Rod Dictyosperma zahrnuje pouze jeden druh, ale v několika varietách.

 

Dictyosperma album

 

Pochází z několika ostrovů Maskaren. Dorůstá kolem 10 metrů, vzhledem je velmi podobný Archontophoenixu. Kmen je široký do 15 cm s tím že u základny má místy šírší obvod, díky přirozenému vyboulení. Koruna lisů může u dospělé palmy být široká až 4,5 metru. Květní laty se objevují pod starými pochvami listu, kde začíná kmen v počtu až 6 ks a v barvách bílá-žlutá. Semena jsou ve zralosti zbarvena do fialova nebo do černa, ve velikosti 1,5 až 2 cm. Opět je to příklad téměř vyhubené palmy v domovině, ale hojně rozšířený v kultivaci v tropech po celém světě. Přesto, že tento rod zahrnuje jen jeden rod, tak existuje několik docela výrazně odlišných variet těchto palem. Většinou rostly izolovaně na jiném ostrově, než původní druh album.

Uvádí se jeho velmi vysoká odolnost vůči větru, čehož si šlo například povšimnout po silných bouřích nebo po hurikánech (v kultuře), jako jedna z mála palem měla listy nepolámané.

Ve svém názvu obsahuje slovo bílá (album), to je odvozeno od voskové barvy zbytků pochev v horní části kmene.

Snese krátkodobě pouze chlad, nikoli mráz. Ve svém přirozeném prostředí se s mrazy nepotká, ale jistě v některých oblastech (díky kultivaci) se setká s přechodně chladnějším počasím. To dokazuje fakt, že tato palma roste v jižní Floridě, nebo Kalifornii.

 

U nás se pěstuje jako přenosná nádobová rostlina. Přes sezónu ocení slunné nebo polostinné stanoviště kdekoliv na zahradě. Mladší rostliny bychom neměli testovat její větrné odolnosti, ale rostliny už se starší základnou kmene, snesou už mírně větrné stanoviště. Půdu volíme jako u většiny palem, propustnou s příměsí písku. A dbáme, zvlášť při teplotách nad 25°C, aby měla rostlina dostatečně vlhký substrát. Při pěstování venku se nemusíme obávat krátkodobého ochlazení (například: den +16°C/noc +10°C), pokud je výhledově hlášeno zase teplé počasí.

Zimujeme při teplotách kolem 18°C (ideálně 16-22°C), při zimování necháváme v intervalech půdu mírně vyschnout!

 

Ilustrační fota:

 


DomůDomů