Aktuality řazeny podle datumu od nejnovějšího.

 

28.10.

Sezóna za námi, nastávají podzimní práce, které se odkládají pouze kvůli dobrému počasí. Letos je sezóna pro některé rostliny opravdu neuvěřitelná a unikátní, díky své délce. Úplný počátek sezóny 2014 je i přes jarní mrazíky již v březnu, kdy začali obrůstat banánovníky. A neskočila do dnes. Respektive většinu rostlin zazimuje první mrazík, který se ještě nedostavil, předpovědi naznačují, že to se dnes změní.

I tak si můžeme zapsat některé rekordy, jako jsou například přírůstky na palmách. U mého nejvzrůstnějšího Trachycarpuse fortunei v zemi činil přírustek na kmeni 24 cm a celkem vyrostlo 12 celých listů, za všechny roky mého pěstování je to rekordní přírůstek a to ve všech směrech. A přírůstek 14 listů u Washingtonie je také nejvyší co jsem u palmy kdy zaznamenal.

Celé léto bylo krásně teplé, zaznamenal jsem vysoký počet letních dní (teplota +25°C a více), naproti tomu tropických dní (teploa +30°C a více) bylo spíše průměrně. V druhé půlce léta se tropické hodnoty téměř nevyskytovali a na začátku srpna se trvale ochladilo a teplota se pohybovala už jen kolem +20°C. Tento trend vydržel velice dlouho a zatímco na začátku srpna byly takové teploty nezvykle nízké, koncem září už to byly teploty naopak nadprůměrně vysoké. Pro rozjetou vegetaci to byl skvělý konec sezóny, dozrálo plno odrůd fíkovníků, které jiné roky dozrát nestihnou, plně vyzrály letorosty na ovocných exotičtější dřevinách.

Dlouhá sezóna se projevila i tím, že jsem uklízel tropické rostliny o několik týdnů úpozději, než jiné roky. Subtropické rostliny jsou venku ještě i teď a budou tam, dokud se neprojeví začátek zimy- i to je o proti loňsku rozdíl, loni touhle dobou byly už zmrzlé banánovníky, silnější mrazy přišli ještě v první půlce října! Nezvyk je třeba poznat i z přiložených fotek, jelikož při stavění krytu ještě nikdy neměly Musa basjoo zelené listy.

Velký zimní kryt, jsme postavili včera- ten jediný se musí stavět v minimálně 2 lidech a tak se jeho stavění realizuje z časových důvodů dříve, než přijde zima- i tak letos stojí zhruba o 14 dní dříve, než jiné roky..

 

 

V druhé půlce října začal kvést první Trachycarpus v Mrchojedech! S nástupem chladnějšého počasí se jeho vývoj zastavil, pokud se přes zimu nepoškodí, rozvine se na jaře.

 

Tradiční foto z uklízení banánovníků rodu Ensete. Letos vyrostli pouze do výšky, obvod kmenu zůstal neměný.

 

Poslední říjnový pohled do zahrady, podzim větsí pouze rostliny za plotem.

 

 

 

27.7.

Po nějaké době zase přidávám pohledy z okna na zahradu. Sezóna je za polovinou, zatím je sezóna naprosto excelentní, rostliny mají rekordní přírůstky a počasí většinou přeje. Na fotu výše má Washingtonie aktuálně 10 nových letošních listů, s čímš tak dorovnává a již překonává loňky počet (a rekordní) počet listů, sezóna přitom bude ještě minimálně 2 měsíce pokračovat. Na fotu je vidět i výrazný přírůstek na Trachycarpusu, který je před Washingtonií. Trachycarpus roste opravdu před očima a to hlavně do výšky, letošní listy jsou také mnohem mohutnější než loňské. Foto níže jsou banánovníky rodu Ensete, ty dorostly do 4 metrů a dělají plno nový listů.

 

 

16.6.

Máme za sebou bláznivé týdny, plné hlubokého střídání teplot. Nejvíce bylo 10.6. kdy se teplota vyhoupla na+35,6°C. Celý tento tropický týden jsem strávil zaléváním, jelikož i nadále trvá velice výrazné sucho, které je nyní spíše v hlubších vrstvách. 28.5. totiž napršelo za den 51 mm, bohužel to byly od začátku roku první výrazné srážky. Do teď napršelo u nás pouhých 123 mm srážek za tento rok, což je velice, velice málo.

