Rod zahrnující 4 základní druhy.

 

Wallichia disticha

 

Původ rostliny je v Himalájích z indické strany, takže pořád se jedná o tropické až subtropické oblasti. Je to spíše chladnomilnější druh, takže se jí dobře daří v domovině ve vyšších nadmořských výškách. Nicméně dokáže krátkodobě přežít teploty do -3°C

 Mezi palmami má velmi neobvyklý růst, listy rostou na kmeni jen ze dvou stran. To znamená že z boku palma vypadá jako rovný lehce olistěný kmen (podobně jako Dypsis decaryi). Palma dorůstá jen do 7 metrů, výše to obvykle ani nestihne, palma od mala rychle roste a mezi 10 až 20 rokem začíná kvést, kvete po 6 až 12 měsíců a když dozrají semena, palma odumírá. Což je mezi palmami celkem vzácné (nikoli neobvyklé, viz. Nannorrhops, Corypha). Ovšem u nás při pěstování v květináči má tato palma mnohem delší "životnost". Listy této palmy jsou zpeřené, i když to může mást, pěstitelé konce jednotlivých listů nazývají "rybí ocásky". Tato palma má listy ze shora tmavě zelené a ze spoda mají stříbrný nádech. A i přes to, že vlákna na palmě vypadají jako jemné nitě, ve skutečnosti to jsou tvrdé a velmi špičaté nedovyvinuté trny, které jakoby objímají kmen.

 

Semena této palmy jsou jedovatá, což mezi palmami už je velmi neobvyklé, palmy jsou většinou užitkové a poživatelné rostliny, když ne pro člověka, tak aspoň pro zvěř. 


U nás pěstujeme tento druh jako přenosnou květináčovou rostlinu. Ocení být od dubna do začátku řijna venku, v polostínu. Přes zbytek roku doporučujeme rostlinu umístit na chladnější místo, do teplot 5-18°C. Doporučujeme umístit na světlé místo a v závislosti na teplotách podřídit i zálivku. Platí, že čím nižší teplota, tím méně zalévat, to znamená, že v létě při teplotách nad 25°C, zaléváme vydatně i každý den. Ale naopak v zimě, při chladném zimování, zaléváme jen symbolicky, aby nepřeschl substrát- 1x za 14 dní nebo i méně. Půdu vyžaduje spíše propustnou a výživnou, můžeme přimísit písek a malé kamínky.


Ilustrační fota:

 

 

Detail ostnitého kmene:DomůDomů