Aktuality řazeny podle datumu od nejnovějšího.

 

20.11.

Sezóna skončila, růst vegetace ukončily první mrazíky(1.10. bylo -0,3°C) po kterých se vyskytlo i první sněžení (12.10). Konec října a začátek listopdu byl poměrně studený, denní teplota byla lehce nad nulou a noční teploty padaly až k -5°C, vždy se vytvořila mlha, která po ránu nechala na zahradě první mrazivé pozdravy díky námraze. 

Rostliny jsme uklízeli průběžně již od září (od nejtropičtějších), vždy jak se ochladilo na dané období, jsme uklidili určitou sortu rostlin. Poslední rostliny jsme uklízeli před pár dny, a to nejodolnější subtropické rostliny. Ani ne kvůli ochlazení, které se blíží, ale kvůli srážkám. Prší vytrvale celý den od dnešní půlnoci a ještě pršet bude, zítra dokonce i sněžení. Rostliny bychom tedy uklízeli promáčené, což není před zazimováním moc ideální, pokud nedokážou na zimovišti oschnout. 

Na venkovním stanovišti tak již není téměř ani jedna rostlina, krom pár posledních nejodolnějších či pokusných. Je postaven i zimní kryt nad méně odolnými palmami na zahradě, i tak jsme ho stavěli o měsíc později, než obvykle.

Za zimínku stojí teplotně listopad, který sice nezačal nejtepleji, ale o to víc dohnal během měsíce. Tento týden byl neobvykle teplý, denní maxima nad 15°C a noční nad 10°C byla každý den. Posledních pár dní to bylo spojeno i se silným větrem, naštěstí jsme vše ukotvili a tak nebyly žádné škody. 

Letošní sezóna se tak dá hodnotit jako neobvykle horká a neobvykle suchá. Co do délky, tak jsme na normálních hodnotách (o proti loňsku, kdy prvně mrzlo až v druhé půlce prosince). Horké počasí se projevilo v červnu a skončilo až v druhé půlce září.


Sumarizace léta 2015:
Počet letních dní (od prvního zaznamenaného 27.4.  +25,3°C, po poslední 17.9.  +30,9°C): 74x
Počet tropických dní: 42x !!
Počet dní s teplotou nad 35°C: 16x !!
Nejvyšší naměřená teplota (a zároveň rekordní): +38,2°C (8.8.)
Sumarizace srážek za období od začátku června do konce září: 163 mm !!


Na vegetaci se obecně sezona neprojevila kladně. Hlavně utrpěli na vedra a na akutní nedostatek srážek banánovníci a ovocné rostliny v zemi, ale i v květináči. Co prosperovalo, byly ty rostliny, které jsme pravidelně zalévali a nebo rostliny zastíněné. Díky zálivce se tak velmi dobře vedlo palmám, u některých jsem zaznamenal rekorní přírůstky, Trachycarpus ve floridském koutku, přirostl 30 cm na kmeni!

Ostré letní slunce například zlikvidovalo veškerou výsadbu kiwi, všech možných druhů a kultivarů a to dokonce i staršírostliny s větvemi o několika metrů. Léto také přineslo zajímavé situace, jako například, že letos nebyly otavy na loukách, tráva po první seči nevyrostla a to ani na podzim. Půda byla tak přeschlá, že ani po srpnových, záříjových ani říjnových deštích se dostatečně nezvlhčila. V listopadu při výkopu jam pro výsadbu nových stromků, nebo při výkopech rostlin k zazimování, byla půda, krom vrchní 10 cm vrstvy, proshlá na prach až kam jsme dokopli, nejvíce asi do 60 cm. Situace se zlepšila až v listopadu, díky chladnějšímu počasí, se vlhkost nevypařuje, ale zůstává v půdě. 

Palmy v zemi se nyní pomalu připravují na zimu, zatím je ideální počasí, krátkodobá ochlazení i se srážkami nevadí, krytí tak není nutné. 

listopad 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.8.

Máme za sebou extrémně horký červenec, kdy bylo 16 dní s teplotou nad +30°C a z toho dokonce bylo 6x nad +35°C! Nejvíce jsme naměřili rekordních +37,8°C. Srážky za celý měsíc naprostá zoufalost, pouhých 22 mm a to napršelo v několika dnech, vždy po troškách, tedy pouze zavlažení povrchu. To bylo trochu přiblížení situace v číslech. Co to ale znamená, jelikož si neseme půdní sucho ne jen z minulých měsíců ale i z plynulých 2 let, byl letošní červenec nejsuší měsíc uplynulého období, kdy se sucho začalo už i vizuálně projevovat na rostlinách. Náš kraj je poslední 2 roky nebývale suchý, díky neustálému stejnému proudění a chodu srážek ze stejných směrů. Díky pohraničnímu pohoří se většina srážek vyprší nebo rozbije a k nám již nedorazí. Po neustále se obnovujícím vedru, tak začaly chřadnout rostliny ne jen ze sucha, ale hlavně i z vedra. Plno rostlin není na tak vysoké teploty adaptováno a zasychá. Sucho tomu samozřejmně moc nepomáhá. Snažíme se všechny rostliny vydatně zalévat, bohužel to stěžuje i bídná zásoba spodních vod. Díky dvěma po sobě srážkově velmi chudých zimách, nám došla voda ve studni. Voda nedošla ne jen nám ve studni, ale výrazně ubyla i ve vsi v nižších místech, kde nikdy o spodní vodu nouze nebyla. Například dočista vyschla místní bažina, dříve 2 vyvěrající proudy podzemní vody, dělaly z pozemkově bažinaté části vesnice místo, kam se nedalo ani jít. Dnes si tam hrají děti, pod stromy si zřídily dřevěnou pevnost, vyschlá koryta lemují vyvýšený plac, který dříve působil jako ostrov.

