Přehled zástupců palem rodu TrachycarpusTrachycarpus fortunei

 

Odolnost:

List snese bez poškození po dobu několika hodin: -11°C,

při -12°C začínají praskat pletiva a list umrzá,

Odolnost listu nelze nijak navýšit a to ani postupným otužováním! Tato odolnost je geneticky daná a lze jí navýšit jen selekcí a křížením různých neuznaných kultivarů, které rostou v chladných oblastech. Taková selekce a křížení trvá ale stovky let...

Celková odolnost palmy (kmenu a vegetačního vrcholu) je -17°C.

Je to léty prověřená hranice odolnosti. Množí se zdokumentované případy, kdy Trachycarpus fortunei přežil i teploty bez ochrany mnohem nižší, pravda to je, ale je to vždy v oblastech

kde jsou zimy teplé (ve smyslu teplejší než v ČR) a mrazy jsou zde spíše několika denní záležitost a extrémní mrazy trvají řádově desítky minut, mimo to v těchto oblastech téměř zásadně silným mrazů předchází sněhové epizody, viz níže.

Popis:

Kompletní popis druhu jsme sepsali na oficiální stránku tohoto druhu

sem (kliknutím rozbalíte)

 

Trachycarpus fortunei, Mrchojedy 2014:

 

 

Trachycarpusy níže patří do stejné rodiny fortuneie, jsou pojmenovaní pouze podle místa sběru semen. Zatím ani u jednoho nebyla prokázaná nižší nebo vyšší odolnost. Jsou si i velice podobní, někteří jdou jen těžce rozlišit od ostatních, jsou jiné jen díky jinému místu původu:

 


Trachycarpus fortunei "Bulgaria"

Listy:

snesou maximálně -12°C, odolnost listu nebyla prokázána nižší

Kmen a vegetační vrchol:

odolnost se pohybuje kolem -17°C až -18°C

 

Pravá Bulharská zima a Tr. "Bulgaria"          Po zimě 2010, Tr. "Bulgaria" jsou ty v pozadí, v                                                                       přední části fota jsou fortuneie z Itálie po -12°C

 

Tento neuznaný druh je původem zkřížením Trachycarpuse fortunei rostoucím v Plovdivu u technického muzea (původ rostliny je neznámý, pravděpodobně ale pochází z Turecka) s rostlinami rostoucí v Nessebaru (původ rostlin v Nessebaru je Ruská Sochi). Vzniklé osivo začal distribuovat Kiril Donov, díky kterému se stal tento kultivar celosvětově známý a to také hlavně díky jeho pokusu. Kiril Donov pěstuje své rostliny na kopci kousek od Plovdivu, kde dlouhodobě testuje jejich odolnost a růst. Klima v místě pěstování Trachycarpus "Bulgaria" je přes zimu bohužel nesrovnatelné s klimatem v ČR a nelze se odkazovat na jeho aktuálně 14 leté pokusy. Místo, kde tento pokus provádí, je díky jeho umístění na kopci ochráněno před nepříjemnými zimními inverzemi. Dále mrazy ne jen v této oblasti, ale prakticky po celém středomoří (ochlazení vyvolá u středozemního moře hluboké tlakové níže), doprovází i enormní množství sněhu, o kterém bychom si mohli v nížinách ČR nechat jen zdát. Není problém i 70 cm vrstva sněhu! Místo je to tedy některé zimy poměrně drsné, nicméně stejné ba horší podmínky jsou i leckde jinde po světě, kde Trachycarpusy volně rostou (Alpské nížiny, Zagreb, Vancouver, Dallas,..)

Z jeho pokusů je patrno, že vzniklý kříženec je odolný vůči velkému množství sněhu, stejně tak mu ani nevadí nárazově velká vlhkost, díky které jsou vegetační vrcholy palem po několik týdnů prakticky mokré při teplotách těsně nad nulou.

Mrazově tedy palma není nijak vyjímečněji odolná, za pozastavení stojí jen ta odolnost vůči vlhku.

