2014

 

Na zimu jsme tento rok čekali marně, nejvíce nasněžilo a mrzlo v prosinci 2013, kdy napadlo 9 cm sněhu a teplota klesla k pouhým -7,7°C, zbytek zimy byl ve znamení pošmurna, ale bez mrazů i sněhové pokrývky. Dokonce ani nijak výrazně nepršelo, takže odzimované palmy, bylo možné nijak nezakrývat. Ale nedůvera, hlavně poučení z minulých zim mě donutila kryty na většině palem nechat, dokud jsem si nebyl jist, že zima se skutečne nedostavý. Všechny Trachycarpuse jsem odzimoval 14. února.

Jeden Trachycarpus byl většinu zimy jen s přístřeškem.

 

V únoru po odzimmování, ještě párkrát napadl slabý poprašek sněhu. Vzhledem k tomu, že teplota neklesala nijak hluboko, vůbec to palmám nevadilo.

 

Během února jsme začali budovat nový záhon, prodloužení záhonu, který již začíná záhonem s banánovníky Musa basjoo. Záhon je z kvalitní zeminy i drenáží. 

 

Březen přinesl již jarní teploty, poslední kryty z palem jsme sundali rekordně brzy. Záhon jsme dokončili a zasadili připravené Trachycarpusy. Vysadil jsem výběrové druhy a kultivary, které jsou považovány za ty nejodolnější.

   

 

Duben přinesl mnoho zajímavostí, díky narychlené vegetaci se prakticky všem banánovníkům velmi dařilo, díky absenci mrazů se tolik neprochladila půda a vše začalo růst dříve a rychleji.

  

 

Ale 17. dubna přišel velmi silný mrazík s teplotou pod -4°C, což nechráněné rostliny hodně poznamenalo. Menší rostliny jsem uklidil nebo kryl dekami, ale například banánovníky Ensete s velikostí 4 metry, chránit nebylo jak. Avšak omrzly pouze listy, rostliny tak museli začít od nuly, pouze s kmenem.

 

V květnu už vše vypadalo mnohem lépe!

  

 

Licuala grandis, čerstvě letnená

 

Cocos nucifera, u výhřevné zdi

 

Phoenix canariensis je po letošním zimování nepoškozen

 

V červnu vykvétal jeden květ za druhým na opuncii. Basja letos rostly zatím nejlépe co jsem pozoroval.

  

 

Musa Helen´s hybrid (červeně žíhané listy), nadějný kultivar s extrémní rychlostí růstu

 

Léto bylo pěkně teplé, co rostliny potěšilo, byly výjimečné teplé noci. Déšť byl tento rok poměrně vzácný úkaz, zvlášt v zimě a na jaře, až začátkem léta začalo pršet více.

 

 

 

Avokádo letos chytlo pěkné tempo, začalo přirůstat komplet nové patro listů. Basja v květináči rostly nádherně, díky dobré poloze, jim vítr neničil listy.

   

 

Archontophoenix alexandrae, letos drží velké množství listů, krásně roste.

 

Srpen

   

 

Musa Helen´s hybrid v září, neuvěřitelný skok, banánovník přerostl všechny ostatní druhy.

 

Zahrada v září. Velké žluto zelené vějíře patří tropické palmě Pritchardii hilebradii.

 

Na opunciích dozrávají plody.

 

Ensete letos dorostly do obludných 5 metrů.

 

Říjen a sezóna pomalu končí, většinou se o to postará první mrazík. Ten se letos ale nedostavil ani v listopadu. Poprvé mrzlo až v druhé půlce prosince! Musa basjoo, rekordní sezóna, rostliny v zemi vyrostly ke 3 metrům.

 

Listnaté stromy se začínají zbarvovat, palmy ale zůstávají zelené!

 

 

Začal kvést první Trachycarpus fortunei, je to první kvetoucí Trachycarpus fortunei co kvete v Mrchojedech. Květ vyrostl do asi 15 cm, pak už růst přestal.

 

Phoenix canariensis, předloňská studená zima bez sněhu způsobila namrznutí kořenů na jedné části rostliny. Již loni vyrůstaly palmě trpasličí listy, ale nijak to na palmě nebylo vidět, až letos se začal vrchol i deformovat a vyklánět. Teď jen doufat, že se z toho rostlina dostane..

 

V prosinci přišlo první sněžení jen s mrazy do -2°C, díky čemuž zůstaly Musa basjoo stále zelené. Sněhové nadílce předcházel mrznoucí déšť, listy tak jsou u země díky vrstvě ledu.


DomůDomů