Postup přesazení rostlin od nás z našich sadbovačů.

 

Rozhodli jsme se obrázkově vysvětlit, jak správně přesadit rostliny, které si u nás zakoupíte a přijdou Vám v sadbovači. Prodáváné rostliny mají sadbovač většinou prokořenělý a tak stačí velice jednoduchý postup:

 

1.Stěny sadbovače lehce promačkáme abychom uvolnili substrát a kořeny od stěn.

2.Rostlinu jednou rukou uchopíme mezi prsty a druhou ruku přiložíme ke dnu sadbovače:

 

 

3.Takhle uchopený sadbovač překlopíme a prstem zatlačíme do spodní díry sadbovače a rostlinu uchopenou mezi prsty lehce vytahujeme spolu s tlakem od prstu, který tlačí na kořeny ze spodu:

 

 

4. Celý kořenový bal i se substrátem začne pomalu vylézat, pokud rostlina nemá plně prokořenělý substát jako na obrázku, rostlinu vyjmněme za kmínek, abychom nepoškodily kořeny tlakem prstu ze spodu balu:

 

 

Nebo pokud Vám nepůjde rostlinu vyjmout tímto způsobem, není nic jednodušícho, než vzít ostrý nůž nebo nůžky a sadbovač po stranách rozříznout.


Přesazování našich rostlin

Pokud vyjmuté rostlině zůstal celý kořenový bal i se substrátem pohromadě, tak substrát neoklepávejte! Rostliny mají spousty malých kořínků, které bychom mohli oklepáním zničit.

Pokud se substrát sám oddělí, vůbec nic se neděje. Připravíme si vhodnou nádobu a substrát s příměsemi.

 

 

 

Na obrázku je Annona muricata, té jsme připravili směs rašeliny (v levo), zahranického substrátu (v pravo) a perlitu. V poměru cca 1:2:0,5.

Nasypeme trochu již namíchaného substrátu na dno květináče a vložíme rostlinu. Kořenový bal se do květináče na délku evidetně nevejde, tak není nic jednodušícho, než při vkládání rostliny do květináče, s rostlinou pomalu otáčet, kořenový bal se sám stočí do požadované délky, aniž by se poškodil.

Po zasypání celého obsahu květináče hlínou nezapomeňte přiměřeně substrát přitlačit. Rostlina tak dostane stabilitu a do květináče se vejde mnohem více hlíny (která by jinak časem sama slehla).

 

 

 

Přesazená rostlina, už může přijít na své stanoviště. Doporučujeme však aspoň na 14 dní rostlinu nevystavovat přímému slunečnímu záření. Zálivku u sušších rostlin proveďte ihned, u rostlin s vlhčím kořenovým balem zalijte o den později. Rostliny ocení po přesazení sprchu z rozprašovače. Umyjí se tak nečistoty z přesazování a rostliny čerstvě přesazené mají velice rády zvlažení na list.

 

 

A proč pěstujeme a zasíláme rostliny v těchto sadbovačích?


Důvod je jednoduchý, můžeme si tak dovolit vypěstovat a uskladnit více rostlin. A díky tomu Vám je pak můžeme nabízet za nejnižší maloobchodní ceny z celé Evropy! 

 


DomůDomů