u rostlin bez hodnoty by se mohla proplatit aspoň tato nádoba.

 


Odhad ceny

 

Inzerát: Prodám 30 let starou palmu, výška 330 cm, požadovaná cena 5500 Kč

 

Naše nabídka by byla: "za odvoz"

 

Reálná cena: Bohužel rostlina není v dobré kondici, má enormně vytáhlé listy. Za 30 let, téměř nevytvořila kmen a pouze jen živořila. Z rostliny se stal zákrsek a dostat palmu do nějakého vzhledu by trvalo spoustu let. Výsledek by byl přitom předem nejasný. Nicméně to důležité období pro vývoj, rostlina/majitel promrhal a to srazilo cenu na odhadní cenu 0 Kč. Pokud by nový majtel přinesl prodejci bonboniéru nebo například roční sazenici téhož druhu (popřípadě nový květináč ve velikosti toho prodejního) byla by to více než fér nabídka.Jak by měla vypadat: Cca 30 let starý Phoenix canariensis (jako v inzerátu), celková výška 5 metrů, výška kmene 130 cm, obvod kmene přes 2 metry. Váha 1,5 tuny, dovozová cena do ČR 70 000,-

 

____________________________________________________________________________________

Inzerát: Prodám 2 m Yuccu, 1300 Kč.


Naše nabídka by byla: "za odvoz" popřípadě za symbolickou hodnotu 100 Kč

 

Reálná cena: Tato Yucca elephantipes ač na první pohled vypadá jako pokojová Yucca v "bežném stavu", je již mírně sešlá a to díky bytovému klimatu. Na listech lze vidět nedostatek světla a nové přírůstky kmene, jsou nepřirozené tenké a vytáhlé. Dovolíme si tvrdit, že rostlina je zasazena v příliš malé nádobě, což má za následek krnění kořenového balu a vývojové defekty celé rostliny, nicméně ještě v rámci možnosti v malé míře. Rostlina nemá bohužel ani prodejní cenu, za kterou byla pořízena, díky tomu, že je poškozena bytovým klimatem. U typu téhle výsadby (3 sesazené kmeny k sobě) mívají po letech pěstování často problémy s hnilobami kmenů, horní zavoskovaná část chytne hnilobné onemocnění, které kmen postupně zahubí. Je to způsobeno velice špatným zapěstováním již na plantážích.


Jak by měla vypadat: Zhruba stejně stará Yucca elephantipes jako v inzerátu, krom velikosti, (prostor pro kořeny) stojí za povšimnutí postavení listů. Listy jsou stále stejně dlouhé, jako jí rostou v bytech, ale jsou mnohonásobně pevnější, širší a tvoří kompaktní korunu. Rostlinu ovlivňuje i řez, který by měl být pouze výchovný, ne fatální a dekorativní!

_____________________________________________________________________________________


Inzerát: Prodám krásnou palmu. Výška cca 165 cm, šířka 150. Cena 800 kč


Naše nabídka by byla: "za odvoz"

 

Reálná cena: Palma druhu Chrysalidocarpus lutescens, dlouhé roky pěstovaná v nevhodných podmínkách. Sice oceňujeme prostornější nádobu a aspoň na pohled zdravý čerstvý substrát, nicméně rostlina evidetně trpí na dlouhodobý nedostatek světla. Netvoří kmen, pouze listy s dlouhými řapíky. A ani ty listy nejsou zdravé, suché konce poukazují na suchý vzduch a občasné přelití- respektive nadbytek vlhkosti u kořenů k poměru žalostného světla. Rostlina je zakrnělá, což naznačují kvanta zaschlých řapíků u báze kmene. Palma nedostala prostor k tomu, aby se správně vyvíjela, ale elán k tomu stále má. Trh je bohužel přehlcen tímto druhem palmy a za požadovanou cenu v inzerátu, se dá pořídit dnes už krásný exemplář s vysokými kmeny.


Jak by měla vypadat: V tropickém skleníku, není problém, aby takovéto velikosti dosáhla palma již za 2 roky, což sráží tržní cenu na přijatelné minimum. O desítky let staré a předražené Chrysalidocarpy (nesprávně také Areky) z inzerátů, tak kupci většinou nemají zájem. Měli byste na to myslet při nabídce ceny. Zvláště, pokud palma není v kondici!

_________________________________________________________________________________


Inzerát: Yucca, 2m i s obalem, cena včetně malé odnože. Cena 1000 Kč


Naše nabídka by byla: 500-1000 Kč

 

Reálná cena: Yucca recurvifolia, dlouhodobě zanedbávaná, ale jako jedna z mála typu rostlin, si cenu drží a ba neustále jí vzrůstá s ohledem na její velikost- při aspoň základní péči. Naštěstí snad všichni pěstitelé mají tuto yuccu přes léto venku, což jí dělá prodejnou i za dlouhé roky. Yucca v inzerátu má odhadem i přes 20 let a venku tráví viditelně mnoho času, kmen je velmi vysoký a stabilní. Vrcholová růžice je dokonce dělená. Květináč je prostoný- i když spíše dekoratvní se zbytečně dlouhými okraji- což znesnadňuje manipulaci, přesto je pro rostlinu malý a to již nějaký ten rok. V květináči se tak vyvíjí pouze tento jeden kmen, za jiných okolností by květináč překypoval odnožemi, podobně velkými jako matečnice, odnože jsou tak naprostý standard u tohoto druhu. Co je ohromné plus, výška kmene. Na tento druh je výška kmene nad 1,5 metru už poměrně raritní a dosahují této hodnoty pouze rostliny v květináči. V zemi rostlina tolik nedorůstá, většinou se pod vlastní vahou vylomí, nebo jí zlomí sníh či vítr. 


