Rod sabal obsahuje 15 druhů rostlin.

 

Sabal domingensis

 

Pochází z oblastí Dominikánské republiky, od toho také jeho název. Tento druh dorůstá jen kolem 10 metrů. Průměr kmene je až 60 cm, což je na Sabal poměrně velké číslo. Listy jsou 2-2,5 metru dlouhé na řapíku dlouhém další 2 metry. Konce vějířů mají rozděleny na 90 útržků-lístků. Například Sabal bermudana je rozdělen jen na 70 lístků. Listy jsou zeleno-modré nebo spíše tmavě zelené.

Plody jsou velké 1 až 1,5 cm, je to rozlišovací znak například od Sabal causiarum, který má plody velké od 0,7 do 1 cm.

Roste od pobřežních oblastí do hor v nadmořských výškách 1000 m.n.m. A i když roste hlavně v tropických oblastech, kde je i byť slabý mrazík vzácný, je odolný do -12°C ale listy se začínají poškozovat již při -6°C.

Dospělé palmy mají celistvý jednobarevný velmi světlý, skoro až bílý kmen.


Tento druh palmy pěstujeme nejčastěji jako nádobovou přenosnou rostlinu. Má ráda humózní půdu a písek. Je o něco tolerantnější na sucho než jiné druhy sabalů. To znamená, že nepotřebuje tak velkou a častou zálivku jako jiné tropické druhy palem. Nicméně v květináči musíme dbát na to, aby palma nepřeschla. Rostlina ve volné půdě si najde vodu i velmi hluboko v zemi, ale pokud nám proschne květináč, rostlina nemá kde si vzít zásobní vláhu.

Od dubna do konce září mějme rostlinu venku na přímém sluníčku, ideálně v závětří. Na zimní období pak potřebuje rostlina buď chladné zimování při teplotách 5-12°C, při takovém způsobu zimování nepotřebuje být přímo u zdroje světla. Nebo můžeme zimovat při teplotách 15-22°C, ale to už rostlina potřebuje být u zdroje světla co nejblíže, nejideálnější je okno směrem na jih.


Ilustrační foto:


 


DomůDomů