Hodí se do ČR?:

Do našeho klimatu se samozřejmě hodí více než klasický Trachycarpus fortunei. Tím že byla prokázána jeho vyšší odolnost vůči vlhku. Je ale vhodné jeho majitelům připomenou, že žijeme v České republice, která má nezaměnitelné klima s jiným státem. Nížinám i středním polohám panují po většině zimy mlhy nebo nízká vlhká oblačnost a pokud se do toho připojí i mrazy, vznikne klima neslučitelné pro volný růst palem. Tato ani žádná jiná palma na světě nedokáže v ČR přežít naše blátivé nebo někdy i mrazivé dlouhé zimy bez ochrany a někdy i dokonalé ochrany a vyhřívání. V bulharsku je "zima" téměř až o 2 měsíce kratší! Definice zimy je také na další článek, jelikož česká zima je opravdu svým způsobem "unikátní" v její délce. Tento druh Trachycarpusu tedy vřele doporučujeme k výsadbám po ČR, ale důrazně připomínáme, že bez zimního krytu je přežití této palmy v pořádku zimu některé zimy prakticky nemožné. A čím větší palma, tím dokonalejší kryt potřebuje!

 

Foto naší pokusné rostliny Trachycarpus "Bulgaria" vysazené v roce 2014:

 


Trachycarpus fortunei "Szeged"

List: do -12°C

Kmen a vegetační vrchol: do -17/-18°C

Hodí se do ČR?:

Kontroverzní kultivar fortuneie. Spekuluje se, jestli to všechno není jen marketingový trik. Rostliny z mateční rostliny přišly na trh s vysokou odolností udávanou některými weby až -25°C a to bez vážného poškození. Pod půl metrem sněhu to možné je, jinak palmě omrznou listy stejně jako bežnému fortunei při -12°C, palma na holém mrazu přežije pár hodin teploty do -17°C. Nižší hodnoty je třeba vyzkoušet a pečlivě zdokumentovat, aby se daly dělat závěry. Každopádně patří do stejné skupiny jako například Trachycarpus f. "Bulgaria". Rostliny, pocházející z matečnic, které si systematicky a dlouhodobě procházely silným mrazem, by měli být adepti na novou generaci odolnějších palem. Rozhodně stojí tento kultivar za zkoušku. Palma potřebuje v našem klimatu zimní krytí a v případě nástupu mrazů pod -10°C výrazně doporučujeme palmy i vytápět. Ztráta listů je zvlášť u menších palem vždy problém a některé palmy se díky ztrátě listů nevypořádají s následující zimou!


Foto naší pokusné rostliny Trachycarpus "Szeged" vysazené v roce 2014:

 

 

Trachycarpusy pocházející z Himálají:

Orientační mapa:

 

 

 

Trachycarpus fortunei "Nainital"

List: do -12°C

Kmen a vegetační vrchol: do -17°C

Hodí se do ČR?:

Ještě diskutabilní druh Trachycarpusu. Odolnostně se vyrovnává fortuneii. Některé indicie ale naznačují, že bude nepatrně méně odolný než klasický fortunei. Roste sice ve vysokých nadmořských výškách, ale oblast kde roste je přes zimu příjemně subtropická. Slabé mrazy jsou otázka pouze nocí. Občasné poklesy hluboko pod nulu jsou velice vzácné. Odolnostně je kupodivu srovnatelný s typickým fortuneiem. A tak i tento druh potřebuje přes zimu ochranu a přes silné mrazy buď naprosto dokonalou ochranu, kdy v krytu teplota neklesne pod -11°C nebo nějaké vyhřívání. Při nižších teplotách palma ztrácí listy a další kultivace je tak mnohem složitější. Pro výsadbu rozhodně stojí za zkoušku.

Horské město Nainital:

 

Foto naší pokusné rostliny Trachycarpus "Nainital" vypěstované ze semena v roce 2011 a vysazené v roce 2014:Trachycarpus fortunei "Darjeeling"

List: do -12°C

Kmen a vegetační vrchol: do -17°C

Hodí se do ČR?:

Málo popsaný kultivar, pocházející z oblasti Sikkim v severní Indii. Některé zdroje hovoří o lokalitě Kalimpong, ale pravděpodobně je konkrétní výskyt přímo v Darjeelingu. Palma by měla mít tužší listy a kompaktnější vzhled.


Přezimování by s dobrou zimní ochranou i zimním vytápěním jistě šlo.

