Melaleuca alternifolia - kajeput střídavolistý - "Tea tree"

 

Kajeput, známý také jako čajový strom (Tea tree) je příbuzný myrtám a eukalyptům, nikoli čajovníku. Kajeput střídavolistý je stálezelený keř dorůstající až 5 metrů. Kvete na jaře a v létě bílými květy, připomínající krásné květy štětkovce (Callistemon). Listy jsou dlouhé 2 - 5 cm a voní po citrusech.

Listy kajeputu obsahují cenný olej, který je známý svými antibakteriálními a fungicidními účinky. Listy se dříve honě používaly na čaj, proto rostlina nese lidový název "čajový strom". Dnes se z rostliny zužitkovává především olej destilovaný z listů, který se využívá v kosmetice a v medicíně. Olej pomáhá například při kožních problémech a popáleninách.

Pěstování je snadné, rostlina poměrně rychle přirůstá i v květináčích. Dopřejeme rostlině mnoho světla a dostatek vláhy, přes léto je vhodné rostlinu letnit i na přímém slunci. Na podzim, kdy hrozí mrazíky větší než -2°C rostlinu přeneseme na bezmrazé stanoviště a zaléváme jen tak, aby rostlina nevyschla. Přes léto je nutná pravidelná zálivka, jemné kořínky jsou citlivé na přeschnutí.

 

 

Ilustrační fota:

 

 

 

 


DomůDomů