Zimování palem

 

Tuto sekci rozdělíme na 2 části;

1. na zimování v interiéru a

2. zimování venku v zemi.

 

 

1. Interiérové zimování

Nejjistější způsob přežití palem. Pokud víme co která palma snese nebo přes zimní období i potřebuje, tak je to mnohem jednoduší. Pokud máte hodně druhů palem, tak je asi nejlepší je rozdělit do skupin a podle toho je také zimovat, jako to děláme i my. Jednoduché rozdělení:

 

Tropické palmy

Teplota:

Zimování musí probíhat při vyšších teplotách. Minimum, které máme u tropických palem dlouhodobě odzkoušené je 16°C. Maximum doporučujeme jen do 22°C.

Světlo

Tak či onak, musíme takhle zimované palmě zajistit maximum světla. Ideální jsou vytápěné zimní zahrady, nebo v bytě u jižního či JV popřípadě JZ okna.

Zálivka:

Dále doporučujeme snížit zálivku. Substrát by měl mezi jednotlivými zálivky trochu proschnout.

 

Příkladné fotky našeho zimování tropických palem v interiéru:

  


Subtropické palmy

Teplota:

U Subtropických palem můžeme zimovat v mnohem širším rozpětí teplot, nicméně doporučujeme nižší přezimovací teplotu. Tady jsou ideální teploty od 5°C do 12°C. Nárazově mohou být jak nižší tak i vyšší, nikoli však dlouhodobě. Palma si tak pečlivě odpočině a následně v sezóně bude růst mnohem lépe a rychleji. A důležité je, že si neodvykne na UV záření od sluníčka a můžeme se tak vyhnout složitému jarnímu přivykání!

Světlo:

Při nižších teplotách není potřeba tolik světla při zimování, ba dokonce žádné (zvlášť v teplotách kolem +5°C). Palma je v hlubokém spánku a snese dlouhodobě trvalé zastínění, to dost může pomoci ve výběru míst, kam palmu na zimu přemístíme.

Zálivka:

Výrazně omezená, doporučujeme zálivku jen v delších intervalech. Ideální je zkouška prstem, jestli už povrch vyschl. Jestli ano můžeme od oka zalít tak aby voda neprotekla až do podmisky. Při přeschnutí může palma začít ztrácet listy, to je už bohužel pozdě na větší zálivku, musíme držet nervy na uzdě a větší zálivku provést až se zvýšením teploty, ideálně na jaře když přeneseme rostlinu ze zimoviště ven.

 

Příkladné fotky vašeho zimování subtropických palem v interiéru. Zde nám zaslal nadšený pěstitel speciálně vystavěné palmoterium:

 


Příklad našeho zimování na subtropických rostlin na podzim 2013 v zateplené garáži. 


Mrazuodolné palmy

Teplota:

Zde výrazně doporučujeme udržovat přezimovací teplotu v rozmezí 0-5°C případně 12°C. Nižší ani vyšší teploty nedoporučujeme. Při dlouhodobě nižších teplotách nám rostliny na zimovištích namrzaly a na jaře vyhnívaly. Při vyšších teplotách si palma dostatečně neodpočinula a odrazilo se to na jejím růstu následující sezónu.

Světlo:

Při chladném zimování není světlo ani potřeba, palma spí a neprobíhá tak látková výměna z listů. Pokud dáme rostlinu z venkovních prostor rovnou na zimoviště, listy rovnou přepnou do režimu "spánku" a při opětovném vynesení ze zimoviště na jaře, listy pokračují tam kde přestaly. Nepotřebuje tak znovu navykat na sluníčko, aspoň ne v takové míře jako rostlina která není zvyklá na UV záření (většinou tropické rostlin zimované doma).

Zálivka:

Při zimování v chladu je dobré substrát u rostliny před uskladněním udržovat mírně sušší. Přes zimu stačí průměrně 1x za měsíc kontrolovat, jestli není substrát přeschlý. Obvykle v přezimovacích místech, kde se hýbe vzduch, dokáží rostliny rychle vysychat i za tmy a chladu, jednou za čas je tak vhodné rostlinu více zalít, aby nedošlo k nežádoucímu přeschnutí.

 


2. Přezimování venku v zemi

Riskantní ale přesto velmi lákavý způsob pěstování palem. Všechny palmy u nás co pěstujeme celoročně v zemi potřebují zimní kryt. Typy krytů se dají také jednoduše rozdělit do skupin.


