Rod Phoenix zahrnuje 13 druhů a některé se dále dělí na poddruhy nebo variety jako v tomto případě.

 

Phoenix loureiroi (dříve loureirii)

 

Pochází z jihovýhodní Asie, jeho výskyt se táhne od Filipín až do Hong Kongu. Roste od moří až do hor vysokých 1500 m.n.m. Díky občasné izolaci a samostatnému růstu v odlišných a izolovaných lokalitách se vytvořilo několik zajímavých druhů/variet. A tuto schopnost si zachoval i při kultivaci, to znamená že 2 rostliny se stejným rodičem, mohou mít i zcela odlišný vzhled ve dvou odlišných lokalitách (např: u moře na větru a slunci x v horách mezi stromy). Tento datlovník je o něco menší než většina datlovníků, jako třeba Phoenix canariensis, nebo Phoenix dactylifera. Jeho kmen dorůstá do 4 metrů a listy jsou dlouhé pouhé 2 metry.


Známé variety tohoto druhu:


Phoenix loureiroii var. Loureiroi

Phoenix loureiroii var. Pedunculata (syn var. humilis)


Všechny variety se pěstují stejně. S tím že varieta Phoenix loureiroii var. Pedunculata (syn var. humilis) je o něco odolnější, jak již jeho název vypovídá. Vznikl ve vyšších poloháh a je menšího vzrůstu. 


Pěstovat lze tento druh v květináči jako přenosnou rostlinu. Tento datlovník je o něco vlhkomilnější, to znamená, že mu proschnutí kořenového balu v době vegetace může velmi ublížit. V létě volíme plně osluněné stanoviště a pokud možno v závětří. Zálivku omezujeme na sušší intervaly pouze přes zimní období. Při zimování by jsme mu měli zajistit teploty od 12 do 18°C, snese i menší intenzitu světla (platí: čím nižší teplota, tím méně světla potřebuje). Vyžaduje hlubokou nádobu s výživnou a propustnou půdou smíchanou s pískem. V nádobě bychom palmu neměli vystavit mrazu větším než -3°C

 

Ilustrační fota:

 

 


DomůDomů