Článek je věnovaný především palmám rodu Trachycarpus


Naše vize nespočívá v množství, ale v kvalitě. Od roku 2010 se věnujeme každým rokem výsevům mrazuodolných palem a zůstávají nám tak "ročníky" starších výsevů. Všechny ročníky procházejí přirozenou selekcí, která spočívá v tom, že se z ročního výsevu samo vylikvidují slabé kusy rostlin, které obvykle nepřežijí první zimu. Čím starší ročník, tím je to i lepší selekce.

Naší selekcí rozhodně nechceme a ani nemůžeme rostlinám zvýšit jejich mrazuodolnost! Rostliny pouze připravujeme pro růst v našich klimatických podmínkách. Pokud se taková rostlina trénuje již od mala, zvýší se jí rezistentnost proti vnějším vlivům, jako je především vlhkost v kombinaci s nízkými teplotami, dále a to především, se rostlina od mala přizpůsobuje našim zeměpisným šířkám, což je důležité obecně pro vývoj a vitálnost rostliny.

 

Již od vyklíčení rostliny nešetříme

Výsevy mrazuodolných palem umisťujeme ihned po vyklíčení ven a venku jsou až do příchodu zimy. Čím jsou rostliny starší, tím více je zatěžujeme venkovním klimatem přes zimu. Všechny Trachycarpusy poté zimujeme v tmavé garáži, kde se zimní teplota pohybuje průměrně kolem +5°C, při silných mrazech teplota klesá k nule i lehce pod ní. Palmy dáváme na zimoviště až po prvním závanu zimy a ze zimoviště je vynášíme ještě než úplně skončí zima, při mrazech! Na zimovišti tak tráví minimum času. Máme vypozorováno, že pokud rostlina je od vyklíčení venku, snese mnohem větší vlhkost v kombinaci s chladem. 

První 2 roky palmy předpěstováváme v platech, substrát mícháme obvykle nakopanou zahradní zeminou se směsí písků a kvalitního kompostu. Rostliny první 2 roky nehnojíme a zaléváme pouze dešťovou vodou. Může se zdát taková péče zbytečná, máme vypozorováno, že při takovém způsobu pěstování rostou palmy právě tyto 2 důležité roky pomaleji, než při pěstování v kupované prohnojené půdě. Ale právě díky pomalejšímu růstu a pomalejšímu hospodaření se živinami, rostliny vytvoří kvalitnější kořenovou soustavu a pevnější základ kmínku. Rostliny zažívají plnými doušky naše středoevropské klima a to hlavně v délce vegetační sezóny. To jim tvoří pevnou disciplínu, a ihned po nákupu od nás, dokáže rostlina i po tvrdé změně stanoviště hned fungovat.

 

Zásadní rozdíly

Co odlišuje rostliny nakoupené od nás, od rostlin nakoupených u jiných obchodníků, či zahradnictví, které se pěstování Trachycarpusů nevěnují ale dováží je ze zahraničí? Základní rozdíl je v kořenové soustavě. Naše palmy, nepřišly od vyklíčení ani o jeden kořínek, naopak jim kořenovou soustavu téměř každým rokem zvětšujeme přesazováním. Nemusí se tak vyrovnávat se šokem ze změny prostředí a rostou soustavně a rovnoměrně.

Pěstování v našich klimatických podmínkách od vyklíčení je ohromně důležité pro přizpůsobení životního cyklu. I vyselektovaná palma z dovozu se dokáže dobře přizpůsobit, ale trvá to několik let a ne u každé se to podaří. U Trachycarpusů od nás, zaručujeme, že každý kus je s našim klimatem plně smířený a poroste hned velice kvalitně.

 

Naše výsledky

Bedlivě sledujeme každý rozdíl, mezi rostlinami z našeho výsevu od rostlin koupených dříve v jiných prodejnách- z dovozu. Na jaře 2014 jsme vysadili do volné půdy náš první a nejstarší semenáč, který prošel tvrdým režimem našeho klimatu od vyklíčení. A hned první léto v zemi, předvedl zač je toho loket a přirostl téměř dvojnásobek své původní velikosti kmenu a vyrobil 6 listů. Takový výsledek nás hned po první sezóně překvapil, naše první rostliny zakoupené z dovozu, první rok obvykle zakořeňovaly a nerostly, růst teprve začaly až druhý rok, ale nezvětšovaly svou celkovou velikost. Naše rostliny rostou okamžitě a to díky mohutné kořenové soustavě, kterou důmyslně předpěstováváme.

V lednu 2012, kdy k nám vtrhl arktický vzduch a teplota po 3 týdny nevystoupila nad nulu a noční minima klesla až k -20°C, nám na zimovišti promrzly všechny výsevy. Všechny prodejní Trachycarpusy byly po 4 týdny (setrvačnost promrzlé budovy) v jednom ledu. Po postupném rozmrazení, a uplynutí několika měsíců, jsme nepřišli ani o jednu rostlinu a drtivá většina byla dokonce bez poškození!

 

Náš nejstarší semenáč, věk 4 roky (výsev 2010). Foto říjen 2014.

 

 

Rychlost růstu

Z našeho povídání, by se mohlo z prvu zdát, že Trachycarpusy od nás, budou růst sice kvalitněji, ale o to pomaleji. Opak je pravdou, díky tomu, že vytvoříme kořenovou masu již v raném věku rostliny, rostou již mladé palmy o to rychleji. 

