Aktuality řazeny podle datumu od nejnovějšího.

 

13.10.

Léto za námi a podzim v plném proudu, máme za sebou i první větší mrazíky s minimem -3,1°C. Celkově ochlazení a mrazy přišli velmi rychle, naštěstí jsme vše citlivé stihli uklidit, něco i definitivně. Na první fotce jsou naše rostliny Ensete ventricosum zelená a červená forma, poslední foto před úklidem. Výkop a úklid takových banánovníků do zimní zahrady nám dal letos mimořádně zabrat, zelené Ensete vážilo odhadem 250 kg s minimem kořenového balu!. Vše jsme na malé komplikace zvládli, nic méně příští rok bude se zimováním hodně velký problém, zvlášť proto, že tyto rostliny musím pěstovat v horní části zahrady, kam vedou pouze kamenné schody. Sekce s Ensete zde.

Druhý snímek zachycuje ještě atmosféru na zahradě v září. Sluníčko přestává mít sílu, ale přesto fotka hřeje. Letošní sezóna patří k těm průměrným až lehce lepším. Kdyby nebylo tak ošklivé jaro a začátek léta, mohla být sezóna extrémě výborná- nebo také jinak, kdyby nebylo tak hezké léto, mohla ta zima být velmi krásná po celý rok :-)!

 

13.8.

Tak léto jde neúprosně do finiše, ale letos tedy stálo za to. Počasí sice nesleduji tak dlouho, ale aspoň u nás co se týče mého pozorování a toho co vyprávějí znalejší, tak se jednalo o jedno nebo vůbec nejteplejší léto v naší oblasti. Měli jsme zde kolem 20 dnů s teplotou nad 30°C a z toho kolem 6 dnů s teplotou nad 35°C. Když se do toho připočítají i dny, kdy bylo také teplo, ale ne přímo tropicky, vychází tak úžasné, horké a slunečné léto. Co to udělalo s rostlinami nemusím vyprávět, u některých zaznamenávám rekordní přírůstky. Letos třeba dorůstají do monstrózních rozměrů ensete jako na přiložené fotografii..

 

24.6.

Zahrada roste před očima, Opuncie jsou těsně před otevřením květů, palmy dělají jeden nový list za druhým, banánovníky už mají i 3 nové listy. Začínají kvést yuccy a zahradní květiny. Léto začíná! I když začalo zřejmně už minulý týden v úterý, kdy tady bylo historicky nejvyšší maximum a to +37,3°C ve stínu na severní straně kůlny nad travnatým povrchem- tam, kde měřím vždycky. Naprosto neuvěřitelná teplota a hlavně datum, kdy jí bylo dosaženo. Mimo to, začátkem června Mrchojedy opět potkala povoděň, opakoval se tak scénář z předloňska z 1. a 16. června. Půda byla už tak nasycená, že se voda držela i u mě na zahradě. Naštěstí to rostliny nijak neovlivnilo a doplnily se aspoň zásoby spodní vody, která byla dlouhodobě na katastrofální úrovni.

Fotogalerie z povodní v červnu 2013 v Mrchojedech

 

12.5.

Po delší odmlce malá aktualice. Práce na zahradě je pořád velmi dost, tráva roste před očima a stále romisťuji rostliny na novou sezónu. Většina palem je v bezvadném stavu a už mají pěkné přírůstky, vějířové palmy mají všechny první list a například Jubaea chilensis rozvíjí už letošní 2 list! Nevzhledné fleky na trávníku, vznikly po mém neopatrném hnojení. Dnes také došlo na výsadbu banánovníků rodu Ensete do nového záhonu. Zimu přečkali v zimní zahradě v celkem dobrém stavu a venku byly už asi 3 týdny, než jsme je vysadili:

 

 

 

12.4.

Dlouho to trvalo, ale jaro nakonec dorazilo. Poslední měsíc byl velmi nestabilní, ač někteří pěstitelé měli palmy už odzimované, tak ti co je ještě neodzimovali, také neprohloupili. Teploty se vyhouply téměř ze dne na den na jarní hodnoty a výhledově se mají stabilně držet na nich mají držet. Mohlo se tak i ze dne na den ozimovat. Já jsem začal banánovníkama v zemi - ti překvapili, ač izolační materál -listí- bylo úplně promočené, tak to banánům vůbec nevadilo a krásně přezimovali. Palmy jsou bez poškození, zvlášť ty vyhřívané. Utrpěl snad jen trávník, který z pod krytu prostě zmizel. Jedinou neplechu udělala plíseň na jednom Trachycarpusovi, která mu oslabila listy a ty díky březnovým -9°C omrzly. Ovšem jen ty spodní. A již třetí zimu v zemi přečkalo i avokádo a bobkový list, bez vyhřívání! 

 

17.3.

Zima zatím překvapuje, zimní minimum z prosince ještě nebylo překonáno, i když celkově je pořád chladné počasí. Letos mám i rekordně dlouho kryty na palmách, ovšem dneska jsem jeden sundal, nad největším Trachycarpusem. Zimu přežil na jedničku, i když na několika listech se objevila plíseň a listy mírně poškodila. Zbytek palem v bednách je naprosto v pořádku, dokonce i banánovníci v bílé polystyrenové bedně na snímku. Sice špičky omrzly, ale kmeny u země se zatím drží. Už čekám jen na oteplení a odzimuji další rostliny!


První letošní odzimovaný Trachycarpus:


 

17.2.

Po mrazivém a sněhovém období se zase trochu oteplilo a rostliny vegetují v příjemných teplotách kolem nuly. Letošní zimní nejnižší teplota (-11,6°C) zatím byla naměřena v prosinci. Ale sněhové maximum jsem měli v lednu a to 24 cm a i přes to, teplota nešla tak nízko, aby to jen ohrozilo rostliny v zemi.

Foto z ledna:

7.1.

Teploty se už třetí týden drží přes den mezi 5-10°C a v noci většinou ani nemrzne, po celý den i noc nedovolí teplotě klesnou vítr, není silný, ale fouká. Mohu větrat rostliny, zimní zahrada nedostává zabrat od vnějších vlivů, počasí je velmi příjemné.

 

 

2010, 2011, 2012

Archiv


DomůDomů