Rod Phoenix obsahuje 13 druhů.

 

Phoenix rupicola

 

Pochází z úpatí indické strany Himalájí v lesích v nadmořské výšce od 300 do 1200 metrů. Dorůstá kolem 8 metrů a z rodu Phoenix je asi nejtropičtější. Holý kmen má šířku do 20 cm, u paty i mnohem více. Listy jsou od 2,5 do 3 metrů dlouhé. Plody jsou žluté nebo oranžové. Semena jsou veliké 2 cm. Z rodu Phoenix má nejsytěji zelené listy, které jsou tvarem vzhledově jakoby zvadlé.

Je schopný krátkodobě snést teplotu do -4°C, ale listy už se začínají poškozovat při -2°C.

Má ostnité začátky řapíků, jako většina Phoenixů. Mladší jedinci špatně snášejí plné slunce a pokud zapomeneme zalít rostlinu během veder, můžou jí zežloutnost listy. Ale po snížení osvětlení, by se měly opět zazelenat.


Tento druh má rád vydatnou zálivku, zvlášť při teplotách nad 25°C. Naopak  v teplotách pod 18°C by se zálivka měla umírnit. Při zimování doporučujeme zálivku omezit na nezbytné minimum tak, aby substrát úplně nevyschl. Rostlina snese nárazově i nižší teploty, ale ne dlouhodobě po dobu několika týdnů. Takže můžeme bez obav letnit v polostínu od konce dubna do konce září. Přes zimu rostlinu přenese na zimoviště. Zimujeme v teplotách 16-22°C v dostatečně osvětlených prostorech.

 

Ilustrační fota:

 

 

 


DomůDomů