Rod Butia zahrnuje 9 druhů palem se zpeřenými listy.

 

Butia odorata (dříve Butie Capitata)

 

Butia odorata pochází z Brazílie a Uruguaye. Dorůstá až do 15 metrů. Na kmeni zůstávají po léta zbytky řapíků, což dává palmě charakteristický vzhled a až rostliny starší několik desítek/stovek let i řapíky shazují na hladkou strukturu kmene. Listy jsou typicky prohnuté, mají zelenomodrý až stříbřitý nádech a dorůstají délky 2,5 metru a při zastínění okolní vegetací dorůstají i více. Palma produkuje jedlé plody oranžové barvy, které se zpracovávají na džem nebo se nechávají kvasit.

 

Butia odorata vyžaduje teplé slunné stanoviště, přes letní období vyžaduje dostatečně vlhkou půdu, zvlášť při teplotách nad 25°C. Protože je tento druh nedostatečně mrazuodolný, doporučujeme udělat velmi důkladnou ochranu přes zimní období, jak proti vlhku, tak hlavně proti silným mrazům. Bez topného kabelu nebo jiného tepelného zdroje palma těžko přezimuje. List se začíná poškozovat při teplotě -7°C a rostlina může úplně umrznout v teplotách pod -12°C

Při pěstování v květináči palma snese maximálně -3°C, více z našich zkušeností nedoporučujeme. Kontejnerovou rostlinu zimujeme při teplotě +2 až +12 na světlém místě- ale není to podmínkou. Při tak nízkých teplotách, má palma vegetační spánek a světlo nepotřebuje. Dbáme také na vlhkost substrátu, v při zimování v chladu by substrát neměl být přemočený, ale jen mírně vlhký.

Zimovat jde i při vyšších teplotách, ale v tonm případě rostlina potřebuje už mnoho světla a zálivku mírně větší, než při zimování v chladu.


Butie odoraty v Dubrovníku:

 

 

Detail květenství:

 

Dospělá rostlina s porovnáním s Phoenixi:

 

Butia yatay (příbuzná odoratě) v Norsku!:


Butia odorata v Ochozi u Brna:


Krásný exemplář Butie odoraty pana Šikoly z Malé Skály:


DomůDomů