Jak by měla vypadat: V zemi tvoří bohatou korunu dlouhých modrých listů se stříbrným nádechem a bohatě odnožuje. U rostlin v zemi, se staré kmeny již prakticky nevyvíjí a postupně odchází, či se ohýbají (jako na obrázku níže, starý kmen musí být již podepřený, jinak by hrozilo vylomení), živiny pouští rostlina především do nových odnoží, které jsou produktivnější. Což svým způsobem z dlouhodobého hlediska může srážet cenu těchto mrazuodolných starých a vysokých Yucc, určené k výsadbě. Nicméně aktuální cena je poměrně slušně odhadnutá majtelem, z hlediska raritnosti výšky kmenu. 

________________________________________________________________________________


Inzerát: Prodám Dracenu (palma), výška cca 250 cm, jen osobní odběr, cena možná dohodou. Cena 5000 Kč


Naše nabídka by byla: "za odvoz"

 

Reálná cena: Jeden z nejprodávanějších druhů rostliny přes bazary, Dracaena marginata. Nejedná se o palmu ani yuccu, je to samostatný rod rostlin. V inzerátech ovšem velmi často najdeme tuto rostlinu pod pojmem palma, nebo hůř v nějaké zkomolenické kombinaci, typu "Juka palmová". Reálná hodnota této rostliny a všech dalších ve stejné či jiné velikosti je bohužel 0 Kč. Hodnotu mají jen prastaré kusy o velikosti několik metrů, které spadají spíše pod rarity. Trh je tímto druhem přehlcen, najdeme jej v každém obchůdku, za doslova pár korun. Vzhledově se dá rostlina špatně napěstovat jen v mimořádně špatných podmínkách, ale to není tento případ, rostlina je poměrně dobře rostlá, nestabilní kmeny se dají zkrotit dobře řezem. Stabilitu dá rostlině pouze letnění na slunci a větru, ale u tohoto druhu to není snad ani potřeba, v běžné domácnosti se mu daří všude. Cena pro prodej opravdu jen symbolická, za odvoz, či květináč.

________________________________________________________________________________


Inzerát: Phoenix canariensis 300 cm, 15 000 Kč


Naše nabídka by byla: 2 až 3 000 Kč

 

Reálná cena: Říká se, že někdy méně je více, což při prodeji rostlin moc neplatí. U prodeje by mělo být uvedeno co nejvíce informací, jako je rozměr kmene, stáří rostliny (aspoň ve vašich rukou), velikost nádoby,..

V dnešní době mimo toho existuje i plno tuzemských prodejců, kde si můžete sami zjistit podle výšky rostliny, dovozovou cenu těchto rostlin. Ta v dnešní době činí za palmu této velikosti do 5 000 Kč. Z obrázku není patrná velikost kmene, která je i určující pro cenu. Nicméně rostlina od pohledu vypadá, že je správně pěstovaná, od jara do zimy venku a přes zimu na hladném zimovišti. Na rostlině je již patrná nedostatečná výživa z malého prostoru pro kořeny a spodní listy tak berou za své. Nám osobně se nelíbí moc středový list, který je takto na fotce smrsklý, což může značit akutní problém s kořeny- nejčastěj nahnívání kořenů vlivem přemokření. U takovýto kousků doporučujeme si zažádat o více fotek od prodávajícího a vlastní posouzení zdravotního stavu palmy. Konečná cena není jako u palem z dovozu- sem se dováží palmy se zdravými listy a zdravě a přirozeně zapěstovanými kmeny. Cena je tedy nižší, jelikož je taková palma od mala v květináči a většinou není v úplně výstavní kondici. Takovéto kousky se prodávají většinou pro nedostatek místa, nebo kvůli váze, v obou případech majitel rostlinu již roky většinou nepřesazuje a snaží se jí prodat a to se podepsuje na jejím vzhledu při prodeji.

_________________________________________________________________________

 

Inzerát: Neznámá, výška 3000 cm, stáří přes cca 30 let, zmladek přivezen ze Soči. Nutno přesadit. Cena Nabídněte Kč

 

Naše nabídka by byla: 5 až 7 000 Kč

 

Reálná cena: Velice ojedinělá nabídka, vyskytující se v inzerci zřídka. Pro majtele byl tento Trachycarpus fortunei již i viditelně záteží a dlouhodobě palmu nepřesazoval, což lze vidět z kořenového balu, který překypuje z nádoby těžce ven. Ale díky výborné péči, zálivce a hnojení, to palmě po dlouhá léta stačilo a i přesto, že více jak polovina kořenů není v nádobě, je palma velice výborně rostlá, v exkluzivním stavu a když připočteme umístění a dokonce i původ palmy, vychází nám cena srovnatelná se stejně velkými Trachycarpusy z dovozu v profesionálních prodejnách. Ba dokonce jí i lechce převyšuje. Mezi rostlinami v inzerátech je to výjimečný příklad, že lze občas narazit i na kvalitní rostliny. Ne však pokaždé se to potká s ochotou prodejce, chtít za rostlinu rozumnou cenu. Což neplatí o tomto příkladu, kdy se majtel domluvil se zájemcem na nižší než doporučovací ceně a o palmu je nyní skvěle postaráno. 

 

 


DomůDomů