 

 

Trachycarpus fortunei "Hasan"

List: do -12°C

Kmen a vegetační vrchol: do -17°C

Hodí se do ČR?:

Asi nejskromněji popisovatelný typ Trachycarpuse. Z dostupných informací by měl mít tlustý kmen, srovnatelný s "Tesanem", ale menší a světlejší listy. Vlákna by měla být křehčí a snadno se vylamovat.


Z dostupných informací by pěstování bylo možné. S dobrou zimní ochranou i zimním vytápěním jistě ano.

 

 

Trachycarpus fortunei "Misan"

List: do -12°C

Kmen a vegetační vrchol: do -17°C

Hodí se do ČR?:

Z rodiny fortunei je to nejmenší typ Trachycarpuse. Dorůstá pouze několika málo metrů, celkově je to drobnější typ fortuneie. Malé listy, často zbarvené do žluta, úzký a tenký kmen. Semena jsou také drobnější. Takového zmenšení se dostalo pravděpodobně díky růstu vysoko v horách, v nepříznivém klimatu, s nedostatkem půdy. Odolnost není ještě probádána, první závěry ukazují, že je na tom podobně jako běžný fortunei.

 

Pěstování u nás by tak jistě šlo, stále ale s dobrou zimní ochranou.

 


Trachycarpus fortunei "Tesan"

List: do -12°C

Kmen a vegetační vrchol: do -17/-19°C

Hodí se do ČR?:

Mělo by se jednat o typ Trachycarpuse s nejtlustším kmenem. Listy jsou malinko menší, ale za to pevnější. Celkově palma nedorůstá takové výšky jako fortunei. Odolnostně by na tom měl být ze všech typů a druhů Trachycarpusů nejlépe, psaná odolnost je -20°C. Díváme se na toto číslo trochu s rezervou, solidní údaje a záznamy k dispozici nejsou.

Tento typ Trachycarpuse se obtížně dostává na trh, jelikož v okolních zemí Uzbekistánu dostávají šanci spíše levnější palmy z Číny. U nás se na trhu objevují jen velice zřídka a pouze semena.

 

Z dostupných informací, by pěstování bylo možné. S dobrou zimní ochranou i zimním vytápěním jistě ano.

 


Trachycarpus fortunei "Winsan"

List: -10/-12°C (neověřeno)

Kmen a vegetační vrchol: -15/-17°C (neověřeno)

Hodí se do ČR?:

Zajímavý typ Trachycarpuse, jeho předností jsou kulaté listy. Segmenty netvoří žádný úhel, ale rostou rovnoměrně do kruhu. Je to jeden z nejrychleji rostoucích Trachycarpusů, již od mala je až 2x větší než fortunei. Jako další bizardnost a odlišnost od ostatních Trachycarpusů je uspořádaní zrajících plodů na květu. Plody totiž nejsou jednolivě uspořádány a netvoří tak jeden celek trsu plodů, ale jsou uspořádány do jednolivých hroznů a visí v trsech dolů. Plody mají také jinou bavu oplodí a to do béžova.


Zdroje se o jeho odolnosti liší, někteří pěstitelé naznačují, že má mnohem menší odolnost, než zbytek z rodiny Trachycarpů. Ještě pozor, kulovité listy mají i někteří jedinci Trachycarpus fortunei vyskytujícíc se v USA, ale třeba i kolem středomoří, to ale není kultivar "Winsan", je to jen hříčka daného jedince, obvykle díky zastínění.

I přes odlišnost informací by měla jeho kultivace u nás být proveditelná, ale pouze s dobrou zimní ochranou, včetně vytápění.

Zdroj: Coldplant

 


Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus

List:

 naprosto totožné jako u fortneie, tzn list do -12°C

Kmen a vegetační vrchol:

Odolnost nebyla prokázána jiná než u klasického fortuneie, to znamená do -17°C

Trachycarpus wagnerianus, který rostl v Ochozi u Brna


Ještě nedávno byl wagnerianus řazen jako vlastní druh, ale nyní je to už pouze poddruh fortuneie. Na toto řazení máme vlastní názor a nerozumíme, proč se seznam druhů palem zkrátil o jeden vlastní druh. Wagnerianus je odlišný pouze vzhledem, odolnost je prokazatelně minimálně stejná jako u klasického fortuneie. Mimo mráz snese tento poddruh i větší množství sněhu a pro vítr je obtížnější poničit mu listy.

