V následujícím článku se Vám pokusíme sepsat naše rady, vycházejících z našich zkušeností, pro úspěšné pěstování Trachycarpusu, po celý rok na zahradě. Článek je především o Trachycarpus fortunei, ale vzhledem k podobnosti nároků se vztahuje i na druhy: takil, ukhrulensis (populace z Himálají) a variety: Wagnerianus, Bulgaria, Naini Tal, Tesan, Winsan, Szeged, Darjeeling, Hasan, Misan a další podobné, které pocházejí z Trachycarpus fortunei.

 

Pořízení

Většina začínajících pěstitelů začíná velice podobně, stejně jako my před lety, nás zaujal článek, reportáž, nebo jsme viděli palmu pod sněhem. Po chvilce hledání na webu a zjištění, že to není utopie, ale mrazuodolný druh Trachycarpus, přichází rozmýšlení, jestli i Vy se chcete stát majitelem, tohoto zvláštního druhu, se schopností přežít celoročně v zemi. Přichází mnoho otázek, které obvykle nenajdete na jednom místě a na jednom webu, některé odpovědi nenajdete dokonce nikde. 

Pořídit si dneska Trachycarpus už není žádný problém, dnešní nabídka trhu je více než široká a pořídit si lze od semínka po 10 m vysoký Trachycarpus.

Z našich předešlých článků, jsme několikrát zmiňovali, že pořídit si Trachycarpus právě od nás, je pro začínající pěstitele dobrá volba a to z mnoha důvodů, které nemají z komerčními důvody nic společného. Všechny Trachycarpusy si pěstujeme my od semen a poslední roky si vybíráme už i mateční rostliny ve vhodných lokalitách pro sběr semen. Rostliny od mala vystavujeme našemu klimatu, včetně četných mrazů a sněhu, zimování pak probíhá při teplotě okolo nuly a tmy. Mimo to, našim Trachycarpusům budujeme kvalitní kořenový systém, bez přidávání zbytečných kvant hnojiv.

Všechny tyto naše metody pěstování Trachycarpuse připravují na růst v našem klimatu a již od pořízení Trachycarpus okamžitě dál roste a vyvíjí se bez zbytečných šoků z nového prostředí.


Můžete si od nás zakoupit Trachycarpuse v mnoha velikostech, následuje rozdělení a rady po pořízení.

 

Od vyklíčení po 1 rok

Čerstvě vyklíčené rostliny na Tropiku běžně neprodáváme, ale přiblížíme Vám péči o takto mladé rostliny v případě, že si zakoupíte semena Trachycarpusu od nás.

Semena od nás je vhodné klíčit v klíčícím materálu, typu kokosová drť a to v teplotách 30°C až 40°C. Klíčící miska by měla být aspoň 5 cm hluboká a semena vysadíme těsně pod povrch substrátu tak, aby nebyla vůbec vidět (při klíčení nesmí semena vyschnout). Ideální je, klíčící misku umístit do igelitového sáčku, aby se vytvořilo vlhké mikroklima. Semena vyklíčí během několika týdnů až měsíců, v závislosti na jejich čerstvosti. Semena stará do půl roku, vyklíčí spolehlivě do 3 týdnů. Semena starší, od půl roku do jednoho roku, klíčí až 2 měsíce. Pokud semena nevyklíčí ani po 3 měsících, nevyklíčená semena nevyhazujte, ale umístěte je postupným ochlazováním (maximálně o 10°C během 2 dnů) do lednice. Semena je vhodné umístit do lehce vlhkého písku a v lednici stačí jejich pobyt 2 až 3 měsíce (popřípadě úplným nasimulováním zimy 5-6 měsíců). Po té opět postupným oteplováním v několikadením procesu přenést na teplé klíčíci stanoviště, kde se obnoví proces klíčení. Máme s takovou stratifikací výborné zkušenosti, ne jen u Trachycarpusů.

Jakmile rostliny vyklíčí, stále je udržujeme v klíčícím prostředí zvlášť pokud je na světle. V případě že není, počkáme do velikosti klíčícího listu 3 až 5 cm a rostlinu opatrně klepavými pohyby vyjmeme ze substrátu a přesadíme zvlášť do květináčku. Květináček by měl být menší, první rok stačí rostlinu předpěstovat v menší nádobě (například kelímek od jogurtu). Substrát volíme zásadně propustný (například směs písku, kompostu, nebo kupovaného zahradního substrátu). Rostlinu ihned po vyklíčení můžeme pěstovat venku. Nedoporučujeme však rostliny vystavovat mrazu, až rostliny starší 1 rok.

