Slivoň myrobalán - Prunus cerasifera


Nejprve si řekněme, že myrobalán drtivá většina lidí zná špatně pod několika jinými názvy. Nejčastěji je to špendlík nebo mirabelka, méně často jako ryngle. V nářečí na střední Moravě je znám jako "myrabolán" a na jižní Moravě potom "myrobolán". Špendlík, mirabelka a ryngle jsou však úplně něco jiného, poměrně snadno od sebe rozeznatelného.


Myrobalán poznáme bez plodů především podle habitusu, který bývá křovitý a pokud je v podobě stromu, je velmi hustě větvený. Ostatní slivoně většinou tvoří statnější stromové figury. Dalším poznávacím znakem je list, který je u myrobalánu poměrně malý, tenký, pilovitý a z obou stran hladký a jako rašící je často oranžový jako u meruněk. Ostatní slivoně vč. špendlíku mají listy kožovité, ze spod bývají plstnaté, zkrátka typicky švestkové. Letorosty, tedy letošní větvičky jsou u myrobalánů tenké a hladké. Mirabelka i špendlík je mívá krátce chloupkaté, jakoby sametové. Myrobalán je také oproti špendlíku a mirabelce běžný, ale potkat u nás špendlík či mirabelku volně v přírodě, nebo bývalé zplanělé zahradě, je dnes už velmi vzácné. Mirabelku možná, ale pravý žlutý špendlík se již vyskytuje prakticky jen na Valašsku. Ale zpět k myrobalánům, kterým tento článek patří.


Myrobalány nejčastěji nalezneme v teplejších oblastech, kde se v minulosti dařilo ovocným stromům, kde lidé dříve vysazovali kulturní slivoně, roubované na myrobalánech. Po několika desetiletích kulturní slivoně na podnožích odumřely a podnož nahradila roubovanou odrůdu. Díky tomu jsou dnes myrobalány kolem cest, na rumištích, krajích lesa, různě ve vesnicích a městech, ale i třeba v lese. Myrobalány někdy intenzivně odnožují a tím se dále množí, stejně tak se množí semeny.


Co je na myrobalánech to nejzajímavější, je podle nás jejich neuvěřitelná variabilita, co se týče tvaru, velikosti, barvy, textury, ranosti, aroma a chuti plodu. Přitom jsou to však samosprašné rostliny a u značného procenta semenáčů si zachovají rodičovské vlastnosti.

Některé myrobalány jsou sotva poživatelné, lze najít typy úplně bez chuti i sladkosti, jako bláto, nebo příliš kyselé, nebo naopak příliš fádně sladké. Ovšem existují i takové, kvůli kterým má smysl je vyhledávat a ochutnávat. Nebudeme zde rozepisovat všechny dostupné tvary, barvy a velikosti, protože jsou tak rozmanité, že je nelze "zaškatulkovat", ale ukážeme a popíšeme Vám zde ty nejlepší, které se nam podařilo najít a nasbírat. Tyto jsou schopny chuťově nahradit švestky, meruňky a jedna odrůda dokonce i třešně chrupky, což nás zarazilo asi nejvíce. Tím spíše, že zraje až na konci srpna, kdy už je dávno po třešních.


Na fotografiích níže si můžete prohlédnout pestrost plodů, jakou myrobalány nabízí (po kliknutí se foto zvětší) a popis jednotlivých "odrůd" s pracovními názvy.


#1 Špendlíkový myrobalán

 

Nevidět habitus a listy tohoto myrobalánu, tak jsme si jisti, že jde o pravý špendlík. Sedí na to veškeré vlastnosti plodu a je to jeden z nejlepších myrobalánů, který jsme objevili. Plody jsou neskutečně aromatické po meruňkách, jdou od pecky, jsou velké, ojínené a protáhlé. Zrají již na přelomu července a srpna.


#2 Myrobalán červenolistý (Prunus cerasifera "Nigra")

Tento myrobalán pochází z kulturní okrasné formy Prunus cerasifera "Nigra" a bohužel je poznamenán minimální plodností, takže je spíš vhodný jako dekorativní rostlina s temně čevenými listy. Plody jsou ojedinělé, pravidelně kulaté, malé, nejdou od pecky, ale mají dobrou osvěžující chuť a atraktivně červenou dužninu. Zrají v první pol. srpna.


#3 Myrobalán oranžový

 

Raný, oranžový myrobalán s kulatými, velkými a šťavnatými plody a vyváženou, aromaticky nevýraznou chutí. Zraje na přelomu července a srpna.


#4 Myrobalán žlutý velkoplodý

Velmi raný a přitom velkoplodý myrobalán s kulatými, čistě žlutými plody. Dužnina velmi šťavnatá, dobré chuti s nevýrazným aroma. Zraje koncem července.


#5 Myrobalán modrý

Tento myrobalán má plody, vypadjící i chutnající jako malé švestky. Zraje ale měsíc před švestkami, počátkem srpna. Plody jsou poměrně malé, ale velmi zajímavé, modré a sladké.


#6 Myrobalán švestkový

  

Toto nejsou třešně, jak by se mohlo zdát, ale pozdnější myrobalány, zrající až na přelomu srpna a září. Plody jsou krásné, velmi velké, různotvaré a různobarevné, ale převažuje třešňově červená. Je to jeden z nejzajímavějších myrobalánů, jaký jsme potkali. Plody jsou vynikající chuti, věrně připomínající švestky. Proto dostal název švestkový. 


#7 Třešňový myrobalán

Fotografie bohužel věrně nezachycuje unikátní srdčitý tvar plodu a stejně tak neuvěřitelnou chuť po třešních, která nás doslova zaskočila. Zároveň má tento myrobalán velmi pevnou dužninu, která o to více připomíná třešeň chrupku. Tedy, chutí, tvarem a dužninou je prakticky k nerozeznání od chrupky! Zásadní rozdíl však má, je to myrobalán, nejde od pecky, je žlutý a zraje na konci srpna. Myrobalán třešňový je však i jeden z oficiálních názvů pro myrobalán (Prunus cerasifera).


#8 Myrobalán špičatý

Tyto nádherné plody zaskočí především svým výrazně špičatým tvarem a krásnými pastelovými barvami, jež jsou za zralosti od oranžově žluté po svítivě červenou. Chuťově však tento myrobalán patřil mezi ty horší a fádnější, měl i poměrně suchou dužninu. Zraje koncem srpna.

 

#9 Myrobalán nejplodnější červený

 

Tento myrobalán je nejplodnější varietou, kterou jsme objevili. Protože i chuťové vlastnosti a sladkost odpovídala našim požadavkům, tak jsme se jej rozhodli sklidit na pálenku. Z jedné jediné větve jsme setřepali 40 kg plodů! Celý keř byl tak obalen, že byl zohlý až k zemi a odhadem mohl nést 120 - 160 kg plodů! Navíc je raný a dozrává od konce července.

 

#10 Myrobalán žlutý s červeným líčkem (mirabelkový)

Raný, koncem července zrající myrobalán, poněkud připomínající mirabelku svojí žlutou barvou s červenajícím líčkem. Má dobrou sladkou chuť. Plody jsou drobnější, ale keř dosahuje vysoké plodnosti.

 

 

Následující fotky zobrazují, že i myrobalány jsou schopny vytvořit celý les:

 

Vyskytuje se zde i červenolistá forma, ovšem nikoli forma Nigra, ale Atropurpurea. Je to údajně kříženec klasického myrobalánu a Nigry, ale jeho plody zrají až v polovině září.
DomůDomů