Mnoho pěstitelů chce začít pěstovat palmy tak, že si pořídí již velkou rostlinu. U nás jsme takto také začínali, přišlo nám nereálné, si pořídit semínka nebo malé semenáče a dospětovat je do velkých už krásných a dekorativních rozměrů. Po letech zkušeností, sázíme do země už pouze naše semenáče, popřípadě i zajímavé dovozové, ale pouze velice mladé rostliny.

Všechny starší koupené rostliny postupně vymřeli, ať už z nedostatku kořenů, nebo nedostatečné odolnosti. Nejde tak ani o zklamání, které v nás tyto palmy z dovozu zanechali, ale o ty zarážející výsledky v růstu, které zaznamenáváme při pěstování našich semenáčů, nebo palem, které jsme si pořídili jako malé semenáče v našich začátcích. 

Můžeme poskytnout zajímavý příklad rychlosti růstu u plně přizpůsobené palmy. Je to semenáč, který jsme zakoupili v roce 2010 jako cca 3 letý semenáč. Po dvou letech předpěstování v květináči pro lepší kořenovou masu, došlo na jaře 2012 k výsadbě do země:

 

Po 2,5 letech je Trachycarpus k nepoznání, přírůstek v sezóně 2014 byl jen na kmeni 24 cm!

 

 

Mrazuvzdornost

I když jsme to několikrát zmínili v textu, je potřeba uvést mrazuodolnost na pravou míru. To, že rostliny od vyklíční selektujeme, vystavujeme pravidelně přijatelným mrazům a kvalitně je zapěstováváme, nedělá to z rostlin plně mrazuodolné kusy, které není třeba zimovat! Naopak na kvalitní zimování apelujeme a pokud se rozhodnete palmu vysadit do země (což doporučujeme), předem musíte se zimováním počítat.

 

 

Zimování

O zimování palem jsme sepsali plno článků na stránkách v příslušných sekcích. Ale pokud je palma malá (do 60 cm), je možnost zimovat bez vytápění, stačí využít zemní teplo a rostlinu něčím překrýt (nezakrývat ničím kořeny, nikdy! jinak se zakrytí mine účinkem), třeba plastovým kýblem, maximálně na pár dnů, často větrat a při silných mrazech zaházet sněhem. Jakmile rostlina začne růst do výšky, již jí žádná nádoba neuchrání a zemní teplo přestane stačit. !!Obalování do dek není řešení!! Každý obalový materiál promrzne, nejdéle to trvá polystyrenu, ale i ten nestačí na tvrdší českou zimu. Proto musí mít palma přes silné mrazy elektrický zdroj tepla. Nedoporučujeme domácí výrobnu (kupky hnoje; kýbl s teplou vodou;..), jelikož vše co vydává nějaký zdroj tepla a není to na elektriku, tak produkuje vysokou vlhkost a popřípadě plísně. Pro vyhřívání používáme topné kabely, nejvhodnější jsou samorelugační, popřípadě do vlhka s maximální výkonem 10W/m, aby palmu nepopálil. Možností je více, krom topných kabelů lze použít různé topné ventilátorky, topné deky, klasické žárovky,.. Každé vytápění je vhodné skombinovat s termostatem, který se postará o úsporu energie a efektivní a nepřehnané vyhřívání. Pokud budete zvažovat nákup vytápění a nebudete si vědět rady, neváhejte se na nás obrátit

Nenechte se zmást slovami jako "vytápění", mnozí si představí tisícové částky za elektriku, nebo že palmu přehříváte, což je pro ní nepřirozené. Jenže o tom to není, vytápění běžnou českou zimu stojí do 100 Kč za palmu (příklad je pro palmu 2 m vysokou s 15 m topným kabelem!) a vytápěna je jen proti nejsilnější mrazům, tedy teplotám klesajícím pod -12°C!! Topný kabel vám tak zajistí to, že se palma nepoškodí a bude se dál nerušeně vyvíjet. Zapínání vyhřívání tak stačí až od teploty -10°C a vypnutí stačí již při -8°C, topný kabel tak lze použít pouze pro odvrácení poškození, nikoli k přehnanému vytápění, mnoho začínajících pěstitelů si tak plete podstatu vytápění.

Na ochranu před poškozením apelujeme, naše klima má daleko od toho subtropického a poškozené palmy se pak regenerují celé léto. A pokud se poškodí i následující zimu, většinou již nemají sílu se znovu zregenerovat. Jsou pozorované pokusy s trvale nevytápěnými Trachycarpusi v našem klimatu a to po dlouhá léta. Pokusy jsou úspěšné a palmy přežívají i velmi časté omrzliny, takové palmy se ale vyvíjejí velmi pomalu a po x letech začínají tvořit sotva kmen. A opět zdůrazňujeme, že to z nich nedělá nesmrtelné palmy, jakmile vyrostou do výšky, zemní teplo je již nedokáže ochránit a časem umrznou úplně.

 

 

Náš záměr

Naše pokusy nejsou mířené proti jiným prodejnám palem, ale chceme ukázat zákazníkům všechny strany pěstování palem u nás. Dnes si za peníze můžete pořídit už opravdu snad všechno, palmy ze všech koutů světa. Ale výroba "českých" palem je svým způsobem ojedinělá. Zakládáme si tak na naší práci a péči, kterou rostlinám věnujeme. Máte tak zajímavou možnost, si od nás pořídit naší selekci Trachycarpusů, nebo i jiných palem, které od mala připravujeme na české klima.

 

 


DomůDomů