Artocarpus heterophyllus

 

Český název tohoto tropického stromu je chlebovník různolistý nebo také džekfruit. Je to mohutný strom, v domovině dorůstající až ke 30 metrům. Pochází z jižní nebo jihovýhodní Asie. Postupně se začal pěstovat i v Africe, ale dnes se již pěstuje v celé tropické části světa.

Největší pozornost však patří jeho plodům, které dorůstají do monstrózních rozměrů a hmotnosti. Běžný zdravý plod váží okolo 10 kg, ovšem k nám se častěji dováží plody o váze 20 kg a více. Plody na tržnici jsou téměř nepřehlédnutelné, měří i přes 50 cm! U nás na plody můžeme narazit na vietnamských tržnicích, kde cena je přiměřená váze, ovšem díky těžkosti plodu je cena i tak vysoká a mnoho zákazníků může odradit. Kdo ale neodolá a zakoupí i byť část plodu, může se těšit na šťavnatou dužinu, která obaluje velké množství semen. Dužina je osvěžující a má šťavnatou nasládlou chuť. Je také velmi výživná, díky vysokému obsahu sacharidů, vitamínů a třeba i vápníku a fosforu.


Je to výrazně teplomilná, tropická rostlina a pro svůj růst potřebuje celoročně tropické podmínky. Pokud rostlinu budeme pěstovat od mala, můžeme jí částečně navyknout na bytové podmínky. V přírodě obvykle plodí za 3 roky až za 8 let. V kultivaci u nás se dá předpokládat, že to bude trvat o něco déle. Rostlina od března do října má ráda teploty nad 22°C a přes zimu je dobré teplotu snížit s minimem 17-18°C. Díky krátkému dni přes zimní období, je lepší rostlinu trochu umírnit v růstu právě snížením teplot. I tak ale má rostlina ráda celoročně vlhkou půdu, mírně kyselou a velmi výživnou a také vzdušnou.

Pěstování této tropické plodiny je u nás velmi neobvyklé.

 

Ilustrační fota:

 

 

 

Srovnání velikosti plodu s člověkem:DomůDomů