Tento rod obsahuje 6 druhů.

 

Prestoea acuminata 

 

Pochází se střední Ameriky, z Karibských ostrovů a roste i v severní části jižní Ameriky, např. v Bolívii. Dorůstá kolem 12 metrů, kmen bývá široký do 25 cm a typický kroužkovitý kmen má bílo-zelenou barvu. Ale neodpadlé pochvy listů v horní části kmenu mají barvy červenou, fialovou až do černa (dle variety druhu). Některé formy mohou být i celo-zelené. Listy jsou dlouhé do 2,5 metrů. Tento druh byl otestován jinými pěstiteli do teploty -1°C, je to maximální bod, který je schopna krátkodobě tolerovat, jako asi většina tropických rostlin.

V jižním Ekvádoru,  v nadmořských výškách do 3000 m n.m., se vyvinula varieta této palmy, má zcela červené pochvy starých i mladých listů. Mezi pěstiteli je to zcela raritní rostlina. Díky nadmořské výšce, ve které tato varieta vznikla, je o něco tolerantnější vůči inteznivnímu vlhku a nižším teplotám (15-22°C).

Ze zajímavostí, druh Prestoea acuminata var. montana roste ve střední Americe v horách i ve výškách 1300 m.n.m. Je  velmi populární mezi pěstiteli, je chladnomilnější a lépe roste mimo tropické oblasti v kultivaci.


Pěstování je o něco složitější, než u běžných tropických palem, ale nemusíme se bát tento nádherný druh pěstovat. I doma se jí bude dostatečně dařit, celoročně u okna jí bude naprosto vyhovovat. Tento druh je velmi vhkomilný, všechny druhy rodu Prestoea rostou v tropické části Střední Ameriky, kde jsou neustále vystavovány silným tropickým deštům a cyklónům. To znamená, že i my bychom se měli snažit rostlinu poctivě udržovat v neustále vhkém substrátu. Přes letní období zvlášť dbáme na vlhkost půdy. V zimě můžeme rostlinu občas nechat trochu a krátkodobě vyschnout- při nižší intenzitě světla a snížením teploty (16-18°C) rostlina nepotřebuje tolik vody. Rostlinu můžeme mít jak celoročně v pokojové teplotě, tak i sezóně ji letnit a v zimě umístit do chladnějších prostor. 

Má ráda jak plné slunce tak i částečné zastínění. V interiéru ale potřebuje co nejsvětlejší umístění (ideální je okno směrem na jih).


Obrázky z tropického Cerro de la Punta, Prestoea acuminata var. montana:

 

 

 


DomůDomů