 

Hodí se do ČR?:

Pokud uvažujete o pořízení Trachycarpus fortunei do zahrady, můžete uvažovat stejně tak i o tomto poddruhu. Z našich zkušeností, když palma s kmenem 50 cm, přežila mráz -18°C (teplota přímo u palmy!), se hodí do zahrady s výborným krytem i v našem klimatu. 

 

 

Níže jsou vypsané samostatné a uznané druhy Trachycarpusů, popřípadě jejich kultivary a variety:


Trachycarpus takil "Kalamuni"

List: do -13°C

Kmen a vegetační vrchol: do -18/-19°C

Hodí se do ČR?:

Přirozený výskyt je v Himálajích v průsmyku Kalamuni poblíš Munsyari v nadmořských výškách od 1800 do 2800 m.n.m. Tyto oblasti jsou přes léto velmi suché, přes zimu jsou vlhčí s četným výskytem sněhových srážek. Roste velice blízko hranice, kde je celoročně sníh, poblíž přirozeního výskytu (pouhých 10 km) je hora vysoká přes 7 km.

Tento Trachycarpus jde velice dobře rozeznat od jiných druhů nebo typů Trachycarpusů, má pevnější listy kovové barvy- šedozelené. Na kmeni netvoří vlákna, kmen se brzy odhaluje.

Z dostupných informací a z našich zkušeností je to snad nejvhodnější adept na výsadbu do našeho klimatu. Rozhodně neodpadává nutnost zimního krytí! Palma nám přežila s vážným poškozením (ale ne fatálním) zimu 2012/13 kdy teplota v krytu u palmy klesla k -18°C po dobu několika hodin. Z našeho sledování, ale i od ostatních pěstitelů, roste tento druh enormně pomalu o proti jiným Trachycarpusům (nasvědčuje to vysoké odolnosti, i když to není pravidlem). Na výsadbu ho tedy doporučujeme a řadíme ho na první příčku v prokázané odolnosti. Díky pomalému růstu ale o to víc apelujeme na dokonalou zimní ochranu, proti zmrznutí listů. Mnozí pěstitelé, zvlášť z USA se shoduje, že mu nevyhovuje letní vlhké počasí, je proto dobré tomu i uzpůsobyt i výsadbu.

Distribuce rostlin je pomalá, v roce 2014 mají pravý takilové na světovém trhu, nejvíce 80 cm na výšku a pouze 10-15 cm vysoký kmen.

Trachycarpus takil se ještě rozděluje ještě podle místa původu. Nejodolnější je právě "Kalamuni", druhá oblast s výskytem takilů je Kumaon (viz níže). U Trachycarpus takil "Kalamuni", je pozorován pomalý růst, ale zároveň i vysoká odolnost, jak na mráz, tak na vlhkost. Pojmenována nebyla úplně přímo podle růstu výskytu, ale podle nejbližší oblasti, která je tak pojmenovaná. Z fotek vědeckých expedic lze vypozorovat, že v oblasti, kde roste, je běžný přes zimu sníh, to je dobré znamení, protože u drtivé většiny druhů takové snímky chybí..


 

 

 

Trachycarpus sp. Kumaon

(syn. "Bageshwar")

List: do -12°C

Kmen a vegetační vrchol: do -17/-18°C

Hodí se do ČR?:

Trachycarpus sp. Kumaon, je druhou variantou tohoto druhu (takil). Synonymum je i Trachycarpus takil "Bageswar".

Informace o tomto druhu jsou velice skromné, téměř žádné. Opět by se mělo jednat o formu, která je pojmenovaná podle lokality výskytu (Bageshwar). Podle jistých indicií (vzhled, informovanost,..) si dovolíme zpochybnit vůbec zařazení k takilovi. Na trhu lze narazit už na vzrostlejší semenáče a tak nezbývá, než jen vyzkoušet, co je na tom všem pravda.

Podle naší zakoupené rostliny, se obáváme, že bude pravda trochu jinde. Od "Kalamuni" se odlišuje rychlostí růstu, která je srovnatelná s běžným fortuneiem a vzhled pár let starého semenáče má k typickému takilovi také daleko. To, jestli si zaslouží oprávněnou pozornost díky svému původu, ukáže až čas.


