Povodně z 2. června 2013 v Mrchojedech

 

Koncem května a začátkem června přecházela velmi zvlona přes Českou republiku rozsáhlá tlaková níže, která se několik dní přetáčela nad jejím územím. Pro naší oblast to znamenalo několikadenní deště s malými přestávkami.

 

31.5.

Nejintezivněji začalo pršet v pátek 31.5., kdy poprvé vystoupal místní potok ze svého koryta. Pršelo velmi intenzivně 3 hodiny, dále už jen slabě. Díky tomuto dešti se prvotně podmáčela půda. Napršelo přes 20 mm, žádná zavrátná suma, ale srážky nebyly lokálního charakteru, takže se voda shromaždovala v okolních lesích a polích.

 

1.6.

Pršelo také a celý den, ale velmi slabě, hlavní srážkové pásmo se nám vyhýbalo.


2.6.

Se nám už nevyhlo, a neuvěřitelně silný a několikahodinový liják opět zvedl potok, v době, kdy už byl prakticky na stejné úrovni jako v roce 2011, pořád stále silně lilo. Voda se přelila přes vedlejší louku a začala se dál valit přes 2 zahrady, silnici a náves zpět do rybníka. 


Celkovou sumu srážek nejsem schopen říct, ale spíše odhadnout, srážkoměry zklamaly, v sobotu jsem zapoměl vylít cca 10 mm a v neděli byl srážkoměr téměř plný, s tím, že značená hranice je do 40 mm ale celkově se tam vejde 60 mm. Digitální srážkoměr neřeším, protože tam se srážky rozcházejí při extrému i o 20 mm. Takže odhad je, že spadlo něco mezi 60 a 80 mm během 3 dnů.

 

V Mrchojedech už bydlíme dlouhá léta, ale takové povodně jako byly v roce 2011 a letos tu my i místní obyvatelé (nejstarší tu bydlí cca 30 let) nepamatujeme. Je zajímavé, jak voda působí poslední léta takové potíže. Má to snad za následek úbytek lesní plochy? Nebo je to díky nevhodným plodinám na polích, či špatné orbě? Těžko odpovědět, proč poslední roky nám přívaly vody ničí naše zahrady a zanášejí blátem už tak chatrné odtokové kanály pod našima nohama. Nebo je to díky změně klimatu a jinému počasí, než tu bývávalo kdysi...

 

Fotodokumentace:


Vodopád, který se zde objevuje při každí větší povodni od roku 2011. Tohle je důsledek špatného zemědělství, všechno je to voda z polí! Vodopád má takovou sílu že rozlamuje ve spodní čášti kus obrovského křemene. Je slyšet z několika desítek metrů!

  

 

Zde je již jiný potok, ale taky hlavním napájecím faktorem (i dle barvy vody), jsou pole:

 

Místo obvyklé cesty pod zemními trubkami teče potok, nyní spíše říčka, přes travnaté hřiště, sousedův skleník a silnici:

 

Zde proud vody zanesl trávou odtokové kanály, po pročištění kanálů se voda aspoň přestala valit přes silnici.

   

 

  

 

Ale místo toho, obrovský podzemní tlak vody, zničil podzemní rouru a většina vody vyvěrala uprostřed zahrady mého strýce:

 

 

Zde unikátní pohled na jindy téměř vyschlý potůček, dobře jde vidět směr vody, kam teče, podle ulehlé trávy:

 

 

Pohled z okna napovídal, jaké to musí být hrozné i dál po toku (náš potok se vlévá do Radbuzy):

 

Den po povodních vypadala strejdova zahrada díky zničené podzemní rouře poněkuď kamenitě. Jen pro porovnání rozměrů této hromady, za hromadou štěrku jsou zahradní hrábě:

 

A i celý den po povodních, kdy nepršelo, stála na mé zahradě voda! Tohle jsem tedy ještě nikdy neviděl. Už jsem se začal i obávat podmočení 3 metrové zdi, co vede kolem mé zahrady. Naštěstí, vše drželo:


DomůDomů