Sabal causiarum

 

Zajímavý druh Sabalu, pocházející z Portorika a z Britských Panenských ostrovů. Dorůstá do 16 metrů, od ostatních druhů Sabalů se rozeznává semeny, ty jsou veliké kolem 1 cm (v průměru 1,3 cm). 

Palma má mohutný kmen, dospělé rostliny mají v průměru kmen široký až 1,2 metru! Stejně jako všechny druhy rodu Sabal, má i tento druh kostapalmátní listy, to znamená že řapík zasahuje výrazně do prostoru listu


Dle výzkumů a genetických testů, je dokonce pochybné zařazení do rodu Sabal. V minulosti se tento druh označoval jako Sabal haitensis nebo Sabal questeliana.

Odolnostně je tento druh až do -12°C. Doporučuje se tak pro zóny (USDA) od 8b. Prokazatelně přežily na Floridě pokles teploty k -9°C a to dokonce jen s mírným poškozením listů. Z pokusů úspěšně roste na západním pobřeží USA, například krásné rostliny lze nalést ve městě Seattle ve státě Washington.

V domovině se zvláště dříve využíval k tradičním pleteným kloboukům, využíval se i na košíky, houpací sítě a stejně, jako jiné velkolisté palmy, se její vějíře používaly k zakrývání střech.

 

U nás se pěstuje jako přenosná rostlina, dobře jí bude od května do listopadu venku, na přímém slunci. Zimovat se může jak doma, při pokojové teplotě, tak i v chladnějších prostorech s teplotou kolem 10°C. Palma je velmi nenáročná, preferuje spíše sušší půdní podmínky než přelévání, ale toleruje obojí. V květináči pěstujeme palmy výhradně ve vzdušném substrátu, tedy kupovaný zahradní substrát, ideálně s příměsí písku.

 

Sabal causiarum v Seattle, WA

 

 

 


DomůDomů