Rostlinám se na proti tomu daří výborně, snažím se totiž vydatně zalévat kompletně celou zahradu. Palmy při teplotách kolem +30°C dostávají denně i 30 L vody. Ze zajímavostí Washingtonia rozvíjí letošní neuvěřitelný 6 list, Trachycarpusy mají po většinou 3 nové listy. Přiložená fotka je z konce května.

 

 

4.4.

Dnešní maximální teplota se zastavila na +23,5°C!

 

26.3.

I začátek jara zatím po většinou přeje, velký kryt zatím šlo sundat i o měsíc dříve než v jiných letech. Srážek je stále velice málo a díky tomu mohou být rostliny venku i přes ranní mrazíky. Po zimě jsou palmy v bezvadném stavu. 

 

 

22.3.

16.3.

Dnešní den byl jako stvořený na vynášení rostlin ze zimoviště ven. Teploty kolem +9°C a pod mrakem, k tomu byl i poměrně silný vítr. Rostliny tak neutrpěly šok z přenesení, jak teplotní, tak světelný. A ktomu vítr je příjemně osušoval z usedlé vlhkosti, která se chtě nechtě na zimovišti vždy vyskytne.

Všechny rostliny vypadají po zimování excelentně, některé dokonce lépe než na podzim. Během února vznikl v mém Floridském koutku nový záhon, díky mírné zimě se dalo na záhonu pracovat behěm celého února. A hned první březnový den jsme zasadili i nové palmy. Většinu palem v zemi jsem odzimoval již na Valentýna. Všechny tyto úkony jsou letošní zimu až o měsíc posunuté. Loni touhle dobou byla zahrada ještě plná sněhu a palmy byly v krytech až skoro do poloviny dubna!

 

7.2.

Ani po pár týdnech se situace nijak výrazně nezměnila. Koncem ledna a začátkem února přišlo období mrazů, kdy po cca 10 dní nevystoupila teplota nad nulu. Ovšem silné mrazy se nám vyhly a teplota neklesla pod lednové minimum. Dnešek byl po dlouhé době velice teplý, teplota vystoupila na+8,9°C. Ač od začátku zimy padá neobvikle málo srážek, na suho si rozhodně stěžovat nemůžeme. Od konce ledna kopeme nový záhon pro palmy, a půda je i v 60 cm příjemně vlhká. A vzhledem k tomu, že napadl koncem ledna nějaký sníh tak vrchní vrstva půdy je při nynější oblevě nepříjemně vlhká. Foto je staré pár dní, večerní chumelenice pokryla sněhem již odkryté některé Trachycarpuse.

 

3.2.

 

16.1.

Zima je už za polovinou, ale jako zima to moc nevypadá. První sníh napadl 15.11. 2013 a to přes 1 cm. Pak až při orkánu Xaver začátkem prosincem a to 10 cm. A další sněžení bylo až více jak po měsíci v noci na 15.1. 2014. Výraznější mrazy se ještě nedostavily, nejnižší teplota byla-7,7°C a to před pár dny. Nejdéle souvisle mrzlo při inverzy těsně před Vánoci, ale v kuse pouhé 2 dny! Všechny rostliny mám od konce listopadu ulizené a zazimované. Nicméně začátkem prosince jsem část mrazodolných palem co pěstuji v zemi odzimoval a odzimované byly až těsně do silvestra, kdy jsem palmy pro jistotu opět zazimoval. Nakonec jsem pokusně odzimoval začátkem ledna jednoho Trachycarpuse a odzimovaný zůstane až do silných mrazů, vyrobili jsme mu jen ochranu proti srážkám. Nejvyšší teplota byla začátkem ledna a to +13°C

 

Foto níže je hned po skončení orkánu na začátku prosince, přeci jen jedna polystyrenová bedna z Trachycarpuse dočista odlétla a palma tak strávila pár dní na větru a sněhu.

 

 


2010, 2011, 2012, 2013

Archiv


DomůDomů