Klima v domovině mrazuodolných palem


Napadlo Vás někdy, jak je vůbec možné, že u nás některé palmy mohou celoročně růst venku? Zde se opravdu do hloubky dozvíte, jak je to možné. Původ - domovina těch nejmrazuvzdornějších palem, totiž určuje jejich odolnost. Dále stojí za povšimnutí rostlinstvo, které v domovině spolu s palmami roste - i podle toho se dá usoudit, co konkrétní palma snese. Na fotkách potom uvidíte konkrétní druh palmy tak, jak roste ve své domovině (po kliknutí se foto zvětší).


1. Asijské druhy

Trachycarpus takil, s odolností blížící se -20°C, je do našich podmínek jedna z nejlepších palem a to i proto, že velmi dobře snáší vlhkost v zimě. Pochazí z Himalájí, kde roste v dubových lesích v nadmořské výšce až 2700 metrů. Konkrétně roste v oblasti Kumaon (Kumaun), Kalamuni a Bageshwar ve spolkové zemi Uttarákhand. V této oblasti je průměrná lednová teplota v závislosti na nadm. výšce 4,5 - 6,5°C, což je o asi 6-7 stupňů více, než u nás. Slabé mrazíky jsou v zimě na denním pořádku a jednou za čas se zde vyskytnou teploty okolo -10°C. Rostliny jsou proto stavěny na docela slušné mrazy, připustíme-li, že každá rostlina má ještě své "rezervy"! Léta jsou zde stejně teplá, jako u nás (průměrná červencová teplota okolo 18°C), jsou však poněkud delší.

Trachycarpus takil v domovině:

 


Trachycarpus fortunei pochází z jihu středočínské provincie Hubei, zde roste jen v nížinách, na jih zasahuje do severní Indie a Barmy, roste zde do výšek až 2400 metrů. Teplotně jsou nížiny provincie Hubei poměrně stabilně chladné, vyjímkou nejsou ani slabé celodenní mrazy a teploty nárazově -8 až - 10°C. Průměrná lednová teplota je ale 5°C. Léta jsou však přímo žhnoucí s průměrnou teplotou 28 - 30°C v červenci a srpnu. Dále na jih, na severu Indie, kde roste ve výškách až 2400 metrů, jsou léta podstatně chladnější, srovnatelná s našimi, a zimy s průměrnou lednovou teplotou opět kolem 5°C.

Forma "Nainital" pochází z okolí stejnojmenného města v Indii ve státě Uttarákhand. Klima tohoto města není nijak chladné, přesto že leží ve výšce kolem 2100 metrů; lednová teplota je na 9°C. Odolné palmy mohou pocházet z okolních hor, kde může teplota v zimě nárazově klesat mezi -5 a -10°C.


Trachycarpus princeps roste pouze na několika malinkých lokalitách v západní Číně. Je velmi zajímavé, že rostou pouze v oblasti Nujiang v čínské oblasti Yunnan (ze které pochází i některé mrazuvzdorné banánovníky), na neuvěřitelně strmých západních a východních, téměř svislých svazích, nad stejnojmennou řekou (Nuijang), do výšek 1900 metrů. Zimy jsou zde poměrně teplé, lednový průměr je okolo 7°C, a mrazy se zde vyskytují jen slabé, nicméně tento druh je v praxi vyzkoušený a patří také mezi nejodolnější Trachycarpusy.

Trachycarpus princeps v domovině (Foto Stéphane Ringot):

 


Nannorrhops ritchiana - je palmou, která zasluhuje ještě velké botanické zkoumání, neboť vychází na jevo, že existuje více druhů. Nejodolnější je Nannorrhops ritchiana, který pochází ze severu Pákistánu. Nannorrhops "arabica" je naopak teplomilnou palmou, která roste na jihu Íránu a Pákistánu, kde je v zimě až o 15°C tepleji. Nannorrhops ritchiana, ten ze severního Pákistánu a oblasti Kašmíru čelí skutečně výrazným mrazům a dokonce i výrazným sněhovým srážkám. Pakliže se vyskytuje ve výškách až 1700 metrů, musí čelit průměrné lednové teplotě pouhých 2,5°C, což je o pouhé 4 stupně více, než náš průměrný leden. Mrazy do -15°C zde nemohou být vyjímkou. Od poloviny Pákistánu jižněji však již prakticky nemrzne, takže zde velice záleží na konkrétní jednotlivé rostlině Nannorrhopsu, kolik vydrží. Zde bude velice záležet, odkud přesně pochází.

