Tento rod zahrnuje 13 druhů.

 

Phoenix reclinata

 

Tento druh pochází z Afriky, z tropické části, většinou roste na březích řek, či v okolí bažin. Byl nalezen i na Madagaskaru a Komorských ostrovech. Přezdívá se mu Senegal date palm (Senegalská datlová palma). Dorůstá od 7 do 15 metrů v závislosti na podmínkách a roste od pobřeží až do nadmořských výšek 3000 metrů, ovšem pořád v tropickém podnebí. Nicméně se tak stal aspoň z části imutí proti chladnějšímu období s občasnými slabými mrazíky. Kmen je běžně široký do 30 cm ale u paty může mít mnohem více, zvláště starší jedinci. Listy dorůstají od 2 až do 5 metrů, opět záleží kde tato palma roste a jaký má přístup k vodě a živinám (nebo větrná poloha, či trvalé zastínění,...).

Jeho plody mají až 2,5 cm v průměru a dužinu mohou konzumovat některá zvířata. V místech původu, je tento druh velmi užitečný, mimo užitkových plodů se konzumuje i tzv. "srdce" palmy, to znamená střed palmy s nejmaldšími a ještě nedovyvinutými listy (většina palem má jedlý střed palmy). V domovině se ještě zpracovává šťáva vyvěrající z nařízlých květních lat a zpracovává se na víno. Dále se zpracovávají i kořeny, ty obsahují látku tanin, která se požívá jako hnědé barvivo.


Starší jedinci mohou přežít i teplotu kolem -6°C, ovšem listy omrzají při teplotě pod -3°C. Je tudíž vhodná do teplejších subtropických oblastí po celém světě. V kultivaci je také i velmi oblíbenou a vysazovanou palmou. Na tento druh lze například často narazit při pobřeží Španělska. Palma je velmi často mnohokmenná, starší rostliny dělí od základny svůj kmen na další samostatné rostliny a tak často tyto rostliny vidíme jako malé skupinky několika rostlin rostlých blízko u sebe.

Tento druh se také velmi snadno kříží s ostatními druhy Phoenixů. V kultivaci, kde roste poblíž jiný druh tak může snadno dojít ke křížení a takoví jedinci jsou už velmi rozšířeni a také oblíbení, dědí po tomto druhu vysoký a elegantní růst, užší a tmavě zelené listy.

Pěstitelé také varují při pěstování tohoto druhu, že jeho ostny na začátcích řapíků jsou nebývale ostré a je jich velmi mnoho, při prořezávání listů může dojít k ošlivým poraněním!


Pěstování tohoto druhu patří k těm jednoduším. Palma je velmi tolerantní jak dlouhodobému nedostaku vody, tak i k přemokření. Samozřejmně musí být úplně zdravá, aby to dokázala tolerovat. Ideální pěstování se u nás provádí hrnkovým pěstováním, rostlinu umístíme na konci dubna na slunné místo a přes sezónu často zaléváme, v květináči rostlina dokáže rychle přeschnout a pokud není květináč dostatnečně velký, může to palmu negativně poznamenat. Rostlinu uklízíme do teplejších prostor na konci září. Do teplot 10-22°C s dostatkem světla. Při zimování platí, čím nižší teplota, tím nižší zálivka, to znamená že při teplotě 10°C bychom palmu měli zalévat jen symbolicky jednou za pár týdnů, tak, aby substrát byl spíše sušší.

Tento druh může růst i celoročně v bytě, ovšem potřebuje dostatek světla, ideálně blízko okna směřujícím na jih.

 

Ilustrační fota:

 

 

 


DomůDomů