Množení Ensete ventricosum Maurelii 2013

 

V srpnu 2013, jsme se rozhodli udělat druhý pokus (po neúspěšném prvním pokusu) s množením tohoto druhu banánovníku.


Do našeho hledáčku se hodila tato venku rostlá rostlina. Stará byla pouhých několik měsíců, ale dobře jsem se o ni staral, aby byla, v době řezu, v co nejlepší kondici. Po řezu jsme rostlinu umístili na světlé místo do zimní zahrady.

 

Rostlinu jsme uřízli a provedli "standartní" zářez. Na řezu je dobře patrné, že řez byl proveden asi 2 cm nad zemí. Při srovnáí řezu z prvního pokusu z roku 2012, je dobře patrné, že letošním řezem, byl jakoby uřízlý i kus cormu, který prostupoval mnohem výše kmenem než na první pokusné uřízlé rostlině. Obávali jsme se, aby byl pokus vůbec úspěšný, vždyť jsme uřízli rostlině to nejdůležitější!

 

 

Září - říjen 2013

Naštěstí byly obavy z přílišné hloubky řezu neopodstatněné a rostlina již po 2 týdnech od řezu zareagovala výrůstkem. Nejdříve rána ronila několik dní spousty vody. Později řez zmtavl a v jedné části se začal zvedat. Po několika týdnech narostl nový výrůstek s patrnými prvními rostlinkami!

 

 

Na konci října byly vyrostlé již desítky rostlin a další se z nových pupenů tlačili ven. Tesně nad substrátem byli i patrné nové kořínky.

 

 

Listopad 2013

Rostlinky už značně povyrostly a mají typickou červenou barvu. Následně se růst pozastavil, jelikož v zimní zahradě se s příchodem zimy ochladilo na teploty kolem 15°C.

 

Jaro 2014

Rostliny úspěšně přezimovali a během dubna jsme rostliny opatrně přesadily každou do vlasního květináče. Později se již zakořeněné rostliny objevily v prodeji.


DomůDomů