Čerstvé semenáče nemají moc rády letní úpal, bohatě jim stačí polostín, avšak na teplém stanovišti. Nehnojíme, pouze zaléváme tak aby substrát nikdy nepřeschl.

 

1. letý Trachycarpus

Palmy staré od 1 do 2 let, obvykle mají 2 až 5 listů a ještě prakticky netvoří kmínek.

Při pořízení v měsících březen až srpen, doporučujeme palmy přesadit do květináčů minimálně o hloubce buňky, ve které je zasíláme, nebo mírně hlubší, a šířce květináče o cca 5 až 10 cm širší než je buňka. Přesazujeme nejlépe do směsi kupované zahradní zeminy s příměsí kopané zahradní hlíny, přidat můžeme i hrst písku. Substrát v květináčové kultuře musí být za všech okolností lehký a prodyšný!

Při pořízení od září do března, Trachycarpus nepřesazujte, ale tak jak je, ho buď umístěte ven do příchodu zimy, nebo ho dejte rovnou na zimoviště. Zimování by mělo proběhnout od prosince do konce února, nejlépe při teplotě -2°C až +5°C, světlo být nemusí, palma je v absolutním spánku! Substrát by po čas pobytu v květináči neměl ani v zimě zcela vyschnout.

Obecně je nejideálnější čas pro přesazování duben až červen. Tuto velikost nedoporučujeme vysazovat ještě do země, v našem klimatu takto malé Trachycarpusy mají problém vytvořit základnu kmene a dál se vyvíjet. Přes sezónu od března do listopadu je vhodné pro tuto velikost palmy, sice slunečné, ale přes odpoledně mírně zastíněné stanoviště. Nedoporučujeme žhnoucí místa jakou jsou okenní parapety na jih, nebo podobná extrémně záhřevná místa. Palma až takové teplo nepotřebuje, plně jí bude vyhovovat klidně i větrné místo na zahradě, kam svítí slunce co nejdéle! Malé palmy potřebují vytvořit dostatečně velkou listovou hmotu, aby mu letní sluneční úpal víc neublížil, než prospěl. Osvědčilo se nám nevystavovat letnímu úpalu Trachycarpuse pouze do věku 2 let.

Zálivka by měla být zvlášť přes léto nebo přes období, kdy je denní teplota nad 25°C, každodení! Při teplotách 18-23°C stačí zálvka i obden. Při teplotách nižších, je zalévání individuální například podle slunečního svítu (svítí= zalévat častěji, nesvítí= zálivka omezeně, například preventivně 1x za 3 až 5 dní). Vše podle vlhkosti substrátu. Při extrémních letních vedrech prospívá Trachycarpusu v nádobě zálivka i několikrát denně, menšími dávkami.

Hnojení první 2 roky u takto malých palem nedoporočujeme, tvoří si ještě základní masu kořenů, přihnojením palma netvoří tak kvalitní kořenový systém!


 

2. letý Trachycarpus

Palmy staré od 2 do 3 let, obvykle mají 4 až 8 listů a právě začínají viditelně tvořit malý kmínek, vystupující již nad zem.

Při pořízení v měsících březen až srpen doporučujeme palmy přesadit do květináčů minimálně o hloubce buňky, nebo mírně hlubší, ve které je zasíláme, a šířce květináčů o cca 5 až 10 cm širší než je buňka. Přesazujeme nejlépe do směsi kupované zahradní zeminy s příměsí kopané zahradní hlíny, přidat můžeme i hrst písku. Substrát v květináčové kultuře musí být za všech okolností lehký a prodyšný!

Při pořízení od září do března Trachycarpus nepřesazujte, ale tak jak je, ho buď umístěte ven do příchodu zimy, nebo ho dejte rovnou na zimoviště. Zimování by mělo proběhnout od prosince do konce února, nejlépe při teplotě -2°C až +5°C, světlo být nemusí, palma je v absolutním spánku! Substrát by po čas pobytu v květináči neměl ani v zimě zcela vyschnout.

Obecně je nejideálnější čas pro přesazování duben až červen. Tuto velikost nedoporučujeme vysazovat ještě do země, v našem klimatu takto malé Trachycarpusy mají problém vytvořit základnu kmene a dál se vyvíjet. Přes sezónu od března do listopadu je vhodné pro tuto velikost palmy maximálně slunečné stanoviště. Nedoporučujeme však žhnoucí místa jakou jsou okenní parapety na jih, nebo podobná extrémně záhřevná místa. Palma až takové teplo nepotřebuje, plně jí bude vyhovovat klidně i větrné místo na zahradě, kam svítí slunce co nejdéle!