Foto naší pokusné rostliny Trachycarpus "Bageshwar" (obchodní název) vysazené v roce 2014:

 

 

Trachycarpus ukhrulensis (=Manipur)

(1. populace z Himálaje)

List: do -10/-12°C

Kmen a vegetační vrchol: do -15/-17°C

Hodí se do ČR?:

Pochází z oblasti Manipur a Naga Hills na hranici Indie s Barmou. Dříve se mohl označovat jako Trachycarpus sp. Naga hills (popřípadě Tr. sp. ukhrulensis).

Nedávno došlo ke sloučení druhu ukhrulensis s druhem oreophilus a oba nyní patří pod druh ukhrulensis, ačkoli oreophilus (popsaný níže) je mnohem teplomilnějším druhem. A dle našeho mínění je to úplně jiný druh.

Tato populace je atraktivní stříbrnou barvou spodní strany listů, listy jsou již v raném věku mnohem mohutnější než u fortuneie. První roky po vyklíčení roste palma "tahavě", kmen totiž neroste hned do výšky jako většina fortuneiů, ale kmen roste do boku a chvílu mu trvá, než se usadí a začne růst z jednoho místa. Toto chování je pozorováno u více druhů Trachycarpusů, například u takila, princepse nebo oreophilluse (thajská populace). Může to tak naznačovat původ, tohoto druhu.

Velice zajímavý adept, který rozhodně stojí za zkoušku. Od pěstitelů z celého světa se odolnost potvrzuje. Tento druh ovšem potřebuje v našich klimatických podmínkách dobrou ochranu hlavně proti srážkám a při poklesu teplot pod -10 je nutný zimní zábal a doporučujeme i preventivní vyhřívání.

Foto Tr. "Manipur" vysazené v r. 2014 v Mrchojedech, a foto z domoviny (Pacsoa)
 

 

 

Trachycarpus ukhrulensis (=oreophilus)

(2. populace z Thajska)

List: do -7°C

Kmen a vegetační vrchol: do -12°C

Hodí se do ČR?:

Podle aktuálního řazení již bývalý T. oreophilus patří pod T. ukhrulensis. Ačkoli je mezi touto populací z Thajska a populací z Himálaje patrný rozdíl a to nejen v odolnosti. Je to další z řady Trachycarpusů, které se nehodí ke kultivaci, díky malé odolnosti. Tento atraktivní druh je vhodný spíše pro subtropické oblasti, naše vlhké, dlouhé a hlavně mrazivé zimy jsou pro tento druh příliš velkým oříškem a to i kdybychom palmu dokonale chránili i vyhřívali.

Trachycarpus oreophilus ve své domovině. Zdroj davesgarden.

 

 

 

Trachycarpus latisectus

(= T. sikkimensis)

List: do -5°C

Kmen a vegetační vrchol: do -8/-9°C

Hodí se do ČR?:

Další z řady méně odolných, ale vysoce okrasných druhů Trachycarpuse. Vyjímá se velice mohutnými listy, kmen se řadí spíše k užším- ač z těch méně odoných druhů Trachycarpusů je kmen asi nejtlustší. Zajímavá ja barva listů, která je až kříklavě zelená. Kmen netvoří téměř žádná vlákna a velice brzy se odhaluje. V domově existuje několik typů latisectů, byla objevena i populace rostoucí výše v horách, která se mírně odlišuje v detailech.

Bohužel ani tento krásný druh se do kultivace v ČR příliš nehodí. Snese sice chladné zimování kolem nuly, ale výsadba v zemi je více než riziková. Pěstitelé se shodují na hranici odolnosti -9°C. U nás by to znamenalo dokonalou zimní ochranu s nutným vyhříváním. Zazimování by se muselo provádět o něco dřív než u jiných mrazuodolných palem a odzimování také o pár týdnů posunout a vyhnout se tak silným jarním mrazíkům. Vzhledem k tomu, že si dospělá palma nenechává na kmeni stará vlákna a listy, dá se odvodit, že je v domovině nepotřebuje- klima je vlídné, není stavěná na chladné a dlouhé zimy.

 

Foto, rostlina pěstovaná v Mrchojedech a rostlina v domovině.