Nannorrhops ritchiana v domovině:

 


2. Americké druhy

Sabal minor je palma, pocházející z jihovýchodu USA. Nejen zima 2013/14 zde prověřila jeho odolnost. Pochází ze severní Floridy, Texasu, Louisiany. Areál rozšíření dokonce zasahuje i do Jižní Karolíny, Alabamy, Mississippi, Georgie a ještě jih Arkansasu a jihovýchod Severní Karolíny. Tyto státy již rozhodně nepatří do tropů, ani subtropů. Jsou zde sice pravidelně horká léta (průměrné červencové teploty 23 - 27°C) , což Sabal potřebuje, nicméně celá Severní Amerika má tak nevyzpytatelné klima a teploty se v zimě často změní i o 30°C za jediný den! Sabal minor tedy prokazatelně roste v oblastech, kde teploty klesají až k -20°C. Přirozeně roste například v Texasu, v okolí Dallasu, kde je naměřené teplotní minimum -23°C! Dále u města Montgomery v Alabamě, historické minimum -20,6°C, nebo město Texarkana v Arkansasu s minimem -22,8°C. Více na jih jsou teploty samozřejmě vyšší, nicméně i tam se občas mrazivý vzduch dostane: New Orleans u moře na jihu Louisiany s minimem -14,4°C nebo město Tallahassee na severu Floridy má zimní minimum -18,9°C a v okolí všech zmíněných měst, dle dostupných map rozšíření, Sabal minor roste.

 Sabal minor v domovině:

 


Sabal palmetto má velmi podobný areál rozšíření, jako Sabal minor, nezasahuje ale tolik na sever. Pochází z celé Floridy, jihovýchodu Georgie a východu Jižní Karolíny. Zde stojí za zmínku teplota -17°C, jež byla naměřena na pobřeží na jihovýchodě Jižní Karolíny ve městě Charleston, kde Sabal palmetto přirozeně roste! Na pobřeží Georgie je to například město Savannah s teplotou -16,1°C a na severovýchodě Floridy u pobřežího města Jacksonville s -13,9°C. Všude kolem se Sabal palmetto vyskytuje. 

Sabal palmetto v přírodě:


Rhapidophyllum hystrix je všude s oblibou nazýváno, jako nejodolnější palma na světě s odolností snad -30°C. Podle našich pozorování tomu tak rozhodně není a když se podíváme na areál rozšíření, zjistíme, že nezasahuje v USA ani tak na sever, jak je tomu u Sabalů. Pochází ze střední a severní Floridy, roztrušeně potom roste v Georgii, nejvíce na sever u města Augusta, kde je historické minimum na "slušných" -20°C, ale dá se předpokládat, že s o mnoho nižší teplotou se tato palma v přírodě nikdy potýkat nemusí. Vzácně se palma vyskytuje ještě na jihu Alabamy a Mississippi, kde u města Jackson, Mississippi, kde se ojediněle Rhapidophyllum vyskytuje, naměřili -20,6°C. Prakticky ze stejných oblastí pochází i Serenoa repens, u které je mrazová odolnost udávána mnohem menší, než u Rhapidophylla.

Rhapidophyllum hystrix a Serenoa repens v domovině:

 


3. Africké druhy

Chamaerops humilis, varieta Cerifera, je velmi odolná palma, která pochází z pohoří Atlas v Maroku, kde roste do výšek 1700 metrů nad mořem. Průměrná lednová teplota v takových výškách je pouze 3,5 až 4,5°C, mrazy jsou zde v zimě tedy na denním pořádku a to až do -12°C. Jen ojediněle klesne teplota níže, například marocké město Ifrane v Atlasu ve výšce 1600 metrů má historické minimum neuvěřitelných -24°C, dá se tedy říct, že se nárazově i s takovými teplotami musel v historii tento druh palmy vyrovnávat.

Ch. h. Cerifera v domovině v Atlasu:

 

 

To jsou ty nejodolnější palmy na světě, které u nás lze s větším či menším úspěchem pěstovat. Je vidět, že i v domovině se palmy musely navyknout na až mrazivé teploty, nicméně proti našim zimám je zde podstatný rozdíl a to v délce trvání mrazů. Zatímco se velmi často dočtete, že rostlinám škodí naše proměnlivé klima, tak se podívejte například na celé území USA, kde je schopna se změnit teplota o 30 stupňů během jediného dne (přes zimu), i více. Obzvláště u pobřeží. Je to dáno tím, že vzduchové hmoty nemají napříč Severní Amerikou žádnou velkou barikádu, jako například evropské Alpy, Ural či Karpaty, takže horký vzduch z mexického zálivu se může dostat daleko za na sever za hranice Kanady a naopak mrazivý arktický vzduch se dostává až na sever Mexika. Těmito teplotními rozdíly mj. v USA vzniká energie pro vznik ničivých tornád. Mnohem "živější" počasí je i v Asii. Takže problem našich zim je přesně opačný - trvalé chladné epizody v zimě, trvalé inverze s vysokou vlhkostí vzduchu a podobně. Zatímco v USA může být i na severu Floridy nebo v Georgii či Louisianě pod -15°C, je to záležitost jedné noci, další noc je již třeba -8°C a další noc už se mráz ani neobjeví. Přesto je ale, konkrétně v USA, velmi pozoruhodné, co tamní palmy musí občas vydržet.


 


DomůDomů