Zálivka by měla být zvlášť přes léto nebo přes období, kdy je denní teplota nad 25°C, každodení! Při teplotách 18-23°C stačí zálivka i obden. Při teplotách nižších je zalévání individuální například podle slunečního svitu (svítí= zalévat častěji, nesvítí= zálivka omezeně, například preventivně 1x za 3 až 5 dní). Vše podle vlhkosti substrátu. Při extrémních letních vedrech prospívá Trachycarpusu v nádobě zálivka i několikrát denně, menšími dávkami.

Hnojení první 2 roky u takto malých palem nedoporočujeme, tvoří si ještě základní masu kořenů, přihnojením palma netvoří tak kvalitní kořenový systém!

 

3. letý Trachycarpus

Palmy staré od 3 do 4 let obvykle mají 5 až 10 listů a mají již menší kmínek, který viditelně už i kmen připomíná.

Při pořízení v měsících březen až srpen doporučujeme palmy přesadit do květináčů minimálně o hloubce buňky, nebo mírně hlubší, ve které je zasíláme, a šířce květináčů o cca 5 až 10 cm širší než je buňka. Přesazujeme nejlépe do směsi kupované zahradní zeminy s příměsí kopané zahradní hlíny, přidat můžeme i hrst písku. Substrát v květináčové kultuře musí být za všech okolností lehký a prodyšný!

Při pořízení od září do března Trachycarpus nepřesazujte ,ale tak jak je, ho buď umístěte ven do příchodu zimy, nebo ho dejte rovnou na zmoviště. Zimování by mělo proběhnout od prosince do konce února, nejlépe při teplotě -2°C až +5°C, světlo být nemusí, palma je v absolutním spánku! Substrát by po čas pobytu v květináči neměl ani v zimě vyschnout.

Obecně je nejideálnější čas pro přesazování duben až červen. Tuto velikost ještě také nedoporučujeme vysazovat do země, v našem klimatu takto malé Trachycarpusy mají problém vytvořit základnu kmene a dál se vyvíjet. Nedoporučujeme žhnoucí místa jakou jsou okenní parapety na jih, nebo podobná extrémně záhřevná místa. Palma až takové teplo nepotřebuje, plně jí bude vyhovovat klidně i větrné místo na zahradě, kam svítí slunce co nejdéle!

Zálivka by měla být zvlášť přes léto nebo přes období, kdy je denní teplota nad 25°C, každodení! Při teplotách 18-23°C stačí zálvka i obden. Při teplotách nižších je zalévání individuální například podle slunečního svítu (svítí= zalévat častěji, nesvítí= zálivka omezeně, například preventivně 1x za 3 až 5 dní). Vše podle vlhkosti substrátu. Při extrémních letních vedrech prospívá Trachycarpusu v nádobě zálivka i několikrát denně, menšími dávkami.

S hnojením se již může u této velikostu začít, ale pouze v omezeném množství, než je doporučeno na obalech hnojiv. V případě hnojení domácími hnojivy doporučujeme provést hnojící zálivku pouze 3 x za sezónu.

 

4. letý Trachycarpus (a starší rostliny)

Palmy staré od 4 a více let, obvykle mají 5 až 10 listů a mají již znatelně tvořící kmínek, který je už i dobře měřitelný.

 

Při pěstování v květináči

Při pořízení v měsících březen až srpen doporučujeme palmy přesadit do květináčů minimálně o hloubce buňky, nebo mírně hlubší, ve které je zasíláme, a šířce květináčů o cca 5 až 10 cm širší než je buňka. Přesazujeme nejlépe do směsi kupované zahradní zeminy s příměsí kopané zahradní hlíny, přidat můžeme i hrst písku. Substrát v květináčové kultuře musí být za všech okolností lehký a prodyšný! Pokud nechceme pěstovat Trachycarpus v zemi, ale postačí nám stálá květináčová kultura, pak můžeme přesazovat každý rok, vždy o něco většího květináče. Starším nebo hodně starým rostlinám, starým několik desítek let, stačí přesazení 1x za 3 až 5 let. Rozhodně nedoporučuje osekávat kořeny, aby se vešly do menší nádoby. Osekáním kořenů podpoříme rostlinu ke krnění!

Při pořízení od září do března Trachycarpus nepřesazujte, ale tak jak je, ho buď umístěte ven do příchodu zimy, nebo ho dejte rovnou na zmoviště. Zimování by mělo proběhnout od prosince do konce února, nejlépe při teplotě -2°C až +5°C, světlo být nemusí, palma je v absolutním spánku! Substrát by po čas pobytu v květináči neměl ani v zimě vyschnout.

Obecně je nejideálnější čas pro přesazování duben až červen. Nedoporučujeme žhnoucí místa jako jsou okenní parapety na jih, nebo podobná extrémně záhřevná místa. Palma až takové teplo nepotřebuje, plně jí bude vyhovovat klidně i větrné místo na zahradě, kam svítí slunce co nejdéle!

