Do rodu Licuala patří 19 druhů.

 

Licuala spinosa

 

Jedná se o nejodolnější Licualu z celého rodu, je totiž schopna akceptovat slabý mrazík bez poškození a to i přes to, že pochází z jihovýhodní Asie. Dorůstá do 4 metrů, většinou jako trsovitá rostlina. Listy má poměrně mohutné, v dospělosti až 1 metr v průměru. List je zcela kulatý a pečlivě a spořádaně dělen na jednotlivé segmenty. Ke svému dobrému růstu potřebuje spousty vody, v přírodě roste v bahnitých půdách, kde se často drží voda. Má také ráda velmi mnoho slunce a dokonce jí v tropických oblastech najdeme růst na přímém slunci. Ale stejně tak dokáže plně kvalitně růst pod jinou vegetacím jako podrostová palma. Stejně jako většina Licual, tak i tento druh disponuje ostnitými okraji řapíků.

Někteří pěstitelé zkouší úspěšně pěstovat tento druh třeba na jihu Floridy, a dokonce i docela severně na tomto poloostrově se můžete s Licualou spinosou setkat. Další oblasti jsou třeba oblasti pobřeží Kalifornie a Mississippi.


Pěstování nění nikterak složité, rostlina je velmi tolerantní. Ocení pobyt venku od konce dubna do začátku října. Přes sezónu bohatě zaléváme, je určitě lepší, aby rostlina nestála ve vodě (jako v domovině), ale aby vodu přijímala postupně častějším zaléváním v menších dávkách. Rostlina má ráda slunné nebo polostinné stanoviště. Na zimu rostlinu klídíme do vytápěných zimní zahrad, nebo do bytových podmínek. Doporučujeme snížit teplotu na 15-18°C a v zimě omezit zálivku tak, aby substrát před dalším zalitím mírně vyschl. Při nižších teplotách už rostlina nepotřebuje tolik vody a mohly by jí tak začít uhnívat kořeny.

 

Ilustrační fota:

 


DomůDomů