Rod Trithrinax zahrnuje pět druhů.

 

Trithrinax campestris

 

Trithrinax campestris pochází z Uruguaye a Argentiny, kde roste v suchých, dobře odvodněných, skalnatých půdách. Musí se přizpůsobovat drsným podmínkám, jednak velkému horku a suchu v letním období a na druhou stranu také nízkým teplotám v zimě, jelikož roste v přírodě ve vysokých nadmořských výškách. V domovině roste ve skupinách; vytváří odnože.

 

Dorůstá do poměrně malé výšky 6 metrů, listy rostou nahustěné na sebe, což tvoří palmě kompaktní vzhled. Dorůstají délky jednoho metru a jsou šedavé na osluněných stanovištích dokonce modro stříbrné, dlanité. Listy má tvrdé, při dotyku působí jako dvrdé dřevo. Velmi snadno se o ně lze poranit lehkým dotykem. Stejně tak kmen, působý velmi jemně, ale nenechte se mýlit, je pokryt jehlicemi o délce až 10 cm a tvrdých jako kost! Květenství je rozvětvené a obsahuje až 100 květů, které ústí do žlutohnědé peckovice 1-2 cm dlouhé.

 

Trithrinax campestris preferuje dobře odvodněné, písčité nebo kamenité půdy. Je poměrně odolný vůči mrazu, starší rostlina v suchém prostředí přečká mrazy -11 až -16°C. U nás Trithrinax poměrně snadno pěstovat, ale nutný je zimní kryt, který zajistí rostlině suché prostředí a v případě mrazů pod -8°C doporučujeme palmě i přetápět topnými tělesy, jen tak dokáže přežít naše zimi. Bohužel větší rostliny jsou u nás ale i v zahraničí poměrně drahé, tak je tento druh celkem vzácný v našich zahradách.

Při pěstování v nádobě rostlinu umístíme od dubna do října na velmi osluněné venkovní stanoviště. Jelikož má velmi tuhé listy, tak ani nevadí větrnější stanoviště. Přes sezónu stačí rostlinu zalévat tak aby nepřeschla (květináč není to samé jako volná výsadba!), a při zimování doporučujeme zálivku omezit na nejmenší nezbytné množství v intervalech. Substrát nesmí přeschnout, ale ani být konstatně vlhký. Správnoá vlhkost se dá zjistit jednoduchým testem; zabořením prstu do substrátu.

Substrát v nádobně volíme velmi vzdušný s množstvím písku a případě i malých kamínků. 

 

Rostliny volně přístupné v Dubrovníku:


 

Ilustrační foto:


Trithrinax campestris, botanická zahrada Malaga, Španělsko:


DomůDomů