Zálivka by měla být, zvlášť přes léto, nebo přes období, kdy je denní teplota nad 25°C, každodení! Při teplotách 18-23°C stačí zálvka i obden. Při teplotách nižších, je zalévání individuální například podle slunečního svítu (svítí= zalévat častěji, nesvítí= zálivka omezeně, například preventivně 1x za 3 až 5 dní). Vše podle vlhkosti substrátu. Při extrémních letních vedrech prospívá Trachycarpusu v nádobě zálivka i několikrát denně, menšími dávkami.

S hnojením se již může u této velikostu začít, ale pouze v omezeném množství, než je doporučeno obalech hnojiv. V případě hnojení domácími hnojivy doporučujeme provést hnojící zálivku pouze 3 x za sezónu.

 

Pěstování v zemi

Právě tuto velikost doporučujeme vysazovat do země, Trachycarpusy v této velikosti, mají již založený kmínek a při správné péči se budou vyvíjet bez potíží až do dospělosti a to téměř stejně rychle jako v domovině.

Ideální čas pro výsadbu Trachycarpusu do země je v březnu. Ne každý rok dovolí sázet nebo dělat na zahradě takto časně, v tom případě nezbývá nic jiného, než výsadbu přesunou na duben, až zima definitivně odejde. I v případě, že dojde k výsadbě a zima se na pár dní vrátí, tak pamatujte, že palmy jsou již na toto počasí aklimatizované a i několikadenní sněhová pokrývka, či mráz jim nevadí. Trachycarpus čerstvě vysazený a první následující zimu, nedoporučujeme vystavovat teplotám nižším než -10°C. Je to pouze proto, že Trachycarpusy staří okolo 4-5 let, nemají ještě dostatečně vyvinutý kmen, aby ochránil při silnějším mrazu srdíčko palmy a mohlo by tak snadno dojít k poškození vegetačního vrcholu. Palma přežije, ale srdíčko se poškodí a dojde k vyhnití několika středových listů- což je pro tak malou palmu velkým zásahem do jejího vývoje.


Lokalita a klima

Pěstování Trachycarpusů v zemi rozhodně není jen pro oblasti Polabí nebo Jižní Moravy! Naopak zásadně oponujeme snad všem možným knížkám a článkům, které doporučují pro výsadbu právě Trachycarpusů pouze tyto oblasti. Z meteorologického hlediska jsou České nížiny při kruté zimě obvykle více zasaženy, než vyšší polohy. A to hlavně díky mrazivé teplotní inverzi, která způsobuje, že jsou nižší polohy extremné studené než místa výše položená. A právě díky inverzím, jsou vyšší polohy stejně vhodné jako nížiny pro pěstování Trachycarpusů!

Jestli chcete pěstovat palmy v zemi a to hlavně Trachycarpus, měli byste mít přehled o klimatu své lokality. Vypovídající jsou ukazatele, kdy přichází poslední jarní mrazíky, kdy přichází první podzimní mrazíky. Osvědčily se nám i jiným pěstitelům například i jiné rostliné druhy, které poukazují, jestli je jejich klima pro exotiku vhodné. Například pokud Vám pravidelně omrzají ořešáky, nemusí to nutně znamenat, že se u vás palmám nebude dařit, ale pravděpodobně se nacházíte v mrazové kotlině a trpíte na velice nízké noční teploty (v zimě extrémní). Pokud u vás rostou meruňky, nebo ještě lépe broskve- máte velice vhodně klima pro Trachycarpuse.

Obecně se bohužel nedá napsat, od kolika metrů nad mořem, nelze Trachycarpuse u nás pěstovat, díky rozmanitosti klimatu české kotliny. Obecně lze pouze napsat, že polohy brané jako vyšší či horské, jsou už nevhodné. Není stejné klima v nadmořské výšce 500 m.n.m v jihozápadních Čechách, nebo na Moravě.


Stanoviště

Stanoviště volíme vždy co nejslunější, popřípadě můžeme využít mikroklimatických míst, jako je roh domu, u zahradního skleníku či zimní zahrady, okolí bazénu, a další místa, kde se odráží sluneční světlo a teplo.


