Rod Chamaerops zahrnuje pouze jeden duh a to Chamaerops humilis. Dále se dělí na širokou škálu kultivarů.

 


Chamaerops humilis - žumara nízká

Tento druh je jediný původní evropský druh palmy. Ve středomoří velmi oblíbená palma, je nenáročná, velmi suchomilná a poměrně dobře mrazuodolná. Roste docela rychle, hlavně co se týče počtu listů. Do výšky roste už pomaleji. Uvádí se celková výška v dospělosti do 3 metrů. Pak záleží na kultivaru, některé dorůstají i přes 6 metrů. Má vějířovité listy a podle kultivaru mohou být vějíře i kulaté. Většinou ale tvoří jen půlkruh a méně. Jsou široké kolem 50 cm, ovšem mladší rostliny mají vějíře 30-40 cm široké. Řapíky mají do jednoho metru dlouhé s tuhými trny. Už mladé rostliny začínají tvořit odnože, takže palma roste většinou trsovitě. Odnože se dají oddělit a pěstovat samostatně, ale je to složité a hrozí, že se odkopek při špatném oddělení neujme.
Mrazuodolnost je -12°C, při této teplotě začínají listy silně omrzat, rostlina pokud je dobře zakrytá, snese i více a na jaře znovu obrazí. Ovšem za naprostého sucha. Všichni kdo pěstují Chamaerops humilis celoročně v z
emi, se schodují, že je to náročná rostlina na přezimování. Pokud není dostatečně přes zimu větraná, uhnije. Mráz většinou snese lépe než vlhko.

 

Chamaerops humilis je velmi variabilní, oficiálně se rozlišují dva kultivary: Chamaerops humilis "cerifera" a Chamaerops humilis "vulcano".
Je ještě mnoho kultivarů, ale žádný nemá oficiální název celosvětově uznáván. Občas lze narazit na názvy typu: ''Chamaerops elegans'' atp., ovšem to není oficiální název pro tento konkrétní kultivar
a spadá pod označení humilis. V obchodních řetězcech lze ještě narazit na název Chamaerops exelsa, pod tímto názvem se ale skrývá palma Trachycarpus fortunei.

Kultivar "vulcano" se stal uznávaným, kvůli svému nezaměnitelnému vzhledu. Je malý vzrůstem, max. do 1,5 metru. Roste kompaktně s malými svěže zelenými listy. Pochází ze Sicílie z okolí sopky Etny. Jeho odolnost vůči mrazu je do -12°C

Kultivar "cerifera" se stal též uznávaným pro svůj stříbřitý nádech a hlavně vysokou odolnost vůči mrazu a vlhku. Snáší mráz do  -17°C. , přitom listy omrzají až při teplotách -14°C.

 

Chamaerops humilis ve volné půdě v Ochozi u Brna:

 

Dospělá Chamaerops humilis:

 

Chamaerops humilis "cerifera" zasazená v zemi v Mrchojedech.

 

Chamaerops humilis v Mrchojedech jako nádobová rostlina:

 

Kvetoucí Chamaerops humilis ''cerifera'' v Nýrsku na Klatovsku:

 

Detail květenství:

 

Mladá Chamaerops humilis ''cerifera'' v Ochozi u Brna:

 

Chamaerops humilis ''vulcano'' s typicky nahuštěnými listy (Ilustrační foto):DomůDomů