Arenga engleri


Palma původem z Tchaj-wanu. Obvykle dorůstá do 3 metrů, při zastínění až 5 metrů. Roste trsovitě, tvoří tedy kolem hlavní rostliny odnože. Plody působí alergické reakce. Odolnost je kolem -6°C. Některé zdroje dokonce uvádí, že přežila zimy v zóně 7 (USDA), ovšem jednalo se o velmi teplé zimy. Může se vyskytovat i v Evropě, v pobřežních oblastech, má ale radějii chladnější průběh léta (nikoli deštivý). V deštivých oblastech naopak preferuje teplejší lokality, dá se tak pěstovat například na jihu Anglie, či severním pobřeží Francie. Při dobrém umístění se jí daří i například v Itálii (střední a jižní regiony), Středomořské ostrovy a další pobřežní oblasti Středomoří.

Z pokusů úspěšně přežívá zimy v Seattle, WA, ale rostliny tam nepřežily jedno studenější a deštivější léto.


Roste poměrně pomalu, zvláště mladé rostliny. Na umístění jsou velmi nenáročné, snesou jak stín, tak plné slunce. S ohledem na umístění tak rostou, ve stínu rostou mohutněji. Preferují vlhčí a propustnou půdu, ale snesou krátkodobé výkyvy, ať už sucho, nebo přemokření.

Pěstitelé jistě ocení možnost chladného zimování, a to v teplotách 5-10°C, nevadí krátkodobý výkyv k 0°C, popřípadě snese řádově pár hodin i teplotu pod nulou s minimem až -5°C, a to bez poškození. 

 


DomůDomů