Půda

Při pěstování tohoto druhu palmy, se nám osvědčilo nijak významně nedramatizovat úpravu výsadbové jámy. Trachycarpusy jsou obecně velice nenáročné na kvalitu půdy a dokáží růst v širokém spektru půdních profilů. Pro palmonadšence ale doporučujeme přesto jámu vyhloubit (aspoň metr široká a 60 cm hluboká), hlínu nijak neměnit, pouze zkontrolovat obsah půdního profilu a odstranit nežádoucí částice (balvany, sutě, odpadky,..). Dobré je i sledovat hladinu spodní vody, která může při extrémní výšce dělat neplechu pro kořeny Trachycarpusu, ač zavodnění spodních vrstev půdy mu obecně nijak nevadí. Nevadí ani jílovité půdy, avšak při extrémním půdním profilu, tvořeném pouze z jílu, už doporučujeme svědomitější úpravdu jámy. Jednak úprava půdy v jámě na propustnější profil, přidáním písku a černozemě a druhak doporučujeme i výsadbu do vyvýšeného záhonu, který pomůže palmu lépe odvodnit ve vlhkém období.


Zálivka a hnojení

Trachycarpus v zemi je v našich zeměpisných šířkách již samostatná rostlina, co se o sebe dokáže postarat sama se zálivkou. Ale jak už jsme z našeho pěstování zjistili, pokud budeme Trachycarpus přes sezónu zalévat a to obzvlášť přes letní vedra, jsou přírůstky na vegetační hmotě několikanásobné, palmy i vypadají lépe.

Dospělý Trachycarpus z pokusů v nádobě dokázal při letním vedru vypít 150 l vody za týden. Palmy menší a v zemi jsou mnohem méně náročné a pochopitelně vypijí jen zlomek toho co dospělá rostlina. Přebytečnou vodu nepřijmou.

U Trachycarpusů je prokázáno, že potřebují vodu i přes zimu, a to i přes mrazy. Sice jen ve velice malé míře, ale při zimním suchu mohou dokonce i uschnout. Naopak i při enormně vlhké zimě nemají s přebytečnou vodou u kořenů žádný problém. Proto je dobré sledovat i u palem v zemi přes zimu vlhkost půdy a v ojedinělých případech ji i zalít.


Hnojení je zajímavá kapitola, jednoduše se dá napsat, že hnojit není třeba vůbec. Palmy v zemi mají velice široký výběr živin a minerálů a bohatě toho využívají, zvláště starší rostliny, které mají masivní kořenovou hmotu. Jak jsme se ale mohli z našich pokusů přesvědčit, hnojená palma v zemi jednak rychleji roste a je i mnohem hezčí. Palmy také udrží více listů na sobě a při správném hnojení, může palma lépe snést případné škody po zimě, jako je vyhnití z vlhkosti, nebo mrazu.

Osvědčilo se nám hnojivo se širokým spektrem prvků a to hlavně mikroprvků (které lze dodat i později samostatně). Lze toho docílit třeba i střídáním různých značek hnojiv. Výborné výsledky jsou po použití "domácích hnojiv", například slepičinců, nebo kravského či koňského hnoje (výluh z extrementů). Dávkování doporučujeme velice nízké ale hnojení časté.

Naopak při použití umělých hnojiv, která se nám také velmi osvědčila, doporučujeme dávkování jen několikrát za sezónu a za to i ve větším množství. Jejich látky se totiž uvolňují postupně (záleží na formě chemické vazby hnojiva a jednotlivém prvku).


Otázku pěstování i starších Trachycarpusů v květináči si necháme až na konec článku, z prostého důvodu. V květináči se dá Trachycarpus pěstovat naprosto všude, díky mobilitě se jen přemístí na vyhovující místo. 


Zimování

Při nákupu palmy bychom měli už myslet i na její zazimování. Klade se tak plno otázek, jak, do čeho, kdy a další dotazy. Opět musíme zdůraznit, že rady níže, jsou z našeho pěstování, neznamená to tak, že to jsou třeba ty nejsprávnější rady, ale jsou to ty, které se nám osvědčily nejvíce.

O nutnosti zimování i u rodu Trahycarpus jsme již jeden článek vydali (pravda o pěstování mrazuodolného rodu Trachycarpus), pojďme se tak podívat detailněji, jak správně takovou palmu, zakoupenou u nás, zazimovat.

Palmy se musí zimovat v každém věku a pochopitelně, čím je palma starší a větší, je se zimováním i více starostí. Pokud se ale předem dobře připravíte a informujete, úsilí vynaložené k zazimování je pak minimální!

Doporučujeme palmy zimovat až těsně před příchodem pravé zimy. To znamená, že studené závany zimy které chodí někdy i koncem října, ale nejčastěji v průběhu listopadu, přečkají palmy bez jakýchkoliv potíží i bez ochrany. Po létě jsou plny energie a ranní mrazík i třeba s následným sněžením pro Trachycarpuse není žádný problém. Klima dlouhodobě sledujeme a můžeme s jistotou říct, že po první ochlazením, přijde v zápětí i oteplení. Zatím každou sezónu vychází definitivní zimování Trachycarpusů až na prosinec, někdy v jeho začátku, ale poslední roky stačí Trachycarpue zazimovat až na jeho konci. A to vždy před definitivním příchodem zimy, tzn, teploty se srazí v noci pod nulu a přes den se pohybují také kolem nuly. Zvláště pokud se v tomto období vyskytují srážky, je vhodné to vychytat tak, abychom zazimovali Trachycarpus pokud možno za sucha.