Ovoce propadává, ale jablek se urodilo tolik, že je jich stále na stromě hodně. První úrodě meruněk vedro spíše pomohlo, ale vedra poničily úrodů fíků, které z valné většiny plody raději shodily. Nicméně ty co drží, již začínají zrát. Subtropickým rostlinám se vedra moc líbí, palmy prosperují. U banánovníků je to už horší, ty přehnaně vysoké teploty moc nemusí. Trávník neřeším, ten v sadu slezl prakticky úplně.

červenec 2015

 

28.6.

Pozvolna se přidralo na zahradu i léto, teploty se ustálily na letních hodnotách, rostliny si tepla užívají. Tropické hodnoty dlouho nedorazily, až sem vtrhly v červnu a první tropický den bylo rovnou +33,1°C. Vegetaci nejvíce stimulují teplé noci, hned ty první byly na vegetaci velmi znát, v tu dobu kvetl zrovna první Trachycarpus fortunei a za jednu noc, udělal květ obrovský skok. Tento květ jsme později identifikovali jako samici a jelikož samec v zahradě žádný nekvete, tak jsme samčí pyl sehnali u pěstitelů palem v Nýrsku. Opylení proběhlo úspěšně a po pár týdnech propadu květů zbylé opylené květenství začíná narůstat do plodenství. Trachycarpusy již krásně narůstají, dnes nejrychlejší z nich otevřeli již 4 letošní list. Banánovníkům Musa basjoo v zemi se daří také výborně, již v květnu atakovali hranici 2,5 metru, tedy loňskou a nejvyší výšku. Z rostlin, které také kvetou letos prvně, například Fejchoa sellowiana, jedná se o 4 roky starý semenáč, pěstován jako přenosná rostlina od jara do zimy venku. 

 

 

17.3.

Duben zatím nabízí to pravé dubnové počasí, začátek měsíce byl velmi studený a větrný. Dokonce přinesl i rekordně silný vítr do Mrchojed, takto silný vítr nefoukal od doby co stavím nad palmami zimní kryty. Musel jsem udělat pár opatření, aby vítr kryty neodnesl.

Když se vítr trochu uklidnil, na pár dní se velmi ochladilo a přišlo i sněžení.

Po pár dnech se počasí vylepšilo a 16. dubna teplota vystoupala na +23,5°C a dnes dokonce ještě o něco tepleji+23,8°C. Teplé jsou i noci, zatím nejtepleji jsem v tyto teplé dny zaznamenal nejnižší noční teplotu +8°C, přičemž den před takto teplou nocí byl přízemní mrazík s -1,7°C!

Teplé dni a noci vyhnaly vegetaci rychle do předu, výrazně vyrostly banánovníci, ale daly se do pohybu i palmy. Kvetou první stromy, v zahradě vykvetla první Prunus mumme po ní hned meruňka a další stromy. 

 

 

28.3.

Zima za námi, i když ve formě ochlazení se stále občas vrací, včera například bylo pár přeháněk s krupicí.

Zimu bych definoval, co se týče zimního období, jako hodně nevyvedenou. V číslech, nejnižší naměřená teplota byla-13,9°C a nejvíce sněhu bylo 9 cm, oba údaje byly zaznamenány v prosinci. Leden, únor ani březen tyto údaje nepřekonaly. Zima nese i několik prvenství, jako například leden, který nepřinesl ani jeden ledový den! Naposled přes den mrzlo 30.12. 2014! Pro pěstování exotických rostlin to byla ovšem zima přející, všechny zimované rostliny přečkali zimu ve výborném stavu. Dokonce i banánovníky celoročně v zemi, ač byly bez vytápění, tak přežily téměř celé kmeny. Jaro nijak výrazně nespěchá ač zima nebyla vydařená, tak koncem března teprve odkvétají sněženky. Palmy vůbec a banánovníci jen malinko rostou. Teploty příznivé už k odzimování palem přišly letos ještě dříve než v loni a to 10.2. Stejně tak jsem vynášel první rostliny ven a to o pár dní později, jako například velký citrus. Jaro zbrzdily ledová rána po celý březen, která byla často pod nulou.


2010, 2011, 2012, 2013, 2014

Archiv


DomůDomů