Rod Phoenix zahrnuje 13 druhů

 

Phoenix roebelenii


Poměrně hodně rozšířený druh Phoenixe, často prodávaný a často dosazovaný do reprezentativních prostor. Pochází z Laosu, jihozápad Číny- provincie Yunnan, Thajska, Vietnamu. Dorůstá většinou do 3 metrů, ale není problém najít i vyšší jedince. Listy má dlouhé od stáří a typu pěstování od 60 do 120 cm (ve sklenících i více) . Jednotlivé letáky jsou na listu uspořádány do jedné roviny, narozdíl od většiny druhů phoenixů. Začátek všech řapíků zdobí na obou stranách několik tuhých a dlouhých ostnů nebo spíše trnů, jsou rovné jako hřebíky. Za velkou zajímavost lze zmínit, že v přírodě roste výhradně trsovitě- vždy roste několik rostlin u sebe (přesněji, několik rostlin z jedné mateční). Ale v kultivaci rostou téměř výhradně samostatně a dál se nedělí.

Phoenix roebelenii je o to oblíbenější, že je i poměrně odolný. Přes zimu se spokojí i s klimatem subtropů. A tak na něj lze narazit i u pobřeží středomoří, například na několika lokalitách v Chorvatsku tento druh úspešně už několik let roste.


U nás se mu zase dobře daří, pokud je od začátku května do konce září venku, na polostinném stanovišti. Má rád veliké a hlavně hluboké nádoby. Půdu má rád humózní a dobře propustnou, to můžeme docílit přimícháním trochou písku. Od května do konce srpna zaléváme velmi vydatně. Ale s blížící se zimou doporučujeme výrazně snížit zálivku jen do té míry, aby rostlina úplně nepřeschla. Zimujeme v teplotách od 12°C do 22°C. Phoenix roebelenii snese jak chladné (doporučujeme) tak i teplé bytové zimování. Jen s tím rozdílem, že pokud zimujeme nebo obecně pěstujeme celoročně tento druh v bytových či skleníkových podmínkách, tak rostlinu často napadají škůci. Hlavně vlnatky a štítenky, viz. sekce škůdci.


Starší foto Phoenix roebelenii v Mrchojedech:

 

2 roky ve stejném květináči Phoenixu roebelenii opravdu nestačí. Přesazování v Mrchojedech:

 

Dospělé rostliny v nákupním komplexu Olympia v Brně:

 

 

Ilustrační foto:DomůDomů