Trachycarpus malý, do 60 cm celkové výšky.

Nevytápěný kryt

U zimování Trachycarpusů do velikosti cca 60 cm, je mnoho možností, jak palmu zazimovat a to i bez použití vytápění. Důrazně ale upozorňujeme, že je takové zimování rizikové, a při tuhé zimě dochází většinou k poškození těchto palem. Z našeho pozorování je bezkonkurenčně nejlepší izolant sníh. Trachycarpus je malý a snadno se tak vejde do různých bedýnek a to tak, aby se listy nedotýkal stěn tohoto prostoru (listy se mohou svázat lepící páskou do kokonu, aby zabraly méně místa). Celou bedýnku pak stačí zaházet velkou hromadou sněhu. Takto může přečkat bez újmy i silnější mrazy (teploty až k -20°C) až 3 týdny bez větrání a následků, delší čaový úsek nedoporučujeme, díky uvolňujícímu se zemnímu teplu dochází v prostoru kolem Trachyarpuse ke kondenzaci vody a palma se pomalu zapařuje. Při dlouhotrvající tuhé zimě (téměř nikdy extrémní mrazy netrvají přes 3 týdny), je nutné kryt částečně odhrabat a prostor opakovaně vyvětrat, i na pár hodin denně to stačí k tomu, aby se zabránilo rizikovému zapaření palmy.

Jsou i další způsoby zimování, jak takto malou palmu zazimovat i bez použití vytápění a to zvláště při mírnějších zimách. Například vyrobená  pevná konstrukce se stříškou nad palmou a obalení prostoru kolem palmy izolačním materiálem typu polystyren. Pokud je vše dobře utěsněno, palma přežije bez újmy teplotu až kolem -15°C, s pomocí hromady sněhu i mnohem méně.

 

Další způsob, poněkud rizikový a spíše pro zkušenější pěstitele, je zazimovat pouze sněhem. Ale doporučujeme striktně jen v teplejších oblastech, kde jsou zimy obecně mírné! Pobyt pod sněhovou pokrývkou a teploty klesající k -15°C, palma přežije bez újmy i několik týdnů. Ovšem vše má své meze, při častých oblevách a zimě vlhčí je tu velmi velké riziko poškození palmy, proto tento způsob nedoporučujeme a nebereme ho mezi tradiční zazimování v našem klimatu.

Jiný způsob zazimování a to hlavně tenkými a křehkými materiály, nedoporučujeme, jsou to materiály typu, deka, bunda, rákosí atd. Na netkané textilie nebo chvojí zapomeňte, tyto materály vám rostlinu v žádném případě nemohou ochránit!


Vytápěný kryt

  

Pro začínající pěstitele je to neoblíbený způsob zimování, ale dost jsme o nevytápění palem popsali v dalších článcích. Dříve či později stejně sami přijdete na to, že malé Trachycarpuse bez vytápění pěstovat v zemi sice lze, ale po tvrdé zimě s obtížemi.

Pro vytápění je výroba krytu naprosto variabilní, pokud se prostor kolem palmy uměle vytápí, může se vyrobit prakticky ze všeho izolujícího. My používáme speciálně vyrobené bednění, který má základ 2 šalovací desky, zatlouklé hřebíky do tvaru (z profilu) písmene L. Vnitřek je vypolstrovaný 4 cm tlustými polystyrenovými deskami. Při instalaci se k sobě zašroubují tyto dva kusy desek tvaru L tak, že vznikne symetrická bedna pouze s horním otvorem na víko.

K vytápění používáme teraristické kabely, pro vlhké prostředí. Pro malé bedny a palmy menší stačí 1,5 m dlouhý kabel o výkonu 40 W. Pokud si ještě k tomu zakoupíme venkovní termostat, je taková bedna naprosto samostatná! U palem, vysazených ten rok, nebo u palem menších, doporučujeme spouštěcí teplotu -10°C, ale díky prodlevě, než se vyhřejí topné kabely, doporučujeme spínací teplotu -8°C

Můžeme shrnout takovéto zimování v číslech. Při použití termostatu se nám sníží spotřeba elektřiny díky automatickému hlídání teplot na úplné minimum. Při velice silné zimě stojí vytápění takové palmy do 200 Kč a to ještě s velkou rezervou! Při normální zimě, s nijak drastickými mrazy stojí vytápění do 100 Kč a při teplé zimě, jako byla třeba zima 2013/14 a v některých lokalitách i další zima, stojí vytápění 0 kč, jelikož teplota v bedně neklesla pod vytápecí hodnotu! 


