Sabal x texensis

 

Bizardní a poměrně ještě nový druh, který byl objevený 1990, se ještě do dnes popisuje ze zkušeností pěstitelů. Vznikl zkřížením druhu Sabal minor (odolnost -17/-25°C) s druhem Sabal mexicana (odolnost -9°C). Jedná se tak o robustního křížence, který zdědil mohutnost po S. mexicaně a zkombinoval odolnost obou rodičů. Odolnost se pohybuje až kolem -15°C a dokonce se doporučuje k výsadbě do zón (USDA) od 7b (pro srovnání, o něco chladněji je v centru Prahy, kde je USDA 7a). Stává se tak fascinujícím kandidátem pro experimenty i u nás. Může se tak řadit k nejodolnější palmám, vhodným k výsadbě i u nás do země. Samozřejmě s nutnou zimní ochranou a připraveným vytápěním, jako ostatní druhy mrazuodolných palem vhodných do našeho klimatu. Přeci jen, naše česká zima umí být více než krutá i na takový druh palmy.

 

Dorůstá kolem 5 až 7 metrů, patří tedy spíše k nižším palmám. 

 

Pěstuje se poměrně snadno, dokáže odpustit i začátečnické chyby, jako je přeschnutí, nebo dlouhodobé přelití. Je to díky jeho původu a původu rodičů, snese vlhká ale naopak i suchá léta, při umístění v interiéru se z ní stává nenáročný obyvatel domu. Vhodnější pěstování je však sezónější pěstování, tedy od dubna venku na plném slunci, a přes zimu na chladnějším zimovišti s dostatkem světla. Jako všechny Sabaly, tak i tento kříženec miluje slunce a při výadbě do země nebo při letnění, by měl mí tu nejslunější polohu co najdeme, tedy slunce od rána do večera. Doslova si potřebuje přes léto nabít baterii, aby se správně vyvíjela a přežila vpořádku zimu. 

Při výsadbě do země, je vhodnější palmu vysadit do velmy chráněné polohy, například u jižní zdi domu, s dostatečně propustnou zeminou. Palma má listy odolné zhruba do -8°C, s tím, že celkově snese palma do -15°C. Při poklesu teplot pod -8°C se začnou poškozovat listy, které po oteplení zhnědnou. Při zimování v interiéru snese i tropické zimování (pokojová teplota), což je přednost rodu Sabal, vhodné je chladnější zimování v teplotách 5 až 15°C. Snese i mrazivější zimování v teplotách kolem 0°C, ale jen přechodné, nedoporučujeme takovou teplotu delší než pár týdnů. Pokud se taková teplota po delší čas vyskytne, měla by rostlina mít hodně suchý substrát a měla by být na světle, minimalizují se tak škody případného nachladnutí. Při zimování v zemi vznikají mezi dnem a nocí teplotní rozdíly, které palmám naopak pomáhají překonat dlouhodobě mrazivá období. 

Tomuto druhu chvíli trvá, než začne růst do výšky, potřebuje si zadělat na pořádnou základnu kmene, nemusíme se tak obávat, že nás palma pěhem pár let vystěhuje. Listy mohou přechodně zezelenat a až vpozdějším věku začnou růst opět stříbrné. Dospělé listy mají až 2 metry v průměru.

 

 

 


DomůDomů