 


Trachycarpus nanus

List: do -12°C

Kmen a vegetační vrchol: do -16/-17°C

Hodí se do ČR?:

Doslova zakrslý druh Trachycarpuse, dospělé rostliny jsou vysoké pouhé desítky centimetrů. Pohlavní dospělosti dosahují již ladé rostliny, údajně již kolem 5 roku života palmy! Díky tomu jsou tak otevřené dveře pro brzké experimety a již existují i první kříženci druhů právě s tímto zakrslým druhem.

V domovině se obtížně rozmnožuje, květenství často ožírají horské kozy.

Pěstování tohoto zakrslého druhu by mělo být totožné s fortuneiem. Někteří pěstitelé se domnívají, že roste zakrsle díky chladnějšímu a drsnějšímu původnímu výskytu. To potvrdit nemůžeme, pokusy s tímto druhem Trachycarpusu jsou velice vzácné a většinou jsou prováděny v teplejších oblastech, kde teplota přes zimu neklesá tak hluboko jako u nás. Z místa původu se ale chladnější klima nepotvrdilo.

 

 


Trachycarpus geminisectus

List: do -6°C

Kmen a vegetační vrchol: do -10°C

Hodí se do ČR?:

Druh zvláštní svými listy, které tvoří jakoby "slepené" segmenty listů. Listy tvoří pořád jednolivé segmenty, ale i v dospělosti se od sebe neodrhují do jednolivých úkrojků, ale pouze jen do několika úkrojků na jednom listu.

Tento druh Trachycarpusu je příliš náchylný pro kultivaci v ČR. Výsadba samozřejmně možná je, ale s velikým vykřičníkem. Palmě by mohly ublížit i silné jarní mrazíky, které mohou přijít i v polovině května. Z našeho pohledu, je bohužel málo odolný na kultivaci. Lépe mu bude v prostorné nádobě s letněním a přezimováním v bezmrazých prostorech.

Mladá rostlina pěstovaná v Mrchojedech.

 

 

Trachycarpus martianus "Patkai hills"

List: do -3/-5°C (neověřeno)

Kmen a vegetační vrchol: do -7°C/-9°C

Hodí se do ČR?:

Pochází z oblasti Nagaland, je to opět forma Trachcarpus martianus, pojmenovaná podle místa sběru na základě jiného vzhledu matečnic. Tento typ Trachycarpusů je atraktivní hlavně listem, velké listy, s pravidelným dělení segmentů. Spodní strany listů jsou výrazně do stříbrna. Mrazuodolnost není známa, a to ani z pokůsů pěstitelů ze světa. Pěstování tohoto druhu je velice vzácné, v současné době se na trhnu nevyskytují ani jeho semena. Odolnost by se v současné době dala odvodit pouze na základě, dalších druhů martianusů, které rostou poblíž.

Foto zdroj Rarepalmseeds.

 

 

Trachycarpus martianus "Khasia Hills"

List: do -3°C

Kmen a vegetační vrchol: do -7°C

Hodí se do ČR?:

Atraktivní kultivar martianuse, neoslní odolností, listy se začínají poškozovat při -3°C, což je u subtropické palmy velice málo, ale vzhledově je velice dkorativní. Má užší kmen, který se brzy odhaluje na hladkou strukturu. Listy jsou veliké, dokonce jsou až obrovské, jedny z největší z rodu Trachcarpusů. Velice pravidelné, kulatého tvaru, s mnoha segmenty. Zvlášť úchvatné jsou při květu, kdy zdobí korunu oražové květní laty. Tak tento kultivar je až příliš tropický, pro běžnou výsadbu se nehodí. Dokonce i přes dokonalou zimní ochranu s výkonným vytápěním by palmu mohly ohrozit jarní nízké teploty s deštivým počasím. Tento zajímavý druh doporučujeme pěstovat spíše v prostorné nádobě a venku pouze letnit. Zimování sice snese i v teplotách 0-5°C, ale pro tento druh je lepší zimovací teplota více jak 5°C.

Foto zdroj Davesgarden.