Trachycarpus větší, nad 60 cm celkové výšky.

Nevytápěný kryt

Můžeme shrnout toto zimování velice krátce. Rozhodně nedoporučujeme!

Po několik zim jsme zkoušeli zimovat velké Trachycarpusy bez vytápení a to za pomocí igelitů, různě silných látek, slámy i textiliích vyrobené přímo pro rostliny. Palmy přežily vždy, ale pokaždé se značným poškozením. Pokud palma ormzne několik zim po sobě, obvykle se už nevzpamatuje a uhyne vysílením díky neustálé regeneraci.

Zajímavé výsledky s nevytápěným krytem mají pěstitelé, kteří si pořídili profi-kryt, z několika komorového polykarbonátu a pečlivě vybudovaným základem pro ukotvení krytu. Ovšem při tvrdé zimě hrozí i v dokonalém utěsněném krytu z dražších materiálů, že kryt promrzne a Trachycarpus se poškodí.

Pro správný vývoj palmy, pěstování větších palem u nás bez vytápění, rozhodně nedoporučujeme.


Vytápěný kryt

Palmy větší nebo velké, v našem klimatu bez vytápění a bez poškození, pěstovat nelze. Leda, pokud neplánujeme postavit palmě dokonalý a drahý zimovací kryt z polykarbonátu s vybudovanými základy- který i tak při tuhé zimě pravděpodobně promrzne a palma se více nebo méně poškodí.

Pro vytápění je výroba krytu naprosto variabilní, pokud se prostor kolem palmy uměle vytápí, může se vyrobit prakticky ze všeho izolujícího. My používáme speciálně vyrobené bednění, který má základ 2 šalovací desky, zatlouklé hřebíky do tvaru (z profilu) písmene L. Vnitřek je vypolstrovaný 4 cm tlustými polystyrenovými deskami. Při instalaci se k sobě zašroubují tyto dva kusy desek tvaru L tak, že vznikne symetrická bedna pouze s horním otvorem na víko.

K vytápění používáme teraristické kabely, pro vlhké prostředí. Pro malé bedny a palmy menší, stačí 1,5 m dlouhý kabel o výkonu 40 W. Pro palmy větší se hodí 2-5 m dlouhé kabely s výkonem do 90 W. Pokud si ještě k tomu zakoupíme venkovní termostat, je taková bedna naprosto samostatná! Vytápění lze i bez termostatu, například spínacími hodinami (sepnout 1x za 2 hodiny= 15 min za 2 hod), při slabších mrazech stačí i mnohem menší rozpětí, nejlépe je to sám vysledovat díky teplotnímu čidlu, zaznamenávající teplotu v prostoru bedny.

A nebo nejlevnější varianta, kabel zapínat a vypínat ručně- opět za pomocí přídavného teplotního čidla, díky kterému uvidíme, že se teplota v bedně blíží k rizikové hranici. U palem vysazených ten rok, nebo u palem menších, doporučujeme spouštěcí teplotu -10°C, popřípadě i -8°C. Vypínací teplotu pak stačí dát o pouhé 3 stupně výše, tedy -7°C nebo -5°C. Menší Trachycarpusy, zvláště první rok po výsadbě, potřebují hlavně dobře zakořenit, potýkání se se silnými mrazy nechme až na příští rok- naše rada.

U větších nebo velkých Trahycarpusů může být spínací teplota až -11°C, ale díky prodlevě, než se vyhřejí topné kabely, doporučujeme spínací teploty -10°C, popřípadě -8°C. Vypínací teplotu pak stačí dát o pouhé 3 stupně výše, tedy -7°C nebo -5°C.

Při použití silnějších a delších kabelů je spotřeba už pochopitelně vyšší, ale rozdíl ve spotřebě je pouze v několika desítkách Kč!

 

Pro nadšence a hlavně v případě, pokud nechcete na zahradě velké nevzhledné bedny, je tu možnosti si udělat zimovací bednu vlastní, například dobře izolující polykarbonátové desky. U prostorných krytů je nutné změnit vytápení za výkonější stroje, což může být například větrákem poháněný, spirálový vyhřívač, který vyhřeje hodně velký zimovací prostor. Zde už se pohopitelně neobejdeme bez termostatu.


Odzimování

Na odzimování všech velikostí Trachycarpusů není jednotné období. Každý rok se provádí odzimování v jiné datum, záleží pouze na tom, kdy ustanou silné mrazy, popřípadě začne tání, nebo se jen silné mrazy změní na slabší a neškodné mrazíky. Ten, kdo bedlivě pozoruje předpovědi a k tomu se vyzná v záludnosti klimatu své oblasti, má o práci méně. Obecně se doporučuje odzimovat ke konci února, nebo nejdéle v průběhu března. Ale jmenovitě v roce 2013 se konec zimy táhl až do první poloviny dubna a Trachycarpusy bylo možné bezpečně odzimovat až téměř v půlce dubna. Naopak, ve většině zim se Trachycarpusy odzimovávají v druhé půlce února- některé roky klidně i dříve. Obecně, čím teplejší lokalita, tím dříve lze odzimovat.

Musíme však počítat i s tím, že i po odzimování se ještě nějaký menší závan zimy objeví, nám pak nezbývá nic jiného, než Trachycarpus přechodně znovu zazimovat, i byť na pár dní znovu. Někteří pěstitelé to řeší výrobou krytů, které nechávají do definitivního odchodu zimy na palmách. Kryt se dá jednoduše celý otevřít a zůstane jen konstrukce, či jiná část krytu a v případě příchodů silných mrazů se dá snadno zbytek krytu znovu neprodyšně zadělat.

Co ale ovlivňuje brzké odzimování je slunce, které je již na konci února poměrně silné. Díky tomu i doporučujeme odzimovat dříve hned z několika důvodů. Jednak hrozí akutní zapaření v zábalu a to i přes větrání. Další důvod také je, že i po mrazivém ránu, kdy teplota klesne k -5 nebo -8°C, dokáže slunce palmu rychle po rozbřesku rozmrazit a může si nachytat dostatek energie na další mrazivou noc. Trachycarpus je na naše březnové počasí adaptován, sněhové přeháňky, i poněkud silnější ranní mrazíky, či celodení mráz (v rámci odolnosti palmy!), jí nevadí a neublíží- naopak posílí. Stále ale mějte na paměti, že palmy vysazené ten rok, je vhodné chránit o něco více a déle.


Nezimování

Ač se náš článek snaží Vám barvitě přiblížit podstatu zimování Trachycarpusů v našem klimatu, existují světlé výjimky, kdy není třeba Trachycarpuse v zimě chránit vůbec. Tato alternativa je pochopitelně dost riziková a vyžaduje velkou obezřetnost a hlavně sledování předpovědí. Například velice teplé zimy 2006/2007 nebo pak 2013/2014, nebylo potřeba na většině území Trachycarpuse chránit vůbec, jelikož se nevyskytly silnější mrazy nebo delší sněhové období. Zásadní teplota je -12°C, pokud se nevyskytne teplota nižší a naopak je zima celkově teplá (v ČR to znamená obvykle nekončící inverzi, popřípadě JZ či Z proudění s častým větrem), není potřeba Trachycarpuse zbytečně balit a zavírat je do špatně větratelných (a snadno se zapařujících) zimních zábalů. Lépe je Trachycarpusu na vzduchu.

Co Trachycarpusu v takové teplé zimě nevadí? Pokud napadne sníh, je prakticky jedno kolik cm, a dle předpovědí nemá teplota klesnout pod bezpečnou hranici -8°C, a co je důležité, ve výhledu předpovědi je opětovné oteplení a tání.

Naopak, pokud předpovědi slibují sníh a mrazy, které budou trvat déle než 14 dní, s možností výskytu silnější mrazů, je vhodné palmy i byť preventivně zazimovat, nebo minimálně zastřešit a v případě potřeby, kryt dokončit těsně před příchodem silných mrazů. Palmy doporučujeme zásadně zimovat suché!!Proč je lepší pěstovat Trachycarpus v zemi než v květináči?

Pro odpověď nemusíme chodit příliš daleko. Trachycarpus v zemi má prakticky neomezené možnosti pro růst kořenů. Kořeny prorostou do větších hloubek a dorostou do mohutnosti, kdy si vezmou dostatek živin, minerálů a důležitých prvků, díky kterým nemusí složitě hospodařit s vodou a živinami v prostoru omezeném stěn květináče.

Přírůstky mezi palmami v zemi a těch v květináči jsou pozoruhodné, většinou palma v zemi vyroste minimálně 2x tolik (za sezónu i obecně), než ta v květináči. Růst podobně rychlý i kvalitní, jako u palem v zemi, je pouze u rostlin pěstovaných v obrovských nádobách (od 300 po 1 000 litrů objemu nádoby). I tak je nutné rostliny dopovat velkým množstvím vody a hlavně živin.


DomůDomů