Dne 6.8. 2013 jsme navštívili Olomouc a zavítali jsme do Botanické zahrady.

Trochu obtěžující byla příliš vysoká teplota na návštěvu skleníků a to 35°C ve stínu, ale co se dalo dělat, na tento výlet jsme se chystali už několik let.

Rozhodně mohu potvrdit, že to stálo zato. Vstup do areálu flory Olomouc byl dost motivující, tlačil nás trochu čas, takže jsme nemohli projít všechny zákoutí, šli jsme prakticky rovnou do Sbírkových skleníků.


První vstupní skleník jednoznačně vyhrál v našem mínění. Krásně řešený a přehledný skleník s velmi starými a nádhernými exempláři palem ale i jiných rostlin. Na plné čáře nám vzal vítr z plachet Phoenix canariensis - datlovník, který je praktikcky hned u vstupu. Díky skleníkovým podmínkám narostl za těch 70 let co tam roste do přímo obludných rozměrů, kdy průměr koruny byl ke 20 metrům.

   

 

Palem zde bylo poměrně dost, skleník působil dost subtropicky, ale našli jsme zde i pár vyloženě tropických druhů palem - to nás trochu mátlo jak vlastně je skleník veden.

          

 

Z naší strany jsme měli pár výtek, jako například to, že zde bylo zbytečně mnoho stejných druhů palem. Například jsme napočítali 4 Phoenixy canariensis, palma do takovýchto podmínek stačí bohatě 1. Je tolik krásných druhů palem a zde se druhy poměrně hodně opakovaly.

Pak snad už jen 1 špatně pojmenovaná palma, na obrázku není Latania lontaroides, ale palma z rodu Sabal. Díky skleníkovým podmínkách už lze jen ztěží určit o jaký přesně druh jde.

  

 

A zde už výběr fotek poskládané tak, jak se botanickou zahradou procházelo. 

Celkově se nám botanická zahrada velmi zamlouvala, vše bylo krásně přehledné, i přes enormní vedro, byly skleníky dobře větrané a bylo se prostě na co dívat, což je nejdůležitější! Rozhodně doporučujeme všem nadšencům.

    

 

Skleník s kaktusy a sukulenty:

        

 

Tropický skleník a následoval subtropický, užitkový:

      

 

Venkovní vstup mezi skleníky, byl také bohatě lemován exotikou:

        

 


 

 

 


DomůDomů