 

 

 

Trachycarpus martianus "Nepal"

List: do -6°C

Kmen a vegetační vrchol: do -12°C

Hodí se do ČR?:

Tato varieta druhu martianus roste v subtropických oblastech Nepálu. Odlišuje se jen vhledem. Do ČR se příliš nehodí, avšak oproti Trachycarpus martianus "Khasia Hills" je poměrně výrazně odolnější. Mrazuodolnost je však příliš nízká na běžnější kultivaci v ČR. 

Vzhledově je velice atraktivní, má sice poměně tenký kmen, ale masité listy svěží zelené barvy. Roste poměrně rychle, v domovině jsou vidět často skupiny těchto palem. 

 

 

 

Trachycarpus princeps

List: do -9°C

Kmen a vegetační vrchol: do -15°C

Hodí se do ČR?:

Nadějný adept na kultivaci. Již od první chvíle co přišel na trh do ČR, ho někteří pěstitelé úspěšně kultivují v zemi. Potřebuje velice důkladnou ochranu s nutným vyhříváním. Tento velice atraktivní druh pěstuje například pěstitel v mrazivém státě Iowa na severu USA. Ve vyhřívaných krytech bez problémů přežívá teploty i pod -30°C, v krytu má palma teploty do -5°C a daří se jí svěle. I první pokusy v ČR ukázaly, že bez problémů snese dlouhé zimování v našem klimatu.

Trachycarpus princeps ve Velké Británii a druhé foto v Berlíně:

 

 

Foto naší pokusné rostliny Trachycarpus princeps vysazené v roce 2014:

 

 

Trachycarpus sp. Nova

(green princeps)

List: do -3/-4°C

Kmen a vegetační vrchol: do -6°C

Hodí se do ČR?:

Jeden z nejméně odolných Trachycarpusů. Z pokusů pěstitelů z celého světa, vychází tento druh Trachycarpuse jako nejrychleji rostoucí. Za 2 roky od vyklíčení může kmen vyrůst do 20 cm výšky. Další z jeho předností, jsou velice dlouhé listy, hlavně konce, které jsou tak dlouhé, že volně převisají a plápolají ve větru. Z počátku jeho distribuce na trh, se označoval jako Trachycarpus fortunei "green princeps", mělo se totiž jednat o selekci Trachycarpus princeps. Ale jak se později ukázalo, bylo to mylné označení, protože s "princepsem" nemá nic společného a přešlo se na název sp. Nova, který je vlastním druhem. Postupě se objevily 2 tipy tohoto druhu, udává se, že divocí sp. Nova, mají listy mnohem vytáhlejší a konce listů opravdu extrémně dlouhé. Druhý typ sp. Nova, označovaný jako kultivovanější typ, má listy o něco kompaktnější a menší, odolnost i růst jsou ale stejné.

 

Ač je velice oblíbený, díky svému extrémně rychlému růstu, pro kultivaci v zemi u nás se vůbec nehodí. Experimentátoři budou muset počítat s včasným zazimováním a odzimování oddálit až do poloviny dubna a i tak není vyhráno, dokud definitivně neodezní mrazíky, je palma pořád ohrožena. Vyhovují jí subtropické zimy, kdy teplota nejde vůbec pod nulu, popřípadě jen ojediněle ve formě přízemních mrazíků. Opět, tenký hladký kmen v dospělosti naznačuje, že palma opravdu není odolná.

Trachycarpus sp. Nova u pěstitele v Holandsku a v Mrchojedech 2014.

 

 

 

Trachycarpus ravenii

List: do -3/-4°C

Kmen a vegetační vrchol: do -6°C

Hodí se do ČR?:

Je to "horká" novinka, jelikož byl objeven na jaře roku 2014. Byl objeven v Laosu, v horách 1600 až 1800 m.n.m. Bohužel i tak je klima v těchto oblastech prakticky tropické, přes zimu zde teplota klesá sotva k nule. Odolnost jde trochu odvodit i podle vzhledu, jelikož je nejvíce podobný T. oreophilus (thajská populace). 

Zajímavostí jsou opět listy, T. ravenii listy skládá téměř na sebe a tvoří neuvěřitelně kompaktní korunu. Může připomínat například palmu Copernica alba.

Ač je v současné době i byť osivo extrémě vzácné, tak případná kultivace v našich podmínkách podle nás nemá smysl, díky tomu, že je tento druh velice málo mrazuodolný.


DomůDomů