Na subtropické palmy

Typ krytu:

Dobře zaizolovaný, z kvalitnějších materálů. Například dřevo, polykarbonátové desky, polystyren

Teplota:

By neměla v krytu klesnou dlouhodobě pod -3 až -5°C, záleží na druhu palmy. Ideální zimovací teplota je +2°C až +5°C popřípadě i mírně vyšší. V zemi jsou subtropické druhy o něco odolnější, než v květináči. Důležité jsou teplotní skoky, které mohou při slunečných dnech hrozit. Tomu zamezíme pravidelným větráním. Někdy je to obtížné, když například při -5°C svítí sluníčko, ovšem pokud to není každodení zapaření krytu, vůbec to nevadí.

Vyhřívání:

Je nutné a bez něho to bohužel v našich klimatických podmínkách nejde. Používáme topné kabely nebo samostatné vyhřívací jednotky. Důležitý a úsporný je i termostat, který nám bude hlídat teplotu v určitém rozmezí.

Světlo:

Subtropické palmy sice nepotřebují při zimování mnoho světla, nicméně jejich kryt je nainstalován o něco déle než u mrazuodolných palem a tak palmy musí být v krytu i v předjaří, či nakonci podzimu. Hlavně díky období, kdy teplota je po ránu hluboko pod bodem mrazu a přes den jde i nad +10°C, potřebují substropické druhy palem světlé kryty.

Zálivka/vlhkost:

Zálivku při venkovní výsadbě přes zimu, řešit prakticky nemusíme. Palmě stačí vlhkost z vegetačního období, kdy spodní vody zasytí půdu kolem rostliny i pod krytem. Při nedostatečných srážkách hlavně na konci léta, můžeme palmu několikrát vydatně zalít. Ale není to potřeba.

Vlhkost uvnitř krytu zvlášť v období, kdy nelze díky teplotám větrat, může při delším působění škodit. Zvlášť menší/mladší palmy mohou mít problémy při neustálé vlhkosti a mohou se potýkat s plísněmi. Když už se plíseň vyskytne, je nutné co nejdříve prostor co nejdůkladněji vyvětrat.


Příkladné fotky našeho zimování subtropických palem venku v zemi, vyrobili jsme speciální kryt, který když se vyhřívá, působé jako malá a přenosná zimní zahrada:


Nebo menší kryt pouze s polystyrenu, ale kryt je "nalepený" na bok zimní zahrady. Působí tady efekt samovyhřívání a teplota se v silných mrazech uvnitř krytu drží do -5°C.

 

Nebo velký zimní kryt v Mrchojedech, který chrání zároveň 3 palmy v zemi. Prostor mezi palmami přes zimu zakrajívají další květináčové subtropické palmy a rostliny, aby byl prostor plně využit. Kryt je vyhříván na 0°C.


Na mrazuodolné palmy

Typ krytu:

S typy krytu můžeme experimentovat, i my jsme ve svých začátcích zkoušeli zimovat levnými a dostupnými materiály. Pěstitelé, se kterými jsme v kontaktu, zkouší zimovat napříklat: pytly plněnými bukovým listým, starým filcem, nebo silnějšími tkaninami. Používají se například rohože, nebo různé dřevěné desky všech průměrů a tvarů. Kryty mohou být více odvětrané ale přesto by jsme měli myslet, že při silných mrazech musí plnit svůj účel.

Teplota:

Díky odolnosti rostlin si můžeme dovolit větší rozpětí teplot a přitápět jen většinou v teplotách pod -8/-10°C. U citlivějších druhů nebo u menších a mladších jedinců je dobré teplotu trochu regulovat na vyšší hodnoty, přeci jen, dlouhodobé mrazy se na nich mohou podepsat více. Ale průměrná teplota v krytu, by měla být spíše nad nulou, kolem +2°C je ideální. Při dlouhotrvajících a silných mrazech, tedy teplotu musíme v krytu zvednout, jinak by hrozilo poškození palem.

Vyhřívání:

Jsou roky, kdy není vyhřívání ani vyloženě nutné. Nicméně z našich zkušeností je dobré, mít u palmy připravené nějaké vyhřívání. Zima může mít dlouhodobé kladné teploty a během chvíle přijdou silné mrazy a veškeré naděje o udržení palmy ve vzhledném stavu nebo vůbec na živu, mohou být ztracené. Například zima 2011/2012 byla ukázková. Celou zimu bylo velmi teplo, nejnižší teplota byla pouhých -8°C a stále bylo střídavě slunečno a příjmené teploty, většinou nad nulou. A na konci ledna, když už se příroda připravovala na jaro, přišly silné a mrazivé 2 týdny, kdy teplota po 8 nocí klesla pod -15°C a jednou pod -20°C. Mnohé palmy a dokonce i ty vyhřívané měli problémy přežít. V Mrchojedech byla tato zima pro spoustu palem bohužel smrtící (ještě díky absenci sněhu).

Pro tyto případy výrazně doporučujeme vyhřívání aspoň pomocí topných kabelů. Menším palmám stačí i obyčejná žárovka s uhlíkovým vláknem, lehce topí i vánoční svítící "had", a tak dále. U větších palem je pochopitelné, použít důmyslnější vytápění, od výkonějších a delších topných kabelů až po topné bedny, například spirálový vyhřívač s ventilátorem.

Světlo:

Potřeba světla se řídí dle teploty, ale jelikož se mrazuodolné palmy zimují s příchodem zimy a odzimovávají se s jejím odchodem, tak světlé kryty nejsou nutné. Ušetří nám to tak finance s výstavbou někdy i nákladných krytů. V Mrchojedech jsme kryty vyřešili tak, že jsou ze dřevostřísky vypolstrované polystyrenem a víko je z polykarbonátu. To znamená že při teplých a slunečných dnech víko funguje jako takové okno a rostliny mohou v případě, že se lehce probudí, vegetovat. A naopak při mrazech a sněhu víko zapadá sněhem a palma má tak uvnitř krytu tmu. Světlo tedy není zásadním faktorem při zimování mrazuodolných palem.

Zálivka/vlhkost:

Zálivku při zimování řešit vůbec nemusíme. Leda v suších regionech, kde byl i suchý podzim, doporučujeme palmu před příchodem zimy a před zazimování důkladně zalít (několikrát po sobě větším množstvím vody).

Vlhkost v krytu může dělat neplechu zvlášť při déle trvajících mrazech, kdy nelze kryt větrat. Pokud je kryt malý, sráží se vzdušná vlhkost na listech a ty jsou pak ojíněné. Palmy jsou schopny toto akceptovat cca 14 dní, poté už může vlhkost vyvolávat plísně. Při teplotách kolem 0°C doporučujeme kryt trvale větrat!

 

Příkladné fotky našeho zimování mrazuodolných palem venku v zemi v roce:

2009-2010

V popředí 2x Trachycarpus fortunei a vzadu Sabal minor. Pod igelity byly palmy obaleny senem a netkanou textílií. Minimální teplota -17°C. Všechny palmy přežily:

 

2010-2011

Ty samé palmy, trochu lepší způsob zimování. Důležité bylo pevně uvázané seno kolem paty palmy (na textílii, seno se špatně odstraňuje z vláken). Dále pak dřevěný kříž jako nosná konstrukce pro bigbag. Palmy v mrazech byly ještě obaleny dekami, bundami, peřinami.. Všechny palmy přežily. Min. teplota -16°C:

  

 

2011-2012

Tento rok jsme v Mrchojedech udělali speciální kryty. Jsou to šalovací desky a uvnitř je 4cm tlustý polystyren. S vyhříváním funguje takový kryt naprosto bez chyby. Bez vyhřívání dokáže udržet teplotu o +2°C vyšší než venkovní teplota. Což je sice dost, ale na -20°C, které přišly, to nestačilo a palmy umrzly. Nic méně, další zimování už proběhlo se stejnými bednami, ale už s vyhříváním a zimování je tak bez problémů.


2012-2013

Poměrně sněhová a studená zima. Nikolik mrazivá. Minimum bylo pouhých -11,6°C. Palmy jsme sice vytápěli, ale nebylo třeba. Na snímku je zazimovaný Trahycarpus v pravo u zimní zahrady. Nutné zmínit že zima byla neobyčejně dlouhá a než poškození mrazem je poškodilo zapaření díky dlouhému pobytu v zimovací bedně. Všechny palmy takto zimované ale přežily.

 

2013-2014

Neobyčejně mírná zima, s velmi malým množstvím sněhu a minimální teplotou pouhých -7,7°C. Zimovací bedny ač v plné zbroji, nebyly prakticky třeba, čidlo jsem ručně zapnul pouze při prvních silnějších mrazech, jako zkouška jestli fungují, dále se kabely již ani nezaply.

Většinu zimy jsme palmy chránili jen stříškou.

 

2014-2015

Další teplá zima v řadě, sice teplotní minimum bylo -13,9°C, což už stačí na poškození palem, ale byla to jednorázová teplota a díky ochraně, k poškození nedošlo. Palmy mají pouze svázané listy uvnitř beden. Palmy byly v bednách necelé 2 měsíce. Zima skončila velmi brzy, ale dlouho do jara